wskaźnik poziomu zbiornika bezodpływowego nieczystości ciekłych - szambo!

Masz pomysł na funkcjonalność lub koncepcję na rozwój projektu. Opisz wszystko tutaj.
wikson13
Posty: 7
Rejestracja: pn maja 02, 2016 4:37 pm

Jakiś czas temu podłączyłem czujnik ultradźwiękowy do maliny i korzystając z tej instrukcji http://www.instructables.com/id/Sump-pu ... -hardware/udało mi się sprawić, że wszystko działa. Czy jest jakiś prosty sposób aby połączyć to rozwiązanie z suplą i wyświetlać odczyty w aplikacji? Chciałbym docelowo aby wszystkie czujniki oraz sterowanie urządzeniami w moim domu były zarządzane z jednej aplikacji.
rumpelek
Posty: 45
Rejestracja: ndz maja 08, 2016 12:07 pm

no i ja właśnie jak kolega wyżej... :) chciałbym korzystać z jednej apki... :D fajnie by było gdyby wykres wyglądał tak jak np. w przypadku wilgotności, tylko zmienić ikonkę... i by można było ustawić jakieś alarmy / powiadomienia lub by zadziałało jakieś inne urządzenie wpięte do supli... np. światło w korytarzu będzie migać 3 razy co 5 minut ;-) ...
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18287
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

W supli póki co jest czujnik poziomu cieczy ale bez skali tzn w tym przypadku można by ustawić to tak, że jak osiągnie odpowiedni poziom (np. 90%) to zasygnalizuje w aplikacji, że już jest pełno i czas na wywóz.
rumpelek
Posty: 45
Rejestracja: ndz maja 08, 2016 12:07 pm

pzygmunt :D no to już 90% sukcesu... choć nie powiem, że popatrzyłbym sobie na piękny wykres ukazujący w linii czasu ilość "zrzutu" generowanego przez moją rodzinkę :D a tak całkiem serio to bajer... ale wskaźnik zapełnienia w % byłby fajny... :D widziałbym ile tak naprawdę beczkowóz wywiózł naszych produktów ubocznych :D
Radzu
Posty: 1
Rejestracja: czw mar 17, 2016 3:48 pm

W miarę profesjonalnie i pewnie sprawdził by się czujnik tego typu:
http://www.elcluwo.pl/product,7,8,sygna ... cluwo-114s
to jest wersja 4 poziomowa ale są i mniejsze.
Jako sondy można wykorzystać wcześniej wspomniane pręty.
Przetwornik może się znajdować kilka metrów od szamba, wykorzystywaliśmy te czujniki do kontroli napełniania zbiorników i nierzadko było i z 20m kabla do szafy sterującej.

Mam kilka szt. uszkodzonych takich przetworników i w środku jest naprawdę prosta elektronika, więc można by na tej podstawie zaprojektować gotowy moduł na wspólnej płytce z ESP.

Ultradźwięki w przypadku szamba bym sobie raczej odpuścił, obstawiam że taki czujnik długo nie przeżyje.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18287
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Jak już wybierzecie jakiś taki czujnik to dajcie znać. Sciągnę taki do siebie i spróbuję go oprogramować... również z wykresem.
wikson13
Posty: 7
Rejestracja: pn maja 02, 2016 4:37 pm

W moim przypadku akurat nie chodzi o szambo a o studzienki w których zbiera się woda W tej chwili eksperymentuje z czujnikami ultradźwiękowymi HC-SR04 i dla mnie najistotniejsze byłoby pokazanie zapełnienia od 0 do 100% . Nie znam się na tym ale w oprogramowaniu trzeba by uwzględnić 2 parametry które przy konfiguracji należało by podać i wtedy każdy mógłby dostosować pomiar do swoich potrzeb. Mam na myśli odległość od czujnika do dna zbiornika i odległość czujnika od górnej krawędzi zbiornika
0xFF
Posty: 308
Rejestracja: sob lut 20, 2016 8:54 pm

W nawilżaczu powietrza mam czujnik działający na tej zasadzie:
Obrazek

3 małe pływaki na plastikowej rurce. Pokazuje tylko 3 poziomy, ale proste jak cep, nie wymaga zasilania i działa od lat.

Rysunek stąd: http://www.alibaba.com/product-detail/C ... 60213.html

Może zastosować coś takiego...
Awatar użytkownika
shimano73
Posty: 1968
Rejestracja: ndz lut 28, 2016 12:27 pm
Lokalizacja: Orzesze
Kontakt:

Witam , ja rownież myślałem na czujnikiem ultradzwiekowym , ale przeciąganie instalacji do szamba ...i jak jeden z kolegów wspomniał w takim środowisku gazów nie wiadomo ja długo będzie dzałał. Bede dalej obstawał przy swoim , jak ma sie szczelne szambo - nic nie dopływa z zewnątrz , wiec to co na liczniku wody to tyle w szambie bo ułamek procenta zjadamy
W elektronice jak nie wiadomo o co chodzi to zwykle chodzi o zasilanie

Wezmę udział w Supla Offline Party 2024 :)
rumpelek
Posty: 45
Rejestracja: ndz maja 08, 2016 12:07 pm

panowie... te pływaki na prętach to raczej ja bym odpuścił... będzie się tam syf osadzał... i mogą nie zadziałać... do tej pory przekonany byłem do pomiarów prętami kwasowymi... ale ostatecznie skusiłem się i od naszych braci ze zręcznymi małymi rączkami zamówiłem ten w wodoszczelnej obudowie... powinien wytrzymać w takim środowisku dłużej... jak dłuugo to się okaże - w ostateczności wyminię już tylko sam czujnik ultradźwiękowy, gdyż elektronika będzie zamontowana poza zbiornikiem w jakieś hermetycznej puszcze :) Ps. ja mam pociągnięty przewód do szamba... 2x0,5...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomysły i koncepcje”