czujnik smogu sposobem na popularyzacje Supla?

Masz pomysł na funkcjonalność lub koncepcję na rozwój projektu. Opisz wszystko tutaj.
Awatar użytkownika
maffiu
Posty: 500
Rejestracja: śr lis 30, 2016 9:30 pm
Lokalizacja: Kraków/Skawina

Nie wiem jak jest u was w miastach ale w Krakowie smog jest tematem nr 1 na ustach wszystkich (taka moda) rozglądałem się w temacie dostępne są sensory w niewielkich pieniądzach, jest tez gotowiec Sonoff SC na esp, projektów po necie tez całkiem sporo, ale ze względu na to ze jestem kompletnie zielony z programowania nie jestem w stanie ruszyć tego tematu wiec pytanie do doświadczonych czy jest szansa żeby też komuś zaświeciła lampka w głowie bo myślę ze odbiór projektu był by szeroki
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18282
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Nie orientuję się w tego typu czujnikach.
Awatar użytkownika
fracz
Posty: 2256
Rejestracja: pt paź 28, 2016 10:56 pm
Lokalizacja: Kraków

Czujnik smogu w niewielkich pieniądzach czyli jakich? Ja nie spotkałem się z niczym sensownym poniżej 500zł...

Sonoff SC czyli to? https://www.itead.cc/sonoff-sc.html Tam jest z tego co widzę dust sensor a to nie chyba coś innego...

I potwierdzam, temat w Krakowie podejmowany do znudzenia ;)
Awatar użytkownika
maffiu
Posty: 500
Rejestracja: śr lis 30, 2016 9:30 pm
Lokalizacja: Kraków/Skawina

Znajomy walczy na czujniki pms5003 a wyglada to tak w fazie testów
Załączniki
IMG_3842.JPG
IMG_3842.JPG (715.33 KiB) Przejrzano 7178 razy
0xFF
Posty: 308
Rejestracja: sob lut 20, 2016 8:54 pm

W Krakowie sprawdzi się tańsza opcja - czujnik w postaci zworki.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18282
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

0xFF pisze: pt lut 03, 2017 11:28 am W Krakowie sprawdzi się tańsza opcja - czujnik w postaci zworki.
:D
Enc
Posty: 41
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 3:02 pm

Mam u siebie 2 czujniki SDS011 (działa produkcyjnie) i rzeczony PMS (w testach). Zebrałem trochę doświadczeń swoich i kolegów z Krakowa i Nowego Tomyśla. Robiąc czujnik które ma pokazywać realne dane ważne są:
- typ sensora - tylko laserowe prezentują akceptowalny poziom jakości pomiarów (w Sonofie z tego co wiem jest sensor ze zwykłą diodą - można go sobie podarować, nadaje się tylko do wykrycia zapylenia ale nie do pomiaru)
- wilgotność powietrza - sensory mają ograniczony zakres wilgotności w której mogą pracować. Duża wilgotność prowadzi do poważnego przekłamania wyników gdyż krople wody interpretowane są wtedy jako pył. Chłopaki z Nowego Tomyśla wpadli na pomysł aby powietrze przed pomiarem ogrzać do stałej temperatury - jestem na etapie budowy miernika z podgrzewaczem. Pracują też na projektem obudowy.
- obudowa zewnętrzna - klatka Stevensona (to można łatwo zrobić z plastikowego pudełka + kratki wentylacyjne) - pomysł z Krakowa
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18282
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

W takim razie jak zbudujecie jakieś sensowne urządzenie to dodam odpowiedni kod do Supli.
Darek
Posty: 43
Rejestracja: sob sty 23, 2016 10:26 pm
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Pomysł bardzo fajny. Kwesta doboru taniego i skutecznego czujnika.
Np. w Botlandzie jest oprócz pms5003 jeszcze inny - laserowy. Jest droższy niż SDS011 czy pms5003 to powinien być jeszcze lepszy :D
https://botland.com.pl/czujniki-gazu/39 ... -pm25.html
Zakładając, że pomiar "tańszymi" czujnikami jest jednak obarczony dość dużym błędem to jednak jakiś obraz sytuacji zawsze jest dostępny :) . Szczególnie jeśli zamiany wskazań wydają się być logiczne.
Enc pisze: pt lut 03, 2017 11:56 am Mam u siebie 2 czujniki SDS011 (działa produkcyjnie) i rzeczony PMS (w testach). Zebrałem trochę doświadczeń swoich i kolegów z Krakowa i Nowego Tomyśla. Robiąc czujnik które ma pokazywać realne dane ważne są:
- typ sensora - tylko laserowe prezentują akceptowalny poziom jakości pomiarów (w Sonofie z tego co wiem jest sensor ze zwykłą diodą - można go sobie podarować, nadaje się tylko do wykrycia zapylenia ale nie do pomiaru)
- wilgotność powietrza - sensory mają ograniczony zakres wilgotności w której mogą pracować. Duża wilgotność prowadzi do poważnego przekłamania wyników gdyż krople wody interpretowane są wtedy jako pył. Chłopaki z Nowego Tomyśla wpadli na pomysł aby powietrze przed pomiarem ogrzać do stałej temperatury - jestem na etapie budowy miernika z podgrzewaczem. Pracują też na projektem obudowy.
- obudowa zewnętrzna - klatka Stevensona (to można łatwo zrobić z plastikowego pudełka + kratki wentylacyjne) - pomysł z Krakowa
Ciekawe wnioski, czy możemy liczyć na zobaczenie efektu końcowego prac i ostatecznych wniosków?
maffiu pisze: pt lut 03, 2017 11:19 am Znajomy walczy na czujniki pms5003 a wyglada to tak w fazie testów
maffiu czy znajomy ma już jakieś ciekawe wnioski na ten temat ?
Awatar użytkownika
maffiu
Posty: 500
Rejestracja: śr lis 30, 2016 9:30 pm
Lokalizacja: Kraków/Skawina

Jak narazie dokładnych szczegółów nie znam bo sie zdeklarowal ze jak wszystko zadziała to udostępni tutorial w sieci a co do wniosków to wiem tyle ze było testowane z oczyszczaczem sharp'a i wykresy wyglada tak ...
Załączniki
IMG_3843.JPG
IMG_3843.JPG (75.84 KiB) Przejrzano 7071 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomysły i koncepcje”