Sterowanie zaworem wody

Masz pomysł na funkcjonalność lub koncepcję na rozwój projektu. Opisz wszystko tutaj.
Awatar użytkownika
flowerek
Posty: 411
Rejestracja: wt mar 06, 2018 2:24 pm

chyba dobrze przeszukałem forum i takiego tematu nie znalazłem.

Każdy kto kiedyś przeżył zalanie lub inną wodną usterkę (w szczególności gdy wydarzyła się w czasie wakacyjnej nieobecności w domu) raczej stara się zamknąć główny zawór wody przed dłuższą nieobecnością w domu.
Ale czasem pamiętać a "nie zapomnieć" to dwa światy :D więc przydałaby się taka możliwość zdalnie.

Albo - gdybyśmy mieli czujnik zalania w SUPLI można by działać na zasadzie akcji ratunkowej - czujnik wykrywa zalanie, zawór zamyka dopływ wody...

I teraz pytanie jak (na jakich sterownikach i sofcie) to zrobić? Znalazłem w sieci powszechnie dostępne 2 rodzaje zaworów.
1) magnetyczne lub termiczne NO lub NC gdzie trzeba po prostu przyłożyć napięcie 230V lub 12-24V. Niby sprawa prosta wystarczy Sonoff Basic i soft np. by@Zybi
mają one jednak sporą wadę - mianowicie zużycie energii elektrycznej. Taki zawór potrafi pobierać nawet 17W. Jeśli kupimy NC to żeby używać wody musimy codziennie wiele godzin zasilać go prądem i będzie ciągnął jak żarówka 20W

2) z siłownikiem - gdzie najczęściej silnik dokonuje zmiany stanu z zamkniętej na otwartą i odwrotnie. Tutaj prąd pobierany jest tylko przez chwilę niezbędną na przestawienie zaworu. Ale...najczęściej takie silniki mają 3 "kabelki". Pierwszy to "zero" a na dwa pozostałe podaje się napięcie raz na jeden (wówczas zawór zamyka się) raz na drugi (wówczas zawór otwiera się). Najczęściej czas podawanie napięcia nie ma znaczenia bo silniki w tych zaworach mają krańcówki.

Jako ze interesuje mnie typ 2 - wymyśliłem ze sprawdzi się ZAMELowski SRW-01 (roletowy). Ale kosztuje jak wiadomo ok 130zł.
Jak to zrobić taniej?

Rafał
11xSRW-01, 1x Sonoff mini schodowy, 3xSonoff SV, 5xSonoff S26, 4xSonoff Basic, 1xGosund Sp-111, 1xSonoff Touch, 1xH801, 1xSonoff Dual, czujnik poczty w skrzynce DIY, 1x Loratap roletowy (test trwa), 1x MiniTiger (test trwa), 1 x zawór wody BQ05 DIY
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18352
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Sonoff Dual z odpowiednim oprogramowaniem
Sibikk
Posty: 366
Rejestracja: pn lis 07, 2016 12:42 pm
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Czołem
Kolego @flowerk spiesze z pomoca.
U siebie mam to rozwiązane tak raspberry pi 0W moduł Przekaźniki 4CH jako że moduł jest sterowany stanem niskim musiałem dodatkowo zastosować, układzik ULN2803AP.
Zawory mam Takie jak przekopiesz ali to znajdziesz na 230V dzieki czemu unikniesz dodatkowego zasilacza 12V
Steruję nimi jak roletami, ten soft nie pozwala na jednoczesne załączenie dwóch kanałów na raz, niestety jak na razie soft na raspberry nie obsługuje procentowego zamykania i przycisków fizycznych więc sterowanie działa tylko ze smartfona.
Zaworów elektromagnetycznych nie polecam do takich zadań, po pierwsze potrzebuje cały czas podtrzymane zasilanie aby był otwarty lub zamknięty w zależności od wersji po drugie grzeje się co przy niekorzystnych warunkach może doprowadzić do stopienia się izolacji cewki.

Dlaczego rpi0W? Nie ma softu dla ESP dla dwóch kanałów typu rolershuter, jeżeli wystarczy Ci jeden kanał śmiało możesz użyć sonoffa lub innego modułu wykonawczego, polecam wemos d1 mini jest stabilny i ma złącze usb dzięki czemu nie trzeba się bawić z programatorem.
Obrazek
Awatar użytkownika
flowerek
Posty: 411
Rejestracja: wt mar 06, 2018 2:24 pm

ten zawór widze ma 2 "kabelki". Więc jak to działa? Standardowy silnik rolety ma 3 kabelki: jeden to zero a dwa pozostałe to obroty w jedna stronę i obroty w drugą stronę zaleznie do którego przyłożymy napięcie.

Myslałem ze 2-kabelkowe to są własnie elektromagnetyczne z cewką. Jak przyłożymy napięcie to cewka otwiera zawór a jak odejmiemy napięcie to spręzynka zamknie zawór...
11xSRW-01, 1x Sonoff mini schodowy, 3xSonoff SV, 5xSonoff S26, 4xSonoff Basic, 1xGosund Sp-111, 1xSonoff Touch, 1xH801, 1xSonoff Dual, czujnik poczty w skrzynce DIY, 1x Loratap roletowy (test trwa), 1x MiniTiger (test trwa), 1 x zawór wody BQ05 DIY
Sibikk
Posty: 366
Rejestracja: pn lis 07, 2016 12:42 pm
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Przewodów jestem łącznie 5:
+/- sterowanie zaworem, com, zawór zamknięty, zawór otwarty. Sterowanie odbywa się poprzez odwrócenie biegunów.
Sorki podlinkowałem wersję bez sygnałów.
Obrazek
dudu
Posty: 53
Rejestracja: ndz lut 25, 2018 8:54 pm

Masz linka do tego zaworu 5 przewodowego?
Sibikk
Posty: 366
Rejestracja: pn lis 07, 2016 12:42 pm
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Obrazek
dudu
Posty: 53
Rejestracja: ndz lut 25, 2018 8:54 pm

No to trzeba by wymienić przekaźnik w sonoff na taki https://goo.gl/images/GSc29h. Niestety na tej płytce oczywiście się nie zmieści oraz trzeba znaleźć na odpowiednie napięcie cewki (sonoff ma albo 5v albo 3v nie jestem pewien). Styki robocze trzeba połączyć tak https://goo.gl/images/4WneAG. Oczywiście zasilanie idące do tych styków musi odpowiadać napięciu zastosowanego elektrozawory (w przypadku omawianego zaworu to 12dc) więc konieczny zewnętrzny zasilacz na takie napięcie. Żółty i niebieski z elektrozaworu podłączamy pod fioletowy i zielony (zgodnie z w/w schematem z elektrody). Gdy sonoff nie podaje napięcia to zawór mamy otwarty lub zamknięty. Jak podaje to zawór mamy zamknięty lub otwarty. Odwraca się wtedy polaryzacja na tych 2 przewodach Żółty i Niebieski elektrozaworu. Pozostałe 3 służą jako krańcówki potwierdzające stan zaworu. Więc można je podpiąć po odpowiednie Gpio I wizualizacji czy zawór jest otwarty czy zamknięty. Oczywiście przez pull up.
Awatar użytkownika
Lector
Posty: 1401
Rejestracja: pt lis 17, 2017 2:26 pm
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

A nie lepiej taki zawór i sterować jak roletą? Czas zamykania otwierania <15sekund.
Niespełniony automatyk. :mrgreen:
https://3d-lamp.photos/
Sibikk
Posty: 366
Rejestracja: pn lis 07, 2016 12:42 pm
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Lector pisze: pt mar 09, 2018 2:57 pm A nie lepiej taki zawór i sterować jak roletą? Czas zamykania otwierania <15sekund.
Jasne, upraszcza to cały zestaw , ale i tak jednym sonoffem tego nie obsłużysz, potrzeba co najmniej dwóch przekaźników. Ja dla bezpieczeństwa wolałem zasilanie 12.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomysły i koncepcje”