[Pomysł] Bezpieczne całonocne ładowanie telefonu bez piłowania baterii z pomocą ESP8266-odłączanie gniazdka z ładowarką.

Masz pomysł na funkcjonalność lub koncepcję na rozwój projektu. Opisz wszystko tutaj.
MrHurley
Posty: 2
Rejestracja: pn mar 06, 2017 3:22 pm

Witam, nazywam się Mateusz i jestem nowym użytkownikiem tego forum, zaś z projektem Supla jestem zapoznany od dłuższego czasu...

Pewnej nocy przyszła mi do głowy pewna koncepcja, kiedy to zauważyłem jak mój telefon w ciągu całego dnia załączył się 3 razy do ładowania w odstępach około trzy-godzinnych aby dobić z 99% do 100% baterii to coś mnie tknęło.
Postanowiłem napisać na tym forum z pomysłem, jako iż jestem kompletnie zielony w programowaniu dlatego postanowiłem opisać pomysł tu, może ktoś kiedyś się weźmie za niego.

Ja nie posiadam umiejętności programistycznych mnie lepiej idzie lutowanie :D

Zatem do rzeczy... Pomysł wygląda tak, aby napisać program do ESP8266, który by łączył się przez WIFI z programem w tle na systemie android monitorującym w czasie rzeczywistym aktualny procent baterii..
Teraz przejdźmy do sedna, kiedy załączylibyśmy ładowarkę i kiedy bateria zostałaby naładowana do 100%, wspomniany program wysyłałby informacje do modułu, który następnie by odłączył zasilanie w gniazdku do którego jest podpięta ładowarka.
Można by też rozważyć automatyczne złączanie gniazdka przy np. spadku do 95, 90% baterii co doprowadziłoby, iż nasz telefon nie będzie doładowywany kilka razy w ciągu nocy, co odbije się pozytywnie na cyklach baterii.

W skrócie, sterowanie gniazdkiem poziomem baterii w naszym smartphonie.


Troche to irytujące, że producenci nie pomyślą o przeprogramowaniu lub dodaniu czegoś, co powodowałoby załączanie ładowania dopiero kiedy poziom spadnie do jakiejś granicy, a nie o -1% = ładowanie.. i tak w kółko..
Jak się nie myle takie coś można nazwać histereza, a jeżeli się mylę to proszę mnie poprawić :)



Napiszcie co sądzicie i czy takie coś miałoby w ogóle sens lub czy takie coś byłoby skomplikowane, ponieważ według mnie, (jestem osobą z tych ludzi, którzy ładują telefon przez całą noc) takie coś może się odbić pozytywnie na naszej baterii w telefonie, szczególnie, że nowe telefony to totalne bryły, otwarcie takiego telefonu to dramat w niektórych przypadkach.
Awatar użytkownika
fracz
Posty: 2256
Rejestracja: pt paź 28, 2016 10:56 pm
Lokalizacja: Kraków

Wydaje mi się, że łatwiej problem ugryźć z drugiej strony, tj bez modyfikacji softu ESP.

Jak będzie już Web API to można stworzyć prostą usługę w formie aplikacji na androida, która rozłącza wybrany kanał gdy bateria osiągnie 100% i włącza go gdy spadnie poniżej 80%.

Co więcej, słyszałem że najzdrowiej jest ładować baterie do < 90% bo wtedy najdłużej przeżywa, ale nie wiem ile jest w tym prawdy. To też można by oprzeć o podobne rozwiązanie.
bicker
Posty: 469
Rejestracja: wt lut 02, 2016 8:18 am

jeśli już będzie zaimplementowana logika, to można będzie sobie ustalać kiedy ma się włączyć a kiedy wyłączyć, pozostaje jeszcze kwestia przesyłania informacji jaki poziom naładowania ma bateria i tu prośba do programistów androida.

co do żywotności baterii, czytałem że optymalny sposób ładowania to 20 - 80%.
MrHurley
Posty: 2
Rejestracja: pn mar 06, 2017 3:22 pm

Czyli pozostaje tylko czekać aż ktoś ugryzie temat. :)
Awatar użytkownika
fracz
Posty: 2256
Rejestracja: pt paź 28, 2016 10:56 pm
Lokalizacja: Kraków

MrHurley pisze: śr mar 08, 2017 3:43 pm Czyli pozostaje tylko czekać aż ktoś ugryzie temat. :)
Dziś mi się przyśniło :-D

Instalujemy sobie skrypty supla viewtopic.php?f=24&t=2102 i Automate https://play.google.com/store/apps/deta ... mate&hl=pl.

Dodajemy taki oto flow do Automate (dostępny w załączeniu do posta):
charger-disabler.png
charger-disabler.png (20.48 KiB) Przejrzano 8083 razy
Działanie jest następujące:
  1. Jeśli poziom baterii wzrósł do 80%
  2. Wykonaj request do skryptów, który wykona scenę wyłączającą sonoffa odpowiedzialnego za dostarczenie prądu do ładowarki
  3. Idź do kroku 1
Trzeba sobie tylko wejść w edycję flow, porawić adres do skryptów, id kanału z wybranym sonofem który ma być wyłączany i ewentualnie poziom naładowania, który ma go wyłączać.
Załączniki
SUPLA Charger Disabler.zip
(293 Bajtów) Pobrany 362 razy
Demark
Posty: 16
Rejestracja: sob gru 23, 2017 5:42 am

Witam.
Czy mogę liczyć na pomoc, nie ma aż tak dużej wiedzy w tej dziedzinie. Zrobiłem wszystko z opisu tylko nie wiem jak "wskazać" odpowiedzialnego sonoffa. Próbowałem zrobić skrypt (scenę) jak do skrótu na pulpit, ale nic mi nie wyszło.
Pozdrawiam Darek.
Załączniki
Screenshot_20180130-210709.png
Screenshot_20180130-210709.png (110.77 KiB) Przejrzano 7530 razy
Awatar użytkownika
fracz
Posty: 2256
Rejestracja: pt paź 28, 2016 10:56 pm
Lokalizacja: Kraków

Wygląda ok. W trzecim bloku wklejasz publiczny adres URL sceny która wyłącza sonoffa.
0xFF
Posty: 308
Rejestracja: sob lut 20, 2016 8:54 pm

Dla oszczędności jeszcze jednego sonofa trzeba dodać, żeby wyłączał tego poprzedniego sonofa, który wyłączył ładowarkę ... również dla oszczędności. ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomysły i koncepcje”