Włącznik schodowy na Sonoff Touch

Masz pomysł na funkcjonalność lub koncepcję na rozwój projektu. Opisz wszystko tutaj.
kudzu
Posty: 9
Rejestracja: pt paź 05, 2018 9:13 am

Uruchomiłem dzisiaj pierwsze urządzenie z Suplą - Sonoffa + Multiboard; żona zaakceptowała, więc pewnie będę zmierzał w tym kierunku.

Niedługo jednak będę miał problem do rozwiązania:
IMG_0699m.JPG
IMG_0699m.JPG (131.91 KiB) Przejrzano 8104 razy

O ile dwa z tych włączników łatwo zastąpię podwójnym Sonoffem Touch, o tyle będzie problem z tym po lewej, bo to włącznik schodowy - pracuje w parze z drugim na końcu korytarza.

Nie znalazłem rozwiązania na forum, więc zacząłem rozmyślać i wymyśliłem dwa rozwiązania.
Schemat typowego układu schodowego wygląda tak:

Obrazek
źródło: kabelek.com.pl, dostęp 16.02.2019

ROZWIĄZANIE I

Sonoff Touch, który kupiłem, pojedynczy, ma jeden przekaźnik zwierający, ale sam obwód zasilacza jest uniwersalny, przygotowany pod dwa przekaźniki, do tego stopnia, że obsadzone są wszystkie elementy smd - brakuje tylko drugiego przekaźnika. Mając dwa takie przekaźniki, można je wysterować tak, jak włącznik schodowy, załączając raz jeden raz drugi.
sch.jpg
sch.jpg (117.17 KiB) Przejrzano 8104 razy

Pojawia się tu problem z drugim urządzeniem do kompletu, bo, zgodnie ze schematem, trzeba gdzieś włączyć żarówkę - trzeba wtedy pogrzebać na płycie zasilacza i odłączyć przekaźniki od fazy oraz wyprowadzić dodatkowy zacisk.
sch2.jpg
sch2.jpg (121.32 KiB) Przejrzano 8104 razy

Co do firmware'u, to konieczna byłaby modyfikacja, polegająca na wprowadzeniu do pojedynczego włącznika obsługi drugiego przekaźnika, tak, by każde dotknięcie włącznika przełączało przekaźniki.

W tym rozwiązaniu jest problem z sygnalizacją włączenia światła, bo tak na prawdę zdalnie nie wiadomo, kiedy świeci, a kiedy nie. Ale, jeśli ktoś używał włączników schodowych klawiszowych, to wie, że tam pozycja jednego włącznika również nie określa stanu, bo ważny jest też ten drugi.

ROZWIĄZANIE II

Można też wykorzystać pojedyncze Sonoff Touch z JEDNYM przekaźnikiem (nie dokładać drugiego), ale para takich urządzeń musiałaby być połączona programowo poprzez serwer, tzn włączenie jednego z nich musiałoby powodować włączenie drugiego, ponieważ połączone byłyby szeregowo. Niestety jedno z nich również musiałoby być przerobione - odłączony przekaźnik od fazy.

Zaletą tego rozwiązania byłaby możliwość określenia stanu odbiornika (światła).



Czy ktoś z Was rozważał podobne rozwiązania? A może znacie jakieś lepsze?
Awatar użytkownika
slawek
Posty: 2465
Rejestracja: pn mar 14, 2016 11:48 pm
Lokalizacja: Biała Podlaska

TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika
wojtas567
Posty: 2214
Rejestracja: ndz kwie 03, 2016 7:16 pm
Lokalizacja: Olsztyn

Ja zrobiłbym wyprowadzenie z touch-a GPIO0 czyli dotyk na dwóch kabelkach i ten drugi włącznik który jest na dole zmienił na dzwonkowy i wszystko.
Kłopot możne być z zakłóceniami z sieci.
Nie wiem tylko czy wystarczy Ci kabli w ścianie. Żarówkę podpinasz pod touch-a i potrzebujesz jeszcze dwa wolne przewody do drugiego przełącznika BEZ NAPIĘCIA.
Druga wersja wgranie do drugiego touch-a softu @_Duch do wywoływania scen x8 i można jeszcze zrobić gaszenie światła zamykanie rolet itp w całym domu.
Pozdrawiam
Wojtek
elmaya
Posty: 1482
Rejestracja: śr cze 27, 2018 5:48 pm
Lokalizacja: El Saucejo - Sevilla

Jankes
Posty: 34
Rejestracja: ndz gru 02, 2018 9:01 pm

A może takie rozwiązanie? Dla mnie najprostsze do zrobienia.
8608.jpg
8608.jpg (52.04 KiB) Przejrzano 8028 razy
kudzu
Posty: 9
Rejestracja: pt paź 05, 2018 9:13 am

wojtas567 pisze: ndz lut 17, 2019 10:57 am Ja zrobiłbym wyprowadzenie z touch-a GPIO0 czyli dotyk na dwóch kabelkach i ten drugi włącznik który jest na dole zmienił na dzwonkowy i wszystko.
Kłopot możne być z zakłóceniami z sieci.
Moje skromne doświadczenie z uC podpowiada mi, że kłopot jest pewny;) Nawet rozważałem to rozwiązanie. Pewnie trzeba byłoby podnieść poziom sygnału i zrobić jakąś separację. I tu można by wykorzystać układ podesłany przez:
wojtas567 pisze: ndz lut 17, 2019 10:57 am Nie wiem tylko czy wystarczy Ci kabli w ścianie. Żarówkę podpinasz pod touch-a i potrzebujesz jeszcze dwa wolne przewody do drugiego przełącznika BEZ NAPIĘCIA.
Kabli w ścianie mam aż nadto - elektrycy nie oszczędzali. Podpadli mi tylko tym, że do połączenia obu włączników wykorzystali przewód z żyłą PE i nie oznaczyli żadną koszulką - można się zdziwić :/
wojtas567 pisze: ndz lut 17, 2019 10:57 am Druga wersja wgranie do drugiego touch-a softu @_Duch do wywoływania scen x8 i można jeszcze zrobić gaszenie światła zamykanie rolet itp w całym domu.
Nie znam tego softu; multiboard bardzo mi się spodobał ze względu na uniwersalność. Zapoznam się.
Jankes pisze: ndz lut 17, 2019 2:02 pm A może takie rozwiązanie? Dla mnie najprostsze do zrobienia.
8608.jpg
Widziałem. Zastanawiałem się nawet czy nie olać Wifi i zrobić wszystko na 433 MHz (Zamel też ma pokaźną ofertę). Ale rozwiązanie z ESP wydaje się bardziej uniwersalne, a nie chciałbym mieszać systemów.
slawek pisze: sob lut 16, 2019 10:49 pm Zobacz tu: viewtopic.php?p=25217#p25217
I tu dochodzimy do sedna. Bo po dwóch dniach użytkowania Toucha zauważyłem, ze nie jest taki wygodny, jak klawisze. Postanowiłem, że Sonoffa zastosuję jeszcze w jednym pomieszczeniu (bo chciałbym też dodać DHT22), a ten fortepian z pierwszego zdjęcia uzupełnię o sprężynki i dołożę trzy Zamele - dwa ROW-02 i jeden ROW-01. Tylko kurde czemu Zamele z Suplą są takie drogie; dużo droższe niż ich autorskie rozwiązania. A korzystają przecież z otwartego softu. Chyba że... odpalają coś na utrzymanie supla.org - wtedy usprawiedliwione :)
akir
Posty: 155
Rejestracja: śr lis 07, 2018 7:17 pm

wojtas567 pisze: ndz lut 17, 2019 10:57 am Ja zrobiłbym wyprowadzenie z touch-a GPIO0 czyli dotyk na dwóch kabelkach i ten drugi włącznik który jest na dole zmienił na dzwonkowy i wszystko.
Kłopot możne być z zakłóceniami z sieci.
Nie wiem tylko czy wystarczy Ci kabli w ścianie. Żarówkę podpinasz pod touch-a i potrzebujesz jeszcze dwa wolne przewody do drugiego przełącznika BEZ NAPIĘCIA.
Druga wersja wgranie do drugiego touch-a softu @_Duch do wywoływania scen x8 i można jeszcze zrobić gaszenie światła zamykanie rolet itp w całym domu.
W tym drugim rozwiązaniu są one połączone tylko za pomoc chmury jako scena? To jakiś dedykowany soft od Duch? Jest gdzie test autora na forum?

3 rozwiązanie to jeden touch standardowo do żarówki wypuszczone przewody od gpio (czyli dotyk przycisku) Drugi touch w trybie dzwonkowym z dołożonym przekaźnikiem żeby łączył wypuszczone przewody z pierwszego toucha(gpio0-gnd). W ten sposób możemy zadziałać na chmurze i bez połączenia chmury.
Awatar użytkownika
wojtas567
Posty: 2214
Rejestracja: ndz kwie 03, 2016 7:16 pm
Lokalizacja: Olsztyn

Miałem na myśli ten projekt kolegi viewtopic.php?f=24&t=3438#p22041
lub ten viewtopic.php?f=10&t=4173#p32898 z kilkoma przyciskami, idealnie pasuje, zostawiasz przyciski, łączysz je wg schematu.
Pozdrawiam
Wojtek
akir
Posty: 155
Rejestracja: śr lis 07, 2018 7:17 pm

Supla button fajne, rozwiązanie ducha też mi się podoba. Byłem na etapie próby kompilacji, nagle przypomniałem sobie że touch który mam nie podswietla się na sofcie multiboard na niebiesko (gdy wyłączony). Do momentu aż nie będę miał serwera u siebie, zrobiłem inaczej. Jeden touch działa jako zwykły włącznik drugi ustawiony w trybie dzwonkowym załącza w pierwszym touch gpio0. System całkowicie nie zależny od działania internetu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomysły i koncepcje”