Siłownik elektrotermiczny

Masz pomysł na funkcjonalność lub koncepcję na rozwój projektu. Opisz wszystko tutaj.
Awatar użytkownika
michael
Posty: 1299
Rejestracja: śr lis 09, 2016 8:00 am
Lokalizacja: Wojkowice

nowy1 pisze: pt lis 10, 2017 8:54 am Ktoś ma wiedzę czy salusa złoże na taki zawór on jest na klik

https://www.unisan.net.pl/products/glow ... s-raw-5115

może jakiś adapter mozna kupić ?
Podejrzewam, że taki adapter to nie problem, ale trzeba szukać w sklepach najlepiej wyspecjalizowanych :/
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Awatar użytkownika
nowy1
Posty: 339
Rejestracja: pt lip 01, 2016 11:51 am
Lokalizacja: Warszawa

michael pisze: pt lis 10, 2017 9:27 am
nowy1 pisze: pt lis 10, 2017 8:54 am Ktoś ma wiedzę czy salusa złoże na taki zawór on jest na klik

https://www.unisan.net.pl/products/glow ... s-raw-5115

może jakiś adapter mozna kupić ?
Podejrzewam, że taki adapter to nie problem, ale trzeba szukać w sklepach najlepiej wyspecjalizowanych :/
jak nie znajdę wydrukuję sobie w 3d :)
Awatar użytkownika
wojtas567
Posty: 2213
Rejestracja: ndz kwie 03, 2016 7:16 pm
Lokalizacja: Olsztyn

Do danfoss-a można kupić adaptery
np http://www.abcogrzewania.pl/danfoss-lin ... uired.html coś takiego
kiedyś widziałem też na all... do wszystkich kombinacji, musisz poszukać jak nie chcesz zmieniać zaworów.
Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
michael
Posty: 1299
Rejestracja: śr lis 09, 2016 8:00 am
Lokalizacja: Wojkowice

fracz pisze: pt lis 10, 2017 8:26 am 1. Coś musiałeś zepsuć :D Pod podglądem termostatu pokazuje "Następna automatyczna zmiana profilu nastąpi po..." - wyświetla się tam oczekiwany moment zmiany?
2. Nie ma żadnej histerezy, tyle ile ustawisz tyle bierze. Z tym że opóźnienia mogą wynikać z tego że te warunki są sprawdzane w cyklach 5-minutowych, tj. o 12:00, 12:05, 12:10 itd. Jeśli zadana temperatura zostanie osiągnięta o 12:06 to termostat zleci wyłączenie urządzeń dopiero o 12:10, stąd mogą być sytuacje że jest już ciepło a jeszcze grzeje. Z tego co pamiętam - masz swoje skrypty, więc możesz zmniejszyć sobie ten interwał np. do 1 minuty za pomocą konfiguracji: https://github.com/fracz/supla-scripts/ ... le.json#L7 (od wersji 2.5.0).

* Mam nadzieję że w domu się dzieci nie pojawiają jak tak Ci się sonoffy po podłodze walają ;)
Po dokonanych poprawkach. Sterowanie siłownikami działa idealnie. Teraz muszę dokupić je do reszty pomieszczeń ;) póki co mam tylko 3.
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Awatar użytkownika
slawek
Posty: 2465
Rejestracja: pn mar 14, 2016 11:48 pm
Lokalizacja: Biała Podlaska

Mam na zbyciu 7 szt.siłowników do podłogówki: SALUS TA15MR siłownik termiczny 230V M30 28 http://allegro.pl/salus-ta15mr-silownik ... 08340.html
- hydraulik wprowadził mnie w błąd z rozmiarem gwintu.
Jeśli kogoś interesują - proszę na priv.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika
Lucas
Posty: 833
Rejestracja: pn lip 31, 2017 7:11 am
Lokalizacja: Chrzanów

michael pisze: sob lis 11, 2017 9:06 am
fracz pisze: pt lis 10, 2017 8:26 am 1. Coś musiałeś zepsuć :D Pod podglądem termostatu pokazuje "Następna automatyczna zmiana profilu nastąpi po..." - wyświetla się tam oczekiwany moment zmiany?
2. Nie ma żadnej histerezy, tyle ile ustawisz tyle bierze. Z tym że opóźnienia mogą wynikać z tego że te warunki są sprawdzane w cyklach 5-minutowych, tj. o 12:00, 12:05, 12:10 itd. Jeśli zadana temperatura zostanie osiągnięta o 12:06 to termostat zleci wyłączenie urządzeń dopiero o 12:10, stąd mogą być sytuacje że jest już ciepło a jeszcze grzeje. Z tego co pamiętam - masz swoje skrypty, więc możesz zmniejszyć sobie ten interwał np. do 1 minuty za pomocą konfiguracji: https://github.com/fracz/supla-scripts/ ... le.json#L7 (od wersji 2.5.0).

* Mam nadzieję że w domu się dzieci nie pojawiają jak tak Ci się sonoffy po podłodze walają ;)
Po dokonanych poprawkach. Sterowanie siłownikami działa idealnie. Teraz muszę dokupić je do reszty pomieszczeń ;) póki co mam tylko 3.
@michael, ile czasu czasu trwa pełne otwarcie/zamknięcie zaworu? Bo rozumiem, że tak to masz zrealizowane - siłownik po podaniu zasilania otwiera zawór całkowicie, a jak osiągnięta zostanie temperatura, to sonoff odcina zasilanie i zawór się zamyka, czy tak?
Czy te siłowniki mają jakąś kalibrację, aby dopasować wysuw trzpienia do zaworu? Mam u siebie zawory Valvex, do których teoretycznie wsparcia nie ma żadna głowica elektroniczna. A chciałem sobie właśnie kupić do testów albo siłownik albo głowicę elektroniczną.
Awatar użytkownika
fracz
Posty: 2256
Rejestracja: pt paź 28, 2016 10:56 pm
Lokalizacja: Kraków

Lucas pisze: wt sty 09, 2018 9:36 am ile czasu czasu trwa pełne otwarcie/zamknięcie zaworu?
Około 3 minuty.
Lucas pisze: wt sty 09, 2018 9:36 am siłownik po podaniu zasilania otwiera zawór całkowicie, a jak osiągnięta zostanie temperatura, to sonoff odcina zasilanie i zawór się zamyka, czy tak?
Czy te siłowniki mają jakąś kalibrację, aby dopasować wysuw trzpienia do zaworu? Mam u siebie zawory Valvex, do których teoretycznie wsparcia nie ma żadna głowica elektroniczna. A chciałem sobie właśnie kupić do testów albo siłownik albo głowicę elektroniczną.
Tak.
Lucas pisze: wt sty 09, 2018 9:36 am Czy te siłowniki mają jakąś kalibrację, aby dopasować wysuw trzpienia do zaworu?
Nie mają.
szym3k
Posty: 268
Rejestracja: pn maja 15, 2017 10:32 am

Mierzył może ktoś pobór prądu Salusów?
Awatar użytkownika
fracz
Posty: 2256
Rejestracja: pt paź 28, 2016 10:56 pm
Lokalizacja: Kraków

Nie mierzyłem, ale wg opakowania w trakcie pracy 2W.
Awatar użytkownika
jerzy
Posty: 30
Rejestracja: sob gru 02, 2017 8:56 pm

Nie znalazłem jak na razie żadnej konkretnej dokumentacji zaworów "salus". Jak wynika z wpisów na tym forum, pracują one w trybie ON/OFF.
W systemach grzewczych w zasadzie nie stosuje się tego typu sterowania. W rozwiązaniach profesjonalnych firm zawsze zastosowane są zawory, które działają w sposób ciągły - liniowo lub krokowo. Wiąże się to z bardzo dużą bezwładnością układu grzejnik pomieszczenie. Sterowanie ON/OFF generuje stosunkowo duże wahania temperatury w pomieszczeniu i powoduje częste zadziałania zaworu.
Sterowanie liniowe zapewnia małe wahania temperatury (grzejnik zawsze grzeje) i dużo rzadsze ruchy zaworów.
Najważniejsze są jednak tutaj kwestie ekologiczne. Częściowe otwarcie zaworu generuje obniżony przepływ przez grzejnik - tym samym temperatura wody opuszczającej grzejnik jest bardzo niska. Wpływa to korzystnie na zużycie np gazu w kotłach kondensacyjnych.

Dla profesjonalnego rozwiązania tego problemu potrzebne są zawory o działaniu ciągłym. Mam u siebie głowice termostatyczne programowalne typu eQ-3 model N dostępne po kilkadziesiąt złotych w sklepach internetowych. Nie maja one połączenia zewnętrznego - trzeba je programować guziczkami na obudowie. To jest ich minus. Plusem jest sposób ich pracy. Znajduje się tam silniczek elektryczny, który za pośrednictwem przekładni ślimakowej ustawia grzybek zaworu w odpowiedniej pozycji - krok wynosi 10% całkowitego skoku. Dzięki takiemu rozwiązaniu zużycie energii do sterowania jest minimalne - dwa paluszki typu AA działają u mnie średnio przez trzy lata . Grzejniki działają proekologicznie tj. grzeją górą a dół jest prawie całkowicie zimny.

Zawory salus producent przeznacza do sterowania ogrzewaniem podłogowym, gdzie obowiązują inne zasady.
Z poważaniem: Jerzy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomysły i koncepcje”