Czujnik poczty w skrzynce

Masz pomysł na funkcjonalność lub koncepcję na rozwój projektu. Opisz wszystko tutaj.
krycha88
Posty: 5175
Rejestracja: pt lis 16, 2018 7:25 am
Kontakt:

artur99 pisze: pn sty 04, 2021 10:46 am Ja mialem na myśli na wyjściu sonoffa zasilacz 12V, zasilany 230 czyli raczej sonoff basic, bo on ma na wyjsciu 230 no i to w puszce, a od zasilacza przewód do elektrozaczepu. Dlatego cały czas mnie to zastanawia, skąd sie ma znaleźć na furtce 230, skoro słysze, że otwiera mi sie elektrozaczep to jest podane napięcie 12V, inaczej by sie spalił
Przeanalizuj sobie schemat sonoffa basic to może sam dojdziesz do wniosku co się stanie.
https://gui-generic-builder.supla.io/
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3940
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

@artur99 chce załączać sonoffem zasilacz 12V od strony pierwotnej (230V), który to zasilacz bezpośrednio zasila elektrozaczep. Czyli pojawia się 230V na "wejściu" zasilacza i 12V na "wyjściu" zasilacza uruchamia elektrozaczep.
Nie jest to najszczęśliwsze rozwiązanie, ale do przyjęcia. Dobrze byłoby, aby był to tradycyjny zasilacz transformatorowy.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8177
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

artur99 pisze: pn sty 04, 2021 10:46 am Ja mialem na myśli na wyjściu sonoffa zasilacz 12V, zasilany 230 czyli raczej sonoff basic, bo on ma na wyjsciu 230 no i to w puszce, a od zasilacza przewód do elektrozaczepu. Dlatego cały czas mnie to zastanawia, skąd sie ma znaleźć na furtce 230, skoro słysze, że otwiera mi sie elektrozaczep to jest podane napięcie 12V, inaczej by sie spalił
Jeżeli się ograniczysz do tego co opisałeś, to ok, pod warunkiem, że sam sonoff basic i jego podłączenie będzie miało odpowiednie IPxx do miejsca jego montażu.

Natomiast jeśli podłączysz do sonoffa dodatkowy termoemtr, albo kontaktron do sprawdzania stanu, czy furtka jest otwarta, to ryzykujesz pojawieniem się 230V na furtce.

Dlatego nikt nie zaleca stosowania takich układów przy bramach, czy furtkach. Jeden się zna i wie co robi, i podłączy wszystko poprawnie i bezpiecznie, natomiast drugi laik weźmie przykład, dołoży sobie kontaktron i nieświadomie ryzykuje życiem, bo posłuchał rad z Internetu, że da się/można podłączyć sonoffa basic.

W sieci jest sporo różnych podobnych układów, które są zasilane napięciem 12-36V. Nawet sonoff ma taki produkt (SV). Więc po co się pchać w układy na 230?

Także rób co uważasz, ale nikogo nie namawiaj na takie rozwiązania. Z prądem nie ma żartów.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
artur99
Posty: 45
Rejestracja: pn lis 30, 2020 10:16 pm

Dzięki, wszystko zrozumiałem
Pietras81
Posty: 1675
Rejestracja: ndz lut 17, 2019 6:56 am
Lokalizacja: Osielsko

Witam. Albo słabo szukam albo jestem za tempy. Mam na tą chwilę czujnik poczty na czujniku zalania ale traci wifi czasami listonosz jest za szybki i kiepsko to działa. Zastanawiam się nad zrobieniem tego przewodowo. Mam dwa wolne przewody na końcu których mogę dać czujnik kontrakton. Chciałbym dalej cos założyć w taki sposób żeby każde rozwarcje kontraktonu zmieniało stan ikonki na mam pocztę. Powrot ikonki mogę ręcznie zmieni z aplikacji. Czy ktoś pomoże jaki musiałbym mieć soft mam wolnego yousona ale mogę kupić cos innego.
https://pietras-81.aqi.eco/
Zibi
Posty: 609
Rejestracja: śr lip 31, 2019 9:20 am
Lokalizacja: Białogard

Rozwiąż to radiowo 433mhz 2 kanały. Takie cudo siedzi u mnie w skrzynce lora nawet jak skrzynkę byś miał kilometr od domu i umieścisz to w skrzynce metalowej to i tak sygnał wyjdzie :mrgreen: Ja mam radiowo, kontaktron i ani razu listonosz nie był szybki 1.5 roku śmiga na bateriach.
Mam dwa stany uchyla klapkę leci powiadomienie na tel, ikona w supli zmienia się, dodatkowo wyświetlacz w domu włącza. Odbieram pocztę automatycznie kasuje stan (drugi kontaktron) zmiana ikony na brak poczty, powiadomienie na tel że poczta odebrana jak ktoś inny z domowników odbierze i wyświetlacz w domu wyłącza się.
Załączniki
IMG_20210303_194903.jpg
IMG_20210303_194903.jpg (3.95 MiB) Przejrzano 1615 razy
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3940
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

@Zibi, fajnie byłoby, abyś zrobił jakiś szczegółowy opis rozwiązania z LORA (schemat nadajnika, kod programu dla ATMegi, schemat odbiornika, kod programu, itp.). Myślę, że sporo osób byłoby zainteresowanych.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8177
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Ja w sytuacji opisanej przez Pietras81 podszedłbym do tego prościej. Skoro są dwa przewody i skrzynka jest w zasięgu WiFi, to można nimi po prostu puścić zasilanie 12/24V i wstawić tam "tradycyjny" układ na ESP, który ogarnie kontaktron.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Pietras81
Posty: 1675
Rejestracja: ndz lut 17, 2019 6:56 am
Lokalizacja: Osielsko

Generalnie w skrzynce mam słaby zasięg wifi dlatego tez chciąłbym puścić przewodowo sygnał z kontaktronu. Myślałem tez nad jakimś modułem radiowym aby właśnie sygnał z kontaktronu po podniesieniu klapki czyli oddaleniu magnesu od czujnika dał sygnał na nadajnik radiowy a ten przesłał to dalej do np. garażu gdzie mam już zasięg WIFI i dalej przez ESP poszło do supli. Problem 1 to soft a drugi to kontaktrony są zwarte jak mają magnes a ja bym musiał mieć zwierać tylko w momencie podniesienia klapki w skrzynce co by nie marnować baterii.
https://pietras-81.aqi.eco/
Zibi
Posty: 609
Rejestracja: śr lip 31, 2019 9:20 am
Lokalizacja: Białogard

Robert Błaszczak pisze: pn kwie 26, 2021 9:18 am @Zibi, fajnie byłoby, abyś zrobił jakiś szczegółowy opis rozwiązania z LORA (schemat nadajnika, kod programu dla ATMegi, schemat odbiornika, kod programu, itp.). Myślę, że sporo osób byłoby zainteresowanych.
Robert nie ma problemu mogę to dokładnie opisać schematy itp. tylko nie wiem czy zakładać nowy wątek? Żeby ludziska widzieli bo temat skrzynki przewija się często w różnych tematach, a myślę że tak jak piszesz to rozwiązanie jest dość proste i skuteczne i jest tu lora także problemów z zasięgiem nie ma żadnych nie jeden może skorzystać.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomysły i koncepcje”