ZAMEL - nowy produkt.

Masz pomysł na funkcjonalność lub koncepcję na rozwój projektu. Opisz wszystko tutaj.
mareks6
Posty: 259
Rejestracja: sob sty 13, 2018 4:39 pm
Lokalizacja: Opole

Ja dodam jeszcze czego mi brakuje:

1. Tak jak jeden z kolegów wspominał - sterownik bramowy, ale taki by w supli widzieć co się dzieje z bramą, tzn czy się otwiera, zamyka, czy stoi itp. Wydaj mi się, że dla sprawnego programisty nie jest to trudne. Napęd jaki ja np mam (Hato) sygnalizuje szybkością migania/świeceniem sygnalizatora (na 230V) stan bramy.

Niektórzy by sobie bez problemu poradzili z wyprowadzeniem tego sygnału w niskim napięciu (z przez przekaźnika), ale z uwagi na to iż powinien to być produkt z którym laik sobie poradzi, powinien mieć wejście z możliwością ustawienia jakimś przełącznikiem/zworką jakie napięcie ma sygnalizator w podłączonym napędzie.


2. Czego mi baaaardzo brakuje to STEROWNIK RGB, ale z możliwością sterowania dodatkowo ze zwykłego pilota radiowego lub IR, oczywiście z funkcją "Fade" widoczną na chińskich tanich sterownikach, która płynnie zmienia kolory taśmy z jakiejś puli możliwych do uzyskania.



Generalnie, jestem elektronikiem i wybierając między droższym Zamel'em a tańszą możliwością przerobienia na własne potrzeby czegoś chińskiego, wybieram to drugie, ale akurat w przypadku tych dwóch rzeczy, o których wspomniałem wyżej póki co nie mam informacji by była taka możliwość, więc dałbym nawet z 10razy tyle ile jest to faktycznie jest warte byle by tylko uzyskać pożądane funkcje.

Byłyby to chyba jedyne takie produkty póki co w supli i każdy kto chciałby uzyskać takie możliwości nie miałby nic innego do wyboru niż ZAMEL
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18284
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

1. To nie problem programowy tylko sprzętowy. Nie ma jednego uniwersalnego sposobu na określenie czy brama się zamyka czy otwiera.

2. Myśle, że dla Zamela taki sprzęt to nie problem
Awatar użytkownika
shimano73
Posty: 1968
Rejestracja: ndz lut 28, 2016 12:27 pm
Lokalizacja: Orzesze
Kontakt:

Wydaje mi się ze to nie problem wykrywanie stanu bramy , np moja ma silnik na 24v stałego wiec wystarczy kontrolować jego zasilanie. Tylko jej stan musialby być kontrolowany w kilku bitach a nie na jednym . Po kłopotach z regulacja mojej bramy chętnie bym zrobił swoj kompletny sterownik 😁
W elektronice jak nie wiadomo o co chodzi to zwykle chodzi o zasilanie

Wezmę udział w Supla Offline Party 2024 :)
Awatar użytkownika
wojtas567
Posty: 2209
Rejestracja: ndz kwie 03, 2016 7:16 pm
Lokalizacja: Olsztyn

Ale taką kontrolę to można zrobić enkoderem.
I problem niewiedzy w której pozycji jest brama zostaje rozwiązany.
Jedyne co jest potrzebne to po zaniku zasilania ruch kontrolny do złapania początku - startu bramy
Pozdrawiam
Wojtek
mareks6
Posty: 259
Rejestracja: sob sty 13, 2018 4:39 pm
Lokalizacja: Opole

pzygmunt pisze: ndz mar 18, 2018 11:15 am 1. To nie problem programowy tylko sprzętowy. Nie ma jednego uniwersalnego sposobu na określenie czy brama się zamyka czy otwiera.

2. Myśle, że dla Zamela taki sprzęt to nie problem


1. Może się mylę, ale do sprawdzania stanu na jakimś wejściu w celu dopasowania napięcia jakie przychodzi ze sterownika bramy (np 230V) do napięcia jakie może zaakceptować procesor wystarczy jakiś element pośredniczący (miniaturowy przekaźnik z cewką na 230V, scalony przekaźnik, transoptor itp) wraz z kilkoma elementami biernymi i to wsio. Reszta leży po stronie programisty by procesor rozróżniał impulsy o częstotliwości 1Hz od tych 2Hz oraz stałe świecenie bądź wygaszenie. Rzecz jasna, w menu konfiguracyjnym modułu powinny być odpowiednie opcje do ustawienia jakie sygnały podaje posiadany przez nas napęd bramy, łącznie z ustawieniem orientacyjnej częstotliwości impulsów w przypadku gdy te się różnią w przypadku otwierania i zamykania.

Kiedyś już robiłem takie wejścia do AVRów (5V), a drobne zmiany pod ESP8266 (zdaje się że 3,3V) to nie problem. Swoją drogą, to do ESP wchodził by sygnał masy jako impulsy, ale długo by tu mówić - temat rzeka :) Schematów żadnych nie będę tu zamieszczać, wszak Zamel ma odpowiednie osoby które sami takie coś by zaprojektowali i przetestowali pod kątem ewentualnych zakłóceń itp :D

2. Może kolejna wersja sterownika RGB o symbolu SLW-02 :mrgreen:
Ostatnio zmieniony ndz mar 18, 2018 6:41 pm przez mareks6, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Lector
Posty: 1398
Rejestracja: pt lis 17, 2017 2:26 pm
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

shimano73 pisze: ndz mar 18, 2018 9:50 am Na pewnym portalu aukcyjnym znalazłem coś takiego : KONTROLER EXTA LIFE EXL10000009 EFC-01 ZAMEL czy to jest już kompatybilne z Suplą.
Exta Life to równoległy projekt do Exta Free. Tu moduły są wykrywane przez telefon i możemy im przypisywać przyciski, bez konieczności szukania modułu i uruchamiania na nim programowania.
Centralka a raczej jej obudowa może być wykorzystana w Supli jak Zamel coś wykombinuje.
Niespełniony automatyk. :mrgreen:
https://3d-lamp.photos/
Awatar użytkownika
shimano73
Posty: 1968
Rejestracja: ndz lut 28, 2016 12:27 pm
Lokalizacja: Orzesze
Kontakt:

Kilka osób już wie ze kombinują , kombinują i to dobrze 😁
W elektronice jak nie wiadomo o co chodzi to zwykle chodzi o zasilanie

Wezmę udział w Supla Offline Party 2024 :)
Sk_uter
Posty: 471
Rejestracja: wt mar 13, 2018 1:52 pm

Modułu na 24V przydały by mi się np. do realizacji mojego pomysłu:

viewtopic.php?p=20977#p20977
Misiu
Posty: 27
Rejestracja: śr kwie 25, 2018 12:01 pm

Ernest pisze: pt gru 01, 2017 7:16 am
Marko pisze: czw lis 30, 2017 8:54 pm Witam,

podpisuję się pod pomysłem na moduł z obsługą czujnika temperatury wewnętrznej i zewnętrznej oraz wilgotnościomierza.
Było by bardzo funkcjonalne gdyby taki moduł mierzył temperaturę w jednym pomieszczeniu i sterował zaworami w kotłowni
zapewniając utrzymanie zadanej temperatury w zależności od pory dnia.

Drugi pomysł na produkt który mnie ciekawi to moduł sterowania bramą wjazdową z możliwością wskazania aktualnego rzeczywistego położenia bramy.

Pozdrawiam.
Jest już pomysł - dogramy szczegóły i robimy :)
Dopisuje się to tego pomysłu. Tak jak @flowerek pisał konieczne jest aby czujniki temperatury/wilgotności i elektrozawory były osobnymi urządzeniami.
W rozdzielaczu do podłogówki chciałbym dać elektrozawory i w zupełnie innym miejscu czujniki temperatury/wilgotności.
Wiadomo, że możemy kupić elektrozawór za 100-130 zł do tego sonoff, ale osobiście gdybym mógł kupić gotowe urządzenie kompatybilne z suplą w zbliżonych, nieco wyższych pieniądzach, to zrobiłbym to bez wahania.

Przydałby się też czujnik zmierzchu/nasłonecznienia.

Mając to wszystko mógłbym zrobić rozbudowaną logikę - połączyć ogrzewanie podłogówką z temperaturą na zewnątrz, nasłonecznieniem i roletami. Np otwierać rolety żeby słońce nagrzało pomieszczenie, albo je zamykać gdy na zewnątrz jest za ciepło.
Rem125
Posty: 125
Rejestracja: pn mar 26, 2018 3:00 pm

Od jakiegoś czasu pojawiły się żaluzje fasadowe które mimo ceny cieszą się dużym zainteresowaniem.
Potrzebny był by sterownik który sterował by podnoszeniem żaluzji jak i obracaniem lamelek żaluzjowych
coś w stylu dwu kanałowego sterownika roletami.
Niby problem można rozwiązać dwoma sterownikami rolet ale do tego jest potrzebne więcej miejsca no i zmiana ikon
której praktycznie niema.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomysły i koncepcje”