Termostat

Masz pomysł na funkcjonalność lub koncepcję na rozwój projektu. Opisz wszystko tutaj.
mareks6
Posty: 259
Rejestracja: sob sty 13, 2018 4:39 pm
Lokalizacja: Opole

to co pokazałem współpracuje zarówno z elektrycznym jak i wodnym podgrzewaniu podłogi. Po prostu w przypadku elektrycznego gdy ma grzać to włącza panele grzewcze w podłodze, a w moim przypadku otwiera zawór przy pompie i rozdzielaczu.

Wiadomo, że na zwykłym sonofie można to zrealizować, ale w tym rzecz, że tu jest dużo lepszy, samodzielny termostat, który można przy okazji w aplikacji na komórce przełączyć w tryb manualny i ustawiać wymaganą temperaturę pomieszczenia ręcznie, bądź za jej pomocą ustawić różne pory dnia i różne temperatury jakie się chce. W ten sposób ja mam np ustawione by w nocy było w łazience 19 stopni, w ciągu dnia 21 stopni, a w godzinach kiedy najczęściej ktoś bierze prysznic 24. W soboty i niedziele jest cały dzień ustawione 24 stopnie.

Z poziomu supla można by było ustawiać te temperatury i podglądać ile w danej chwili jest w pomieszczeniu a ile ma być itp.

Myślę, że jest to o wiele lepsze rozwiązanie niż ze zwykłym sonoff gdzie może i by dało zaprogramować różne temperatury o różnych porach dnia, ale działało by to już tylko przy aktywnym połączeniu z serwerem, a tu termostat ma własną pamięć ustawień i działa niezależnie - zdalnie się go tylko programuje.
Awatar użytkownika
slawek
Posty: 2465
Rejestracja: pn mar 14, 2016 11:48 pm
Lokalizacja: Biała Podlaska

mareks6 pisze: ndz sty 14, 2018 1:51 pm
. W ten sposób ja mam np ustawione by w nocy było w łazience 19 stopni, w ciągu dnia 21 stopni, a w godzinach kiedy najczęściej ktoś bierze prysznic 24. W soboty i niedziele jest cały dzień ustawione 24 stopnie.
Piszesz bzdury, żadne ogrzewanie poza nadmuchowym czy promiennikami nie zapewni ci aż takich skoków w ciągu doby, chyba, że po łazience wiatr hula... to pobożne życzenie nieosiągalne w praktyce np. przy ogrzewaniu podłogowym, ale jeśli już - to samo zrobisz ze zwykłym sonoffem i skryptami, a docelowo z cloudem.
Z poziomu supla można by było ustawiać te temperatury i podglądać ile w danej chwili jest w pomieszczeniu a ile ma być itp.

Myślę, że jest to o wiele lepsze rozwiązanie niż ze zwykłym sonoff gdzie może i by dało zaprogramować różne temperatury o różnych porach dnia, ale działało by to już tylko przy aktywnym połączeniu z serwerem, a tu termostat ma własną pamięć ustawień i działa niezależnie - zdalnie się go tylko programuje.
To też jest docelowo w supli przewidziane, natomiast dużym plusem takiego termostatu jest wyświetlacz lokalny
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
mareks6
Posty: 259
Rejestracja: sob sty 13, 2018 4:39 pm
Lokalizacja: Opole

Kolego nie pisz mi o bzdurach bo wiem co widzę na termometrze w danej porze dnia. Może i dynamika nie jest taka jak w przypadku ogrzewania elektrycznego, ale gdy ma być cieplej niż aktualnie zmierzono, to w ciągu ok 15min otwartego zaworu z ogrzewania podłogowego mam o jeden stopień cieplej w łazience a gdy trzeba wychłodzić to w ok pół godziny mam stopień niżej. Tak więc odpowiednio zaprogramowany taki termostat z uwzględnieniem procesu podgrzewania i chłodzenia spokojnie zmienia mi temperatury w łazience z wahaniem do tych 5 stopni w ciągu dnia.

Sprawa oczywista, ważniejsze jest nagrzanie łazienki przed kąpielą, i mam ustawione np 24 stopnie od godziny 19.00, dzięki czemu spokojnie ok 20-tej mogę iść pod prysznic gdyż mam już te 24 stopnie wtedy w łazience, przy wcześniejszych 21. Z kolei od godziny 23.00 mam ustawione 19 stopni, lecz taka temperatura zostanie osiągnięta ok 1 w nocy.

Wszystko zależy od samego budynku, ocieplenia itp. U mnie właśnie tak to wygląda, stąd moje pytanie czy może kiedyś będzie możliwość obsługi tego typu lokalnych termostatów z poziomu supli.
Awatar użytkownika
maffiu
Posty: 500
Rejestracja: śr lis 30, 2016 9:30 pm
Lokalizacja: Kraków/Skawina

jeżeli od godziny 20 kiedy w łazience masz 24st (uwzgledniajac zmiane temp o 23 godz) do 1 w nocy masz 19 i włącza się grzanie żeby podtrzymać te 19st to to jest jakaś pomyłka żeby w takim tempie się to wychładzało :shock:
mareks6
Posty: 259
Rejestracja: sob sty 13, 2018 4:39 pm
Lokalizacja: Opole

dom jeszcze nie ocieplony to raz, a drugie to na korytarzu obok też mam ok 18-19, a w nocy najczęściej zostawiamy drzwi lekko uchylone (dosłownie parę centymetrów szczeliny, ale jednak) i wtedy się szybko wychładza. Być może jak ocieplę dom, co jest w planach na samym końcu, to sytuacja będzie inna. No i co do tego wychładzania - jest tak szybko teraz zimą, gdy na zewnątrz blisko zera, a jedna ze ścian jest zewnętrzna. Okno nowe z trzema szybami, ale dom bez ocieplenia, to zawsze się szybciej pomieszczenia wychładzają...
Awatar użytkownika
maffiu
Posty: 500
Rejestracja: śr lis 30, 2016 9:30 pm
Lokalizacja: Kraków/Skawina

To faktycznie jak nie ocieplony to sie zgodzę ze taki rozrzut jest możliwy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomysły i koncepcje”