Czujnik poczty w skrzynce

Masz pomysł na funkcjonalność lub koncepcję na rozwój projektu. Opisz wszystko tutaj.
Pietras81
Posty: 1676
Rejestracja: ndz lut 17, 2019 6:56 am
Lokalizacja: Osielsko

klew pisze: pn kwie 26, 2021 9:42 am Ja w sytuacji opisanej przez Pietras81 podszedłbym do tego prościej. Skoro są dwa przewody i skrzynka jest w zasięgu WiFi, to można nimi po prostu puścić zasilanie 12/24V i wstawić tam "tradycyjny" układ na ESP, który ogarnie kontaktron.
Mi właśnie chodzi o coś prostego tylko pytanie skąd i jaki soft ogarnie wysłanie linku bezpośredniego po zwarcie kontraktonu. Układ może być zasilany z zasilacza np. 5 v.
https://pietras-81.aqi.eco/
Albert
Posty: 574
Rejestracja: pt sty 04, 2019 8:32 pm
Lokalizacja: Chełm

Ja zmieniłem ostatnio koncepcję w skrzynce. Mam kontaktron magnetyczny, przewód leci od skrzynki do garażu i na wemosie mam wolny wirtualny przekaźnik i przycisk do niego podpięty właśnie do kontaktronu. Soft oczywiście jakby inaczej - GUI Generic - przekaźnik może wysyłać pushover albo link bezpośredni po zmianie stanu. Można normalnie w appce zmieniać stan skrzynki - analogicznie jak włączanie oświetlenia czy zasilania. Dodatkowo jest to tak ustawione (przycisk) że podniesienie klapki (rozwarcie) zmienia stan TYLKO na załączony, więc jeśli ktoś po listonoszu znów podniesie i wrzuci np. ulotki, to stan będzie dalej sygnalizowany jako poczta w skrzynce. Jest to wg mnie najlepsze PRZEWODOWE rozwiązanie dla poczty :mrgreen:

Jakby ktoś chciał ustawienia softu niezbędne do działania to pisać
Pietras81
Posty: 1676
Rejestracja: ndz lut 17, 2019 6:56 am
Lokalizacja: Osielsko

Witam. Ja dzis tez wgrałem GUI Generic i generalnie tak jak mówisz jest oki tylko co mnie zastanawia jest w opcjach krańcówek do wyboru poczta. Tylko działa ona na zasadzie zwarcie jest poczta brak zwarcie krańcówkę brak poczty trochę słabo bo jak to podpiac to nie mam pojęcia. Drugie krańcówka nie wysyłaja powiadomien.
https://pietras-81.aqi.eco/
Pietras81
Posty: 1676
Rejestracja: ndz lut 17, 2019 6:56 am
Lokalizacja: Osielsko

A dużym problemem było by usunięcie opcji włącz. Wydaje mi się ze przy skrzynce pocztowej z opcją zmiany stanu z krancowki jest to zbędne jak również można przypadkowo włączyć za listonosza.
Załączniki
Screenshot_20210428-180646_SUPLA.jpg
Screenshot_20210428-180646_SUPLA.jpg (154.61 KiB) Przejrzano 1936 razy
https://pietras-81.aqi.eco/
Zibi
Posty: 609
Rejestracja: śr lip 31, 2019 9:20 am
Lokalizacja: Białogard

Mi się nie zdarzyło żeby to przypadkowo włączyć, ale uważam że najlepszym powiadomieniem jest pushover.
Nie musisz zaglądać do apki i spr stan ikony, a kiedy faktycznie będzie coś w skrzynce to pushover wywali powiadomienie na tel.
Myślę że tematu skrzynki nie ma co sobie komplikować ma to być proste i funkcjonalne rozwiązanie i wystarczy 433mhz na baterie po drugiej stronie Wemos lub SIM 800L v2 takie rozwiązanie montowałem u kolegi i dostaje "strzałki" :mrgreen:
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3944
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Zibi pisze: pn kwie 26, 2021 2:00 pm
Robert Błaszczak pisze: pn kwie 26, 2021 9:18 am @Zibi, fajnie byłoby, abyś zrobił jakiś szczegółowy opis rozwiązania z LORA (schemat nadajnika, kod programu dla ATMegi, schemat odbiornika, kod programu, itp.). Myślę, że sporo osób byłoby zainteresowanych.
Robert nie ma problemu mogę to dokładnie opisać schematy itp. tylko nie wiem czy zakładać nowy wątek? Żeby ludziska widzieli bo temat skrzynki przewija się często w różnych tematach, a myślę że tak jak piszesz to rozwiązanie jest dość proste i skuteczne i jest tu lora także problemów z zasięgiem nie ma żadnych nie jeden może skorzystać.
Załóż nowy wątek w dziale Projekty użytkowników z tytułem np. Czujnik poczty LORA by Zibi.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
rdfilozof
Posty: 64
Rejestracja: pt maja 28, 2021 9:49 pm

Część wszystkim, mam pytanie i prośbę zarazem odnośnie powyższego postu. Mam podłączony pod furtkę moduł SBW-02, według schematu, który rozrysował mi miroph. W owym module mam wolny do wykorzystania kanał, który chcę wykorzystać jako czujnik otwarcia i zamknięcia poczty. Mam taką koncepcję aby podciągnąć zasilanie pod poniższą płytkę i podpiąć do niej dwa kontaktrony, jeden uruchmiałby powiadomienie na klapce przy wrzucie listu przez listonosza, drugi zmieniałby stan skrzynki po wyjęciu korespondencji. Zasilanie płytki oraz kontaktronów chciałbym wziąć z tego samego źródła co zasilanie SBW-02. Co o tym sądzicie, czy jest to możliwe do złożenia w całość ?
rdfilozof
Posty: 64
Rejestracja: pt maja 28, 2021 9:49 pm

Poniżej przesyłam aktualny schemat połączenia SBW-02 oraz zdjęcie płytki jaką chcę zastosować do podłączenia w skrzynce.
Załączniki
Obecny schemat połączenia
Obecny schemat połączenia
Screenshot_20210621-155300.png (1.54 MiB) Przejrzano 1467 razy
rdfilozof
Posty: 64
Rejestracja: pt maja 28, 2021 9:49 pm

oraz zdjęcie płytki
Załączniki
Przekaźnik
Przekaźnik
Screenshot_20210725-220725.png (2.52 MiB) Przejrzano 1466 razy
rdfilozof
Posty: 64
Rejestracja: pt maja 28, 2021 9:49 pm

Pod gniazda 12V, chce podłączyć zasilanie, trigerem byłyby kontaktrony, natomiast przekaźnik podłączyłbym pod kanał czujnika otwarcia/zamknięcia w module SUPLI.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomysły i koncepcje”