Solary - czas wakacji

Masz pomysł na funkcjonalność lub koncepcję na rozwój projektu. Opisz wszystko tutaj.
NetAs
Posty: 136
Rejestracja: pn maja 28, 2018 7:06 am
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Witajcie, chcę zrobić pod supla sterowanie solarami w czasie gdy wszyscy domownicy przebywają na urlopie. Obecnie zrobiłem tak, że przed wyjazdem ustawiłem programator czasowy Obrazek do którego podłączyłem pompę obiegową. Działa ona codziennie w nocy przez 3 godziny mieszając wodę po całym domu aby schłodzić temperaturę w zbiorniku. Przed wyjazdem były w Polsce upały, wiec aby nie doprowadzić do uszkodzenia instalacji grzewczej zastosowałem to rozwiązanie. Niestety ale dziś wracam i temperatura w zbiorniku jest ok 24C, wszystko przez to że nie było pogody, a programator chłodził wodę.

Wpadłem na pomysł, aby zrobić to bardziej inteligentnie, czyli aby załączać pompę w zależności od temperatury. Pomyślałem o takim układzie:
https://elty.pl/pl/p/Modul-z-esp8266-ES ... ciem-/2140
do którego można by podłączyć pompę obiegową na 230V, oraz 2 czujniki temperatury. Jeden czujnik sprawdzał by temperaturę u dołu zbiornika, oraz drugi czujnik temperatury który byłby po środku zbiornika. Zbiornik 300 litrów ma w sobie 2 wężownice. Jedna dolna którą ogrzewa solar, oraz drugą którą ogrzewa pieca.

O ile program jestem w stanie napisać w arduino to nie wiem jak to potem połączyć razem z suplą. Chyba że ktoś ma jakiś inny pomysł który może jest łatwiejszy, inna płytka, może jakiś gotowy program?

Zasada działania:
Jeśli temperatura na górnym czujniku była by wyższa niż 65C i temperatura na dolnym czujniku była by większa niż 50C to uruchom pompę. Po włączeniu pompy zacznie spadać temperatura na 2 czujniku ponieważ tam będzie odbierane ciepło. Jeśli spadnie do 55C to wyłącz pompę. W czasie gdy użytkownicy są w domu, pobieranie wody następuje u góry bo jest największa temperatura a zimna dostarczana jest od spodu wiec czujnik 1 (dolny) będzie miał zawsze mniejszą temperaturę.

Wiem, że zaraz ktoś napisze żeby na wyjazd na wakacje zasłaniać solary jakimś materiałem, ale nie chce biegać po dachu.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18284
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Zależy jaką rolę ma pełnić Supla. Jeżeli tylko zdalne włącz wyłącz to piszesz program w arduino i "nakładasz" go na jeden z przykładów.
NetAs
Posty: 136
Rejestracja: pn maja 28, 2018 7:06 am
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Supla by pełniła role pokazywania temperatury i pogląd kiedy pompa działa/nie działa. Oczywiście ręczne sterowanie też by było w razie czego uruchomiane zdalnie.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18284
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

No to jak już napisałem. Możesz użyć tego co jest w przykładach do Arduino.
bkonev
Posty: 7
Rejestracja: wt cze 12, 2018 4:59 pm

Zrób to jeszcze bardziej inteligentnie i wychładzaj poprzez kolektory a nie dom. Latem dodatkowe grzanie nie jest Ci w domu potrzebne :)
woloch
Posty: 7
Rejestracja: sob maja 16, 2020 8:53 pm

Witam
zastanawiam się nad ogarnięciem takiej instalacji kolektorów słonecznych
Obrazek
Producent wymyślił sobie, że klient będzie miał dostęp do odczytu danych z instalacji przez jego chmurę, ale trzeba dokupić za 300 zł router TP-Linka ze zmodyfikowanym przez nich firmwarem i do tego kabel LINK2 (RS485) za 100 zł.
A wychodzi na to, że wystarczą 3 czujniki temperatury (DS18B20) i soft przeliczający deltę temperatur na pozyskaną energie podgrzanej wody.

W sumie to wystarczył by wykres temperatury (delta T) aby było wiadomo, że instalacja pracuje i kiedy była najbardziej efektywna.
Czy jest możliwość aby ESP2866 podawało temperaturę do cloud.supla.org z różnicy dwóch temperatur a nie bezpośrednio z czujnika?

Radek
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

woloch pisze: czw mar 18, 2021 2:27 pm Witam
zastanawiam się nad ogarnięciem takiej instalacji kolektorów słonecznych
Obrazek
Producent wymyślił sobie, że klient będzie miał dostęp do odczytu danych z instalacji przez jego chmurę, ale trzeba dokupić za 300 zł router TP-Linka ze zmodyfikowanym przez nich firmwarem i do tego kabel LINK2 (RS485) za 100 zł.
A wychodzi na to, że wystarczą 3 czujniki temperatury (DS18B20) i soft przeliczający deltę temperatur na pozyskaną energie podgrzanej wody.

W sumie to wystarczył by wykres temperatury (delta T) aby było wiadomo, że instalacja pracuje i kiedy była najbardziej efektywna.
Czy jest możliwość aby ESP2866 podawało temperaturę do cloud.supla.org z różnicy dwóch temperatur a nie bezpośrednio z czujnika?

Radek
Jak radzisz sobie z programowaniem w C++, to nie będzie problemu aby zrobić dowolną operację matematyczną na danych z czujników przed wysłaniem ich do cloud :)

Z drugiej strony, jeśli tam jest RS485, to możliwe, że da się też czytać dane po tym interfejsie z urządzenia.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
woloch
Posty: 7
Rejestracja: sob maja 16, 2020 8:53 pm

Z tym RS485 to da się częściowo rozkodować pakiety, ale metodą prób i błędów. chyba prościej będzie c++
ba.rt
Posty: 15
Rejestracja: pt mar 19, 2021 9:18 am

bkonev pisze: czw cze 28, 2018 9:00 pm Zrób to jeszcze bardziej inteligentnie i wychładzaj poprzez kolektory a nie dom. Latem dodatkowe grzanie nie jest Ci w domu potrzebne :)
A co w przypadku gdy schładzanie nocne poprzez kolektory jest niewystarczające? W moim przypadku temperatura wody w ciągu 1 słonecznego dnia potrafi osiągnąć temperature maksymalną.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomysły i koncepcje”