Siłownik elektrotermiczny

Masz pomysł na funkcjonalność lub koncepcję na rozwój projektu. Opisz wszystko tutaj.
Awatar użytkownika
jerzy
Posty: 30
Rejestracja: sob gru 02, 2017 8:56 pm

Faktycznie nieco się rozpędziliśmy w tej dyskusji. Ale zawsze ogarnia mnie przerażenie gdy widzę chęć ingerencji w automatykę kotła przez ludzi tak naprawdę mało zorientowanych w temacie. To jest tak jak gdybym ja chciał np "wyregulować" układ ABS w moim samochodzie - śmierć w oczach.
Na koniec chciałbym jeszcze nieśmiało zauważyć, że ten przysłowiowy "pan hydraulik" (czytaj: serwisant kotła) to przeważnie człowiek z wyższym specjalistycznym wykształceniem.
Z poważaniem: Jerzy
kemotz
Posty: 33
Rejestracja: pt paź 20, 2017 2:26 pm

Cześć,

Zrobiłem pierwsze testy PWM. Siłownik SALUS T30NC230 zasilam z przekaźnika SSR 2A/230V. Przekaźnik steruję z RPi przebiegiem PWM o f=1Hz. Wygląda na to, że można uzyskać stany pośrednie otwarcia zaworu, a sam siłownik otwiera się w pełni przy przebiegu z wypełnieniem poniżej 50%. Testowane na grzejniku z podłączonymi termometrami DS18B20.
Następny etap to sprawdzenie posuwu trzpienia siłownika za pomocą potencjometra suwakowego i przetwornika ADC. Ciekaw jestem jaka wyjdzie zależność i czy charakterystyka będzie +/- powtarzalna pomiędzy różnymi egzemplarzami.
Jeśli jest ktoś zainteresowany to wyniki wrzucę w przyszłym tyg.
Awatar użytkownika
jerzy
Posty: 30
Rejestracja: sob gru 02, 2017 8:56 pm

Ciekawi mnie średnie zużycie energii przez siłownik SALUS w tej konfiguracji.
Z poważaniem: Jerzy
Awatar użytkownika
slawek
Posty: 2466
Rejestracja: pn mar 14, 2016 11:48 pm
Lokalizacja: Biała Podlaska

Z całym szacunkiem - podziwiam wasze zacięcie w dzieleniu włosa na cztery... widzę szansę na ekologiczne perpetum mobile...😃 podobne oszczędności da pozamiatanie i spalenie pyłu w kotłowni - chyba, że to temat na doktorat... bo licznik "analogowy" przy takich mocach nie rusza...
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
kemotz
Posty: 33
Rejestracja: pt paź 20, 2017 2:26 pm

Sławek, moją motywacją jest komfort użytkowania domu, który zaczynam budować. Skutkiem ubocznym mogą być jakieś oszczędności, ale nie muszą :-) Jerzego motywuje ekologia :-)
Pozdrawiam!
kemotz
Posty: 33
Rejestracja: pt paź 20, 2017 2:26 pm

jerzy pisze: czw sty 25, 2018 11:10 pm Ciekawi mnie średnie zużycie energii przez siłownik SALUS w tej konfiguracji.
Sprobuję przy okazji sprawdzić takim miernikiem energii el. https://obrazki.elektroda.pl/1106472800_1364837338.jpg
Awatar użytkownika
jerzy
Posty: 30
Rejestracja: sob gru 02, 2017 8:56 pm

Super. Może okaże się, ze moje obawy są faktycznie nieuzasadnione. Oby.
Z poważaniem: Jerzy
maciekelga
Posty: 56
Rejestracja: wt sie 23, 2016 10:46 am

Witam,
a czy jest szansa na sterowanie głowicami eq3 bluetooth np. z poziomu RPi3?
maciekelga
Posty: 56
Rejestracja: wt sie 23, 2016 10:46 am

Dzięki. Integrował ktoś już to z Supla? Tak aby przez Suple odbywało się sterowanie?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomysły i koncepcje”