czyjnik wilgotności gleby

Masz pomysł na funkcjonalność lub koncepcję na rozwój projektu. Opisz wszystko tutaj.
qaz
Posty: 4
Rejestracja: czw sty 12, 2017 2:04 pm

Witam,
Czy jest szansa na obsługę czujnika wilgotności gleby? wkrótce wiosna i fajnie by mieć takową informację dostępną od ręki (nawadnianie działki, ogródka, warzywniaka)
besix
Posty: 263
Rejestracja: ndz mar 20, 2016 9:51 pm

qaz pisze:Witam,
Czy jest szansa na obsługę czujnika wilgotności gleby? wkrótce wiosna i fajnie by mieć takową informację dostępną od ręki (nawadnianie działki, ogródka, warzywniaka)
Jaki czujnik masz na myśli ?
Seba5120
Posty: 318
Rejestracja: pn paź 31, 2016 1:33 pm

Ja tez myślałem o czujniku wilgotności i razem z nim podłączyć elektrozawór który będzie nawadniał :)
qaz
Posty: 4
Rejestracja: czw sty 12, 2017 2:04 pm

coś tego typu
https://botland.com.pl/czujniki-wilgotn ... gleby.html
oczywiście można zrobić z tego automat pod arduino lokalnie, ale cały sens w tym aby to chodziło online i zdalnie wiedzieć co sie dzieje z wilgotnością "inteligentne pole" ;) ,tylko jak wykombinować odczyt z tego typu czujnika online na smartfonie w supli ??
qaz
Posty: 4
Rejestracja: czw sty 12, 2017 2:04 pm

i jeszcze czujnik ciśnienia cieszy wypadało by ogarnąć, bo to ze zdalnie przekażnik uruchomi pompę lub elektrozawór do podlewania to wcale nie oznacza ze się prawidłowo nawadnia, może np uszkodzić się przewód od wody i zamiast 3 barów w instalacji bedzie tylko 0,5 i do tego jedno wielkie jezioro na części obszaru... jakiś przetwornik ciśniena chyba byłby najlepszy wskazujący faktyczną wartośc w danym czasie
endrju
Posty: 1
Rejestracja: czw sty 12, 2017 11:28 pm

Czujnik wilgotności i ciśnienia byłby świetnym pomyslem. Ciśnienie mogło by być mierzone w instalacji ogrzewania. A wilgotność do ogrodu jak znalazł.
qaz
Posty: 4
Rejestracja: czw sty 12, 2017 2:04 pm

Cześć, ktoś da radę coś pomóc w powyższej kwestii? (generalnie wystarczy pokazać wartości z czujnika nawet w takiej formie jak na monitorze szeregowym...tylko w supli...)
Awatar użytkownika
byniom
Posty: 640
Rejestracja: sob sty 07, 2017 1:17 pm

Dobrze by bylo pokazywać takie sygnały analogowe nawet w skali 0-100
Pier
Posty: 45
Rejestracja: śr lut 26, 2020 10:26 am

Witam.
Właśnie jestem w trakcie prac nad takim czujnikiem.
Jako część pomiarowa służy popularny czujnik pojemnościowy a raczej sama płytka bo reszta elementów jest wyrzucona. Mózgiem jest moteino które zajmuje się pomiarem pojemności i oczywiście wysyłaniem pomiarów do bramki. Metoda pomiaru za pomocą dwóch pinów analogowych, prosta i potrzebuje malutko prądu.
Mam już zaprojektowane pcb pod moteino plus bateria 14500. Oczywiście na płytce docelowej będzie dodana funkcja pomiaru napięcia baterii.

Większym problemem może okazać się soft. Teraz bazuje na programach nadajnika i bramki Roberta Błaszczaka. Działa to ale wiadomo nie jest to czujnik temperatury i wilgotności i trzeba by użyć innych kanałów dla Supli aby to wyglądało. Ja nie mam na razie pojęcia jak to zrobić i liczę że ktoś mógłby mi w tym pomóc.
Dodatkowo z moich obserwacji wynika że najlepszym sposobem zobrazowania stanu nawodnienia gleby są ikony, dokładniej cztery stany, zamiast prezentacji procentowej. Czyli stan mokro, optymalnie, sucho i stan zaraz po podlaniu. Ja na razie wyświetlam sobie odpowiednie ikonki na oled bramki.
Dlaczego tak wyjaśnię w razie potrzeby. Czy dało by się tak to zobrazować w Supli?

Na razie płytek nie zamawiałem. Jeśli udało by się ogarnąć sensowny soft i byli by chętni można zamówić więcej płytek. Może byłby też ktoś chętny na zaprojektowanie obudowy do druku 3D? Pcb jest tak zrobione że bardzo łatwo zrobić dwuczęściową obudowę skręcaną dwoma wkrętami.
Załączniki
bramka.jpg
bramka.jpg (2.5 MiB) Przejrzano 2887 razy
pcb.png
pcb.png (34.04 KiB) Przejrzano 2887 razy
soil.jpg
soil.jpg (3.76 MiB) Przejrzano 2887 razy
Pier
Posty: 45
Rejestracja: śr lut 26, 2020 10:26 am

Witam.
Aktualizacja.
Mam już płytki i obudowy, czekam jeszcze na baterie 14500 bo coś chińczyk zwleka z wysyłką. Dzisiaj składam pierwszą sztukę.
Jeśli byłby ktoś chętny to pięć płytek będzie do wzięcia.
Załączniki
gleba.jpg
gleba.jpg (2.96 MiB) Przejrzano 2120 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomysły i koncepcje”