Sterowanie kotłem gazowym "Sterownik pokojowy"

Masz pomysł na funkcjonalność lub koncepcję na rozwój projektu. Opisz wszystko tutaj.
Awatar użytkownika
slawek
Posty: 2465
Rejestracja: pn mar 14, 2016 11:48 pm
Lokalizacja: Biała Podlaska

rav.b pisze: śr gru 12, 2018 6:21 pm Zgadzam się z @steelworks:
"Najlepszym rozwiązaniem byłoby regulowanie zadanej temperatury na kotle w zależności od różnicy między temperaturą zadaną, a zmierzoną w pomieszczeniu."
W przypadku ogrzewania podłogowego nie do końca zgadzam się z wami... ale chętnie poznam argumenty fachowców.
Moim zdaniem temp. czynnika podawanego na podłogi powinna być stała, a regulujemy tylko przepływ.
Mam termostatyczny zawór trójdrożny zasilający podłogówki i bardzo sobie chwalę takie rozwiązanie, a do sterowania jest pompa i zawory na "pętlach".
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
grzegorzmcewp
Posty: 120
Rejestracja: czw gru 29, 2016 4:47 pm

No to w czym problem włączasz skrypty kolegi fracz ustawiasz jaka ma być temperatura w pomieszczeniu z czujnikiem a przekaźnik odwala robotę za ciebie czyli załącza lub wyłącza grzanie
Awatar użytkownika
slawek
Posty: 2465
Rejestracja: pn mar 14, 2016 11:48 pm
Lokalizacja: Biała Podlaska

Dokładnie tak mam zrobione ;)
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika
steelworks
Posty: 8
Rejestracja: śr lip 11, 2018 9:17 pm

slawek pisze: śr gru 12, 2018 6:52 pm
rav.b pisze: śr gru 12, 2018 6:21 pm Zgadzam się z @steelworks:
"Najlepszym rozwiązaniem byłoby regulowanie zadanej temperatury na kotle w zależności od różnicy między temperaturą zadaną, a zmierzoną w pomieszczeniu."
W przypadku ogrzewania podłogowego nie do końca zgadzam się z wami... ale chętnie poznam argumenty fachowców.
Moim zdaniem temp. czynnika podawanego na podłogi powinna być stała, a regulujemy tylko przepływ.
Mam termostatyczny zawór trójdrożny zasilający podłogówki i bardzo sobie chwalę takie rozwiązanie, a do sterowania jest pompa i zawory na "pętlach".
Ja fachowcem nie jestem, ale ogrzewanie sam przerabiałem z "ekogrochu" na kondensat :)
Według ogólnodostępnej wiedzy, kocioł kondensacyjny ma tym większą sprawność im na niższej temperaturze pracuje (szczególnie chodzi o temp powrotu), więc zbijanie temperatury zaworem trójdrogowym wydaje się marnotrawstwem.
Nowe kotły mają wbudowane pompy obiegowe sterowane sygnałem PWM i same dostosowują przepływ.
Mi chodzi o to aby po nagrzaniu pomieszczenia nie wyłączać nagle podłogówki (czy to przez wyłączenie kotła, czy zamknięcie siłownika pętli) tylko obniżyć temp na kotle do np 30 stopni i tak podtrzymywać.
Działające w domu: ESP-01 - sterowanie bramą garażową, Sonoff 4Ch pro - brama, furtka, lampki świąteczne na zewnątrz :), WeMos D1 mini - pomiar z DHT22 i wyświetlanie na OLED, WeMos D1 mini - Supla Button, NodeMCU - sterowanie CO i CWU
Awatar użytkownika
slawek
Posty: 2465
Rejestracja: pn mar 14, 2016 11:48 pm
Lokalizacja: Biała Podlaska

steelworks pisze: czw gru 13, 2018 6:50 am Ja fachowcem nie jestem, ale ogrzewanie sam przerabiałem z "ekogrochu" na kondensat :)
Według ogólnodostępnej wiedzy, kocioł kondensacyjny ma tym większą sprawność im na niższej temperaturze pracuje (szczególnie chodzi o temp powrotu), więc zbijanie temperatury zaworem trójdrogowym wydaje się marnotrawstwem.
Nowe kotły mają wbudowane pompy obiegowe sterowane sygnałem PWM i same dostosowują przepływ.
Mi chodzi o to aby po nagrzaniu pomieszczenia nie wyłączać nagle podłogówki (czy to przez wyłączenie kotła, czy zamknięcie siłownika pętli) tylko obniżyć temp na kotle do np 30 stopni i tak podtrzymywać.
Zgoda, jeśli chodzi tylko o ogrzewanie podłogowe i tylko piecem kondensacyjnym - ale pompa PWM działa z zaworami termostatycznymi, co przy podłogówce jest wg mnie niezbyt wykonalne (taki zawór musiałby być w każdym pomieszczeniu...) a my sterujemy elektrotermicznymi, które pozwalają na regulację z dokładnością lepszą niż 1 stopień. Mam 2 piece: gaz i ekogroszek, a CO też mam mieszane - kilka grzejników i kilka podłogówek - i pompa z PWM-em nic by mi nie dała, bo nie ogarnąłbym temperatury w pomieszczeniach z podłogówką. Zawór termostatyczny zamontowany w skrzynce rozdzielczej podłogówek służy raczej do zabezpieczenia podłogi przed przegrzaniem niż do regulacji temperatury, co innego elektrotermiczny sterowany termometrem z pomieszczenia. Mógłby być oczywiście też sterowany PWM-em, ale to już byłoby "dzielenie włosa na czworo"...
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
rav.b
Posty: 337
Rejestracja: pn lis 26, 2018 9:09 am
Lokalizacja: Niepołomice/Lipnica Mała
Kontakt:

Można w roli sterowani kotłem wykorzystać moduł ROW-01 (jako alternatywa zaproponowanego Wemos D1) + moduł z termostatem?

Jak na załączonym rysunku (z instrukcji obsługi kotła):
a. brak mostka pomiędzy L i 14
b. podłączenie zamiast zworki (w kotle) wyjść/wejść 14 i 11
Załączniki
junkers_8.jpg
junkers_8.jpg (608.77 KiB) Przejrzano 5735 razy
5x ROW-02, 4x SRW-02, 2x LIW-01, 2x DIW-01, 2x THW-01, 2x SLW-01, 1x mSRW-01, 1x mROW-02, 1x ROW-02m, 1x ROW-01/16A, 1x ROW-01, 1x SLW-02, 1x MEW-01, 1x PNW-01, 1x OSW-01, 1x RNW-01, 3x Heatpol Home+, 1x Sonoff mini
Awatar użytkownika
steelworks
Posty: 8
Rejestracja: śr lip 11, 2018 9:17 pm

Można tak to podłączyć, ale cena ROW-01 jest dziesięciokrotnie wyższa od wemosa z przekaźnikiem.
Zauważ, że twój piec ma też wejście OpenTherm (OTM) tak jak w Termecie na tym samym złączu co regulator on/off.
Działające w domu: ESP-01 - sterowanie bramą garażową, Sonoff 4Ch pro - brama, furtka, lampki świąteczne na zewnątrz :), WeMos D1 mini - pomiar z DHT22 i wyświetlanie na OLED, WeMos D1 mini - Supla Button, NodeMCU - sterowanie CO i CWU
sdsi
Posty: 134
Rejestracja: wt lis 14, 2017 10:20 am

steelworks pisze: śr gru 12, 2018 11:59 am
Większość współczesnych kotłów ma możliwość sterowania przez interfejs OpenTherm (w tym krajowej produkcji Termet).
Kolega Ihor Melnyk rozgryzł temat interfejsu i biblioteki do Arduino ( https://github.com/ihormelnyk/opentherm_library ).
Wykonałem taki interfejs (koszt kilka PLN) i tutorial z biblioteki u mnie działa bezbłędnie (odczytuje i ustawia parametry na kotle Termet EcoCondens Crystal II).
20181211_191500.jpg
Hej,

mam dwa pytania:

- czy ten adapter trzeba samodzielnie wykonać czy też można gdzieś go kupić?
- czy arduino wraz z tym adapterem jest w stanie odczytać i ustawić wszystko to co natywny sterownik OpenTherm (np. OPEN-THERM CR11011)?

będę wdzięczny za odpowiedź, :)
kamaz8
Posty: 39
Rejestracja: pt cze 30, 2017 12:03 pm

tu masz cene adaptera, kod i filmik jak to zrobić na esp
rhttp://ihormelnyk.com/opentherm_adapter
sdsi
Posty: 134
Rejestracja: wt lis 14, 2017 10:20 am

kamaz8 pisze: pn gru 17, 2018 1:19 pm tu masz cene adaptera, kod i filmik jak to zrobić na esp
rhttp://ihormelnyk.com/opentherm_adapter
Dziękuję
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomysły i koncepcje”