Sterowanie zaworem wody

Masz pomysł na funkcjonalność lub koncepcję na rozwój projektu. Opisz wszystko tutaj.
Awatar użytkownika
Lector
Posty: 1398
Rejestracja: pt lis 17, 2017 2:26 pm
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Jeden podwójny (dwukanałowy) Sonoff + odpowiedni firmware aby nie załączył obu przekaźników (właśnie roleta tak ma).
Niespełniony automatyk. :mrgreen:
https://3d-lamp.photos/
Awatar użytkownika
flowerek
Posty: 411
Rejestracja: wt mar 06, 2018 2:24 pm

Dokladnie o to mi chodzi. Najprostsze rozwiazanie. I daloby sie to zrobic tak jak napisalem na zamelowskim srw01

Ale jak napisal @pzygmunt mozna to zrobic na sonoffie dualu tylko trzeba oprogramowania ktore realizowaloby podanie napiecia na zawor przez zdefiniowany czas od 5 do 15 sekund oraz nie pozwalaloby na jednoczesne uruchomienie 2 kanalow i podania napiecia na prawe i lewe obroty silnoka zaworu.

Albo 2 sonoffy mini i pamietanie ze trzeba wylaczyc jeden zeby uruchomic drugi 😀 ale to predzej czy poxniej skonczy sie katastrofa.

Czy jest szansa na taki soft na sonoffa duala?
11xSRW-01, 1x Sonoff mini schodowy, 3xSonoff SV, 5xSonoff S26, 4xSonoff Basic, 1xGosund Sp-111, 1xSonoff Touch, 1xH801, 1xSonoff Dual, czujnik poczty w skrzynce DIY, 1x Loratap roletowy (test trwa), 1x MiniTiger (test trwa), 1 x zawór wody BQ05 DIY
Awatar użytkownika
Lector
Posty: 1398
Rejestracja: pt lis 17, 2017 2:26 pm
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Soft bierzesz inCan-Easy i ustawiasz jako roleta plus GPIO. Może gotowy inCan by był na dobrych pinach.
Ostatnio zmieniony śr mar 14, 2018 8:30 pm przez Lector, łącznie zmieniany 1 raz.
Niespełniony automatyk. :mrgreen:
https://3d-lamp.photos/
Awatar użytkownika
slawek
Posty: 2465
Rejestracja: pn mar 14, 2016 11:48 pm
Lokalizacja: Biała Podlaska

Wystarczy w sofcie roletowym zmodyfikować pinologię...

EDIT: przejrzałem właśnie soft duala i niestety nie jest to aż tak proste... tam chyba pomiędzy ESP a wyjściami jest UART
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika
flowerek
Posty: 411
Rejestracja: wt mar 06, 2018 2:24 pm

kolego @pzygmunt - napisałeś ze byłoby to możliwe sonoffem dual z odpowiednim oprogramowaniem. Czy jest może już gdzieś gotowa taka kompilacja a jeśli nie to czy byłaby szansa na jej przygotowanie.

najprostszym softem na sonoffa mógłbym tym sterować ale chodzi o to żeby zabezpieczyć się na okoliczność jednoczesnego podania napięcia na silnik z 2 kanałow sonoffa. Musiałaby być zależność ze kanał 2 można zrobić na ON tylko wtedy gdy kanał 1 jest na OFF...albo automat :)
11xSRW-01, 1x Sonoff mini schodowy, 3xSonoff SV, 5xSonoff S26, 4xSonoff Basic, 1xGosund Sp-111, 1xSonoff Touch, 1xH801, 1xSonoff Dual, czujnik poczty w skrzynce DIY, 1x Loratap roletowy (test trwa), 1x MiniTiger (test trwa), 1 x zawór wody BQ05 DIY
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18281
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Musisz kombinować sam lub kogoś innego poprosić. Ja póki co skupiam się na serwerze i aplikacjach klienckich.
Awatar użytkownika
flowerek
Posty: 411
Rejestracja: wt mar 06, 2018 2:24 pm

jasne @pzygmunt - też czekam na nowe funkcjonalności w cloudzie wiec doskonale rozumiem
moja wiedza w zakresie programowania nie pozwala niestety na samodzielną zabawę.

w ostateczności poradze sobie zamelowskim srw-01, ale chciałem coś tańszego na sonoffie.

moze któryś z kolegów programistów pomoże...moze @zybi pomoże ?? wszystkie moje sonoffy (zwykłe i bramowe) pracują na Twoim sofcie.


ps. do tej pory instalowałem przekaźniki dla zabawy/wygody (rolety, bramy, furkta itp.) ale czas na coś z obszaru bezpieczeństwa. Zawór wody wydaje mi się bardzo ciekawym rozwiązaniem. jeszcze tylko czujnik zalania i mamy potencjalnie funkcjonalność, która może (w przypadku zalania) skompensować koszty całego inteligentnego domu na supli (zalanie w domku jednorodzinnym, gdzie nie zareagują zalewani sąsiedzi to zazwyczaj straty na kilka tysięcy złotych...niestety)
11xSRW-01, 1x Sonoff mini schodowy, 3xSonoff SV, 5xSonoff S26, 4xSonoff Basic, 1xGosund Sp-111, 1xSonoff Touch, 1xH801, 1xSonoff Dual, czujnik poczty w skrzynce DIY, 1x Loratap roletowy (test trwa), 1x MiniTiger (test trwa), 1 x zawór wody BQ05 DIY
w@hu
Posty: 19
Rejestracja: pn lut 26, 2018 9:46 pm

Ja właśnie skończyłem montować zawór odcinający główny dopływ wody do mojego mieszkania.
Obecnie traktuję to raczej jako testy, zastosowałem:
- sonoff basic + dodatkowo pomiar temperatury ds18b20
- a na alledrogo kupiłem "chińszczyznę"
dałem 109PLN + wysyłka, oczywiście na ali można znaleźć ~40PLN taniej np: https://pl.aliexpress.com/item/Free-Shi ... autifyAB=0 tyle że trzeba swoje odczekać na przesyłkę.

Zawór pracuje na 230v więc jest podpięty bezpośrednio do sonoff'a.
U mnie jest w piwnicy na plastikowej instalacji i całe szczęście bo podczas otwierania (działa szybko to fakt) jest taki, określiłbym to "mały strzał" podczas zadziałania cewki; myślę że po metalowej instalacji mogło by się trochę nieść jak np. puknięcie w kaloryfer.
Jest to zawór typu NC, podczas zasilania w celu otwarcia troszeczkę buczy (jest taka humoreska jak to podczas wykładów na temat transformatorów studentka pyta się profesora czemu to tak buczy a profesor odpowiada, że jakby miała pani okres 50 razy na sekundę też by pani tak buczała :lol: )
Na teraz układ ustawiony jak zwykły włącznik zasilania.
razem.JPG
razem.JPG (78.67 KiB) Przejrzano 4597 razy
Awatar użytkownika
flowerek
Posty: 411
Rejestracja: wt mar 06, 2018 2:24 pm

Dzieki za szczegolowy fajny opis.
Taki tez był mój pierwszy pomysł tylko z tą różnicą ze myślałem o zaworze NO. Taki zawór z cewką potrafi pobierać nawet 6-10W wiec zakładając ze normalnie będzie otwarty a tylko czasami zamykany oszczędniej będzie NO.

Ale wymyslilem sobie że prewencyjnie można z harmonogramu albo automatycznie odcinac wodę gdy wybywamy z domu i otwierac gdy w nim przebywamy oraz gdy czujnik zalania zadziala. Wowczas ani zawor NO ani NC nie jest ekomomiczny...i znalazlem zawor kulowy z silnikiem ktory przy podaniu napiecia odpowiednio kreci sie w lewo lub prawo zamykajac lub otwierajac zawor. Co wazne prad zużywa tylko przez chwile gdy zmienia stan zaworu.
I do tego potrzebny jest przekażnik ktory poda zasilanie raz na jednym kanale raz na drugim ale nigdy na dwa jednoczesnie..
Nadaje sie idealnie zamelowski roketowy srw-01 ale szukam tanszego rozwiazania...stad prośba o odpowiedni soft na sonoffa duala 😀
11xSRW-01, 1x Sonoff mini schodowy, 3xSonoff SV, 5xSonoff S26, 4xSonoff Basic, 1xGosund Sp-111, 1xSonoff Touch, 1xH801, 1xSonoff Dual, czujnik poczty w skrzynce DIY, 1x Loratap roletowy (test trwa), 1x MiniTiger (test trwa), 1 x zawór wody BQ05 DIY
wloski
Posty: 4
Rejestracja: wt lut 06, 2018 6:36 pm

Pięknie, sam o tym myślałem, tylko nie wiem czy będe mogł takie coś wykonać u siebie w mieszkaniu, ponieważ przyłącze mam zewnątrz :D, a skąd tu brać prąd hehe.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomysły i koncepcje”