Dimmer - ulepszenie - propozycja

krycha88
Posty: 5175
Rejestracja: pt lis 16, 2018 7:25 am
Kontakt:

YoMan pisze: czw sie 05, 2021 11:01 am
krycha88 pisze: czw sie 05, 2021 9:31 am
YoMan pisze: czw sie 05, 2021 9:23 am

nieśmiało podbiję ...
a co to ma do Dimmer? :) A o jakim czujniku mówisz?
dlatego napisałem offtopic ...
chodzi mi o czujniki oparte na pinie A0 (mpx, czujnik wilgotności, fotorezystor, etc.) czy jest w planach opcja historii. Wiem, że czekamy na kanał ogólny ale czy teraz jest opcja wglądu w historię wilgotności. Z tego co się orientuję nie ma takiej możliwościm kiedy czujnik pokazuje tylko wilgotność ale jeżeli dołożymy mu temperaturę w jakiejkolwiek postaci (może nawet wystarczy 0stopni) to historia wilgotności się pojawi,

Chyba powininenem to napisać w nowym wątku ... może admin przeniesie ;)
Jak będzie kanał ogólny to pewnie to przerobię.
https://gui-generic-builder.supla.io/
karnasw
Posty: 186
Rejestracja: pt paź 02, 2020 10:22 am

Również jestem za opcją ściemniania z poziomu GUI. @krycha88 czego używasz do kompilacji GUI Generic? Próbuję to skleić w VS2019 Community, ale coś mi nie przechodzi po konfiguracji.
dogu18
Posty: 257
Rejestracja: czw paź 11, 2018 8:35 pm

pzygmunt pisze: czw wrz 16, 2021 8:55 am HA wysyła dwa rozkazy.
1. Włącz
2. Ustaw poziom jasności

Kiedyś Suplowe oprogramowanie nie rozumiało włącz/wyłącz. Dla niego włącz to było ustaw jasność na 100%, a wyłącz ustaw na
0%. Musisz zaktualizować oprogramowanie do takiego, które przy Włącz ustawia ostatnio zapamiętany poziom jasności. Wtedy migania nie będzie.

Czy Generic to już ogarnia??

Mam problem ze sterowaniem Ściemniaczami z poziomu HA
Pozdrawiam
Grzegorz Labudda
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8177
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

dogu18 pisze: czw wrz 16, 2021 9:02 am
pzygmunt pisze: czw wrz 16, 2021 8:55 am HA wysyła dwa rozkazy.
1. Włącz
2. Ustaw poziom jasności

Kiedyś Suplowe oprogramowanie nie rozumiało włącz/wyłącz. Dla niego włącz to było ustaw jasność na 100%, a wyłącz ustaw na
0%. Musisz zaktualizować oprogramowanie do takiego, które przy Włącz ustawia ostatnio zapamiętany poziom jasności. Wtedy migania nie będzie.

Czy Generic to już ogarnia??

Mam problem ze sterowaniem Ściemniaczami z poziomu HA
Ogarnia polecenie "włącz", które powinno ustawić ostatnio używaną jasność.
Natomaist jeśli ostatnio miałeś 100%, po czym wyłączyłeś, to otrzymanie "włącz" spowoduje włączenie na 100%, a następnie otrzymanie "ustaw poziom jasności" spowoduje zejście do zadanej jasności.

Z poziomu urządzenie nie da się tego inaczej ogarnąć.
Jak dla mnie zachowanie HA jest nielogiczne i powinni to poprawić, ale może stoi za tym jakaś logika, której nie rozumiem.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18207
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

HA ma możliwość sterowania ściemniaczem na dwa sposoby.

1. Wysyła "włącz" i ustawia jasność
2. Ustawia jasność i wysyła "włącz".

W obu przypadkach działa to kiepsko jeśli urządzenie niepoprawnie obsługuje "włącz".
Jak pisałem wyżej, kiedyś "włącz" oznaczało ustaw 100%. Teraz serwer dla zachowania kompatybilności
nadal wysyła 100% dla włącz i 0% dla wyłącz ale obok tej wartości przesyła informację, że chodzi o włącz/wyłącz.
Nowy soft przy komendzie włącz, przy włączonym ściemniaczu ustawi bieżącą wartości czyli z punktu widzenia użytkownika
nie zrobi nic. Następnie otrzyma zadaną wartość od HA i ściemni rozjaśni źródło światła. Efekt powinien być
takie, że nie powinno być mignięć.

Przy obecnej wersji softu, Twój ściemniacz najpierw ustawia 100% i za chwilę zadaną wartość. Stąd to mignięcie.
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8177
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Obsługa RGBW/dimmera w SuplaDevice ogarnia prawidlowo polecenia "włącz/wyłącz" (tzn. przywraca ostatnio ustawioną wartość jasności). Musiałby tu być jakiś bardzo stary soft (i raczej nie GUI Generic, bo to było chyba wcześniej poprawiane)
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
dogu18
Posty: 257
Rejestracja: czw paź 11, 2018 8:35 pm

klew pisze: czw wrz 16, 2021 9:48 am Obsługa RGBW/dimmera w SuplaDevice ogarnia prawidlowo polecenia "włącz/wyłącz" (tzn. przywraca ostatnio ustawioną wartość jasności). Musiałby tu być jakiś bardzo stary soft (i raczej nie GUI Generic, bo to było chyba wcześniej poprawiane)
No właśnie GUI generic. Wczoraj generowany. Tylko Dimmery.
Pozdrawiam
Grzegorz Labudda
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8177
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

To może HA wysyła najpierw "włącz" a potem "wartość %"?
pzygmunt pisał, że można to przestawić, aby HA wysyłał to w odwrotnej kolejności.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
dogu18
Posty: 257
Rejestracja: czw paź 11, 2018 8:35 pm

pzygmunt pisze: czw wrz 16, 2021 9:46 am HA ma możliwość sterowania ściemniaczem na dwa sposoby.

1. Wysyła "włącz" i ustawia jasność
2. Ustawia jasność i wysyła "włącz".

W obu przypadkach działa to kiepsko jeśli urządzenie niepoprawnie obsługuje "włącz".
Jak pisałem wyżej, kiedyś "włącz" oznaczało ustaw 100%. Teraz serwer dla zachowania kompatybilności
nadal wysyła 100% dla włącz i 0% dla wyłącz ale obok tej wartości przesyła informację, że chodzi o włącz/wyłącz.
Nowy soft przy komendzie włącz, przy włączonym ściemniaczu ustawi bieżącą wartości czyli z punktu widzenia użytkownika
nie zrobi nic. Następnie otrzyma zadaną wartość od HA i ściemni rozjaśni źródło światła. Efekt powinien być
takie, że nie powinno być mignięć.

Przy obecnej wersji softu, Twój ściemniacz najpierw ustawia 100% i za chwilę zadaną wartość. Stąd to mignięcie.
A gdzie to zmienić w HA
Pozdrawiam
Grzegorz Labudda
ODPOWIEDZ

Wróć do „GUI Generic”