Sterownik siłownika z dodatkową inteligencją ESP8266A lub inny

Masz pomysł na funkcjonalność lub koncepcję na rozwój projektu. Opisz wszystko tutaj.
pppp
Posty: 1
Rejestracja: pn kwie 10, 2017 9:56 pm

Witajcie,

Zaczęło się od tego, że potrzebowałem jakiś inteligentny sterownik do siłownika, który będzie można wysterować i nauczyć gestów na podstawie analizy czujników optycznych.

Na początku chciałem mieć rozwiązanie które będzie reagowało wysuwem 0/1 ale teraz zastanawiam się czy to by było bardzo skomplikowane, by w jakiś sposób ( i tu nie wiem jaki ?) na odległości około 1m zczytywać ruch dłonią bezdotykowo i od tego uzależniać długość wysuwu siłownika. Ten temat nie jest jakiś super pilny na tą chwilę, można by się zastanowić nad dodaniem tego później.

Potrzebuję przede wszystkim sterownik do siłownika który pobiera 10A przy 12v. Może i więcej, jeśli udało by się zrealizować zmianę napięcia? Nie wiem, czy to możłiwe w tych płytkach, wcale nei upireram się na ESP8266A.

W związku z tym że to siłownik pozostaje kwestia odwracania polaryzacji chyba przede wszystkim. Byłoby fajnie, gdyby dało się zmienić napięcie ale to jest dodatkowy, poboczny temat. Teraz potzrebuje sterownika działającego:

aktywacja 1 czuninika podawane napięcia około 3s
aktywacja 2 czunika podawanie przez ok 1.5s
aktywacja 3 cz podawanie napiecia pzrez 3 sekundy ale z odwrotna polaryzacja. - Ruch powrotny siłownika.

Nie mając praktycznie żadnej wiedzy o elektronice mam prośbę o konsultacje. Wiem jak się trzyma lutownice :) Nie poparzę się.

Tyle w zasadzie na początek.

Teraz jestem na etapie fascynacji modułem ESP8266A. Kiedyś poobało mi się Arduino, ale to (ESP8266) rozumiem, jest czymś. co jeszcze nie jest Arduino, ale w pełni spełni moje potrzeby. Nie upieram się na ten konkretny układ, ale byłoby idealnie działać na czymś niekosmicznie drogim, dostępnym w tym tygodniu do zakupu i montażu :)

Jak pisałem, projekt sterownika siłownika chciałbym zbudować w oparciu o to, ponieważ wydaje mi się to i tanie, i użyteczne. Nie wiem czy to dobry pomysł, jestem otwarty na propozycje :)
Pytanie jak bardzo stabilne to jest? Zależałoby mi na możłiwie długich uptimeach, bo ciężko mi to będzie restartować.
Czy są wersje z WLAN 5G?
Czy dałoby sie to zasilać z baterii 3v np CR2032? Jak długo by to działało ?


Poniżej mój bardzo wstępny zarys smart monitoringu pomieszczenia z siłownikiem, z tego co czytałem ten sterownik daje możliwości podłączenia do niego innych urzadzeń:

Chciałbym - jak pisałem wyżej długość wysuwu uzależnić od określonych sygnałów - albo zczytywanie ruchu dłonią, albo aktywacja czujników #1 lub #2. ODn zcyztywania ruchów dłonią - wyobrażam to sobie tak, że przesuwam dłonią nad jakimś paskiem zczytującym rezystancję i im dłużej przesuwam dłoń wzdłuż, to tym dłużej siłownik się wysuwa.

Czy to możliwe? Oprogramowanie tego problemem nie powinno być, jednak nie wiem co mozna by użyc jako ten element pomiarowy.

Jeśli powyższe nie jest możliwe, to wtedy chciałbym mieć po prostu dwa lub więcej czujniki optyczne, które będą aktyowały różne akcje.

Dodatkowo - smart-pomieszczenie mogłoby być kontrolowane w zakresie:

wilgotność
czujka całkowitego zalania - zwarcie jakichś 2 pinów
temperatura

nie wiem co i jak przewidzieć, także każda sugestia jest cenna :)

I tutaj nie wiem jakie czujniki i w jakiej cenie mógłbym użyć, cena samego kontrolera za około 50 pln mi się bardzo podoba :)

Pomożecie?


pozdrawiam
p
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomysły i koncepcje”