Czujniki pieca CO

Masz pomysł na funkcjonalność lub koncepcję na rozwój projektu. Opisz wszystko tutaj.
tobiasztworek
Posty: 7
Rejestracja: śr gru 28, 2016 5:18 pm

Witam,
Od razu się przyznam że jestem informatykiem nie elektronikiem. Jako że dopiero zaczynam swoją przygodę z suplą mam kilka pomysłów jak ją wykorzystać w swoim domu. Domowy serwer supli póki co postawiłem testowo od zera na VM na debianie.
Czekam na Orange PI zero który to będzie docelowym domowym serwerem supli.
W pierwszej kolejności chciał bym zrobić moduł który współpracował by z suplą i pokazywał w aplikacji odczyty z czujników temperatury pieca CO jaki posiadam aby nie latać do kotłowni za każdym razem jak żona mówi że jej za zimno :D
Jest to kilka czujników tj.
- czujnik temperatury pieca
- czujnik temperatury zewnętrznej
- czujnik temperatury powrotu
- czujnik temperatury powrotu podłogówki

myślę o dodaniu:
- czujnika temperatury po mieszaczu nr 1
- czujnika temperatury po mieszaczu nr 2
- czujnika temperatury wyjścia z pieca

Czujniki wykorzystane w piecu to KTY nie znam dokładnie modelu. Sterownik firmy Tech K1P. Link do czujników http://www.techsterowniki.pl/pl/produkty/kty/

Myślę że czujniki podłączone do pieca mógł bym podłączyć równolegle do mojego modułu tak aby odczyty były jednocześnie w supli i w sterowniku pieca.
Moduł myślę że mógł by być oparty o ESP8266 lub o jakieś arduino. Poprawcie mnie jeśli to błędne założenie z tym ESP.
Czy da się taki moduł wykonać z taką ilością czujników i będzie on działał w supli? Czy będzie to działać równolegle ze sterownikiem pieca ?
Osoby chętne zapraszam do współpracy.

Co do innych modułów w moim domu to myślę o:
- stworzeniu czujnika w skrzynce na listy opartego o moduł RF 433MHz
- sterowanie gniazdkami RF
- sterowanie oświetleniem w oparciu o moduły Espablo
besix
Posty: 263
Rejestracja: ndz mar 20, 2016 9:51 pm

Ja mam równolegle działające czujniki przy piecu a raczej dodatkowe podłaczone równolegle, nie polecam tych samych czujników podłączać do dwóch różnych układów ( STEROWNIK PIECA - SUPLA) Czujniki zastosowane w twoim piecu to zwykłe termistory , projekt supla bazuje na dość precyzyjnych czujnikach DS18B20 . Są tanie i dość dokładne a zastosowanie ich równolegle obok tych od sterownika nie jest problemem
Możesz wszystkie czujniki obsługujące piec u Ciebie 5 szt podłączyć do swojego docelowego serwera na orange pi ( ONE WIRE) czyli jeden przewód
pozostałe oddalone czujniki mogą być razem z funkcją włącz wyłącz na esp w pomieszczeniach gdzie chcesz
Przykład : Chcesz w salonie wieczorem włączać oświetlenie led za TV instalujesz sonoffa z funkcją termometru i masz odczyt temperatury + włącz wyłącz . Jeśli przy skrzynce na listy masz zasięg wifi to realizację skrzynki można zrobić na esp z wgranym gate , daje to możliwość obsługi skrzynki na jednym z dostępnych wejść , drugie możesz wykorzystać do obsługi stanu bramy otwrta - zamknięta ,a wyjścia z modułu mogą sterować otwieraniem bramy i furtki , dodatkowo na tym samym module masz termometr, więc załatwiona temperatura zewnętrzna.

Odpowiedz na Twoje pytanie czy da się zrobić jest DA SIĘ W 100 PROCENTACH A NAWET W 200
Co zastosujesz Twoja wola :D , możesz zrobić jak napisałem , możesz użyć dla każdego czujnika oddzielnego esp z realizacją dodatkowych funkcji ( włączanie urządzeń w pobliżu) , możesz też użyć arduino mega i też hulaj dusza wtedy.
Pomysły żeby stosować RF ok jesli jest kiepski zasięg wifi ,ale jeśli jest dobry to po co ?
Jak będziesz miał problemy ze sprzętem pisz postaramy się pomóc i pamiętaj nie trzeba być wytrawnym elektronikiem, żeby ogarnąć temat
Awatar użytkownika
slawek
Posty: 2465
Rejestracja: pn mar 14, 2016 11:48 pm
Lokalizacja: Biała Podlaska

besix pisze: ...
Możesz wszystkie czujniki obsługujące piec u Ciebie 5 szt podłączyć do swojego docelowego serwera na orange pi ( ONE WIRE) czyli jeden przewód
pozostałe oddalone czujniki mogą być razem z funkcją włącz wyłącz na esp...
Mam w planie podobny projekt dot. CO na RPi3 i w związku z tym głupie pytanie - czy supla obsługuje więcej niż jeden czujnik na ONE WIRE w RPi ?
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
besix
Posty: 263
Rejestracja: ndz mar 20, 2016 9:51 pm

slawek pisze:
besix pisze: ...
Możesz wszystkie czujniki obsługujące piec u Ciebie 5 szt podłączyć do swojego docelowego serwera na orange pi ( ONE WIRE) czyli jeden przewód
pozostałe oddalone czujniki mogą być razem z funkcją włącz wyłącz na esp...
Mam w planie podobny projekt dot. CO na RPi3 i w związku z tym głupie pytanie - czy supla obsługuje więcej niż jeden czujnik na ONE WIRE w RPi ?
Spokojnie możesz podłączyć na rbPI do 8 czujników na ONE WIRE
journeyman
Posty: 32
Rejestracja: wt lis 01, 2016 8:59 pm

Miałem podobny problem,
Niestety na ESP8266 Supla obsługuje tylko jeden termometr, przez jakiś czas miałem u siebie w piwnicy Raspberry PI które obsługuje ich więcej.
Podobno ma się pojawić API które pozwoli na wymianę danych z innymi systemami.

Czekając na API zmajstrowałem sobie system w oparciu o ESP-12 z Easy ESP, które obsługują wiele urządzeń. Można dodawać je na bieżąco z poziomu przeglądarki. Całość przesyłam z ESP do serwera Domoticza na Raspberry PI, który robi mi na ekranie zobrazowanie sytuacji:
2017-01-08_21h48_59.png
2017-01-08_21h48_59.png (310.89 KiB) Przejrzano 6423 razy
Sam nie jestem programistą, ale udało mi się rozpracować całe sterowanie kotłownią, pompami i alarmowanie w interfejsie Blockly oraz skryptach LUA z poziomu przeglądarki.
2017-01-08_21h57_50.png
2017-01-08_21h57_50.png (84.68 KiB) Przejrzano 6423 razy
Na chwilę obecną na smartfonie do wglądu i ustawień korzystam z klienta ImperiHome, a w przeglądarce z Domoticza.





Mam nadzieję że w przyszłości część danych uda mi się również przesłać do SUPLI bo jednak jej aplikacja jest bardzo przyjemna ;)
tobiasztworek
Posty: 7
Rejestracja: śr gru 28, 2016 5:18 pm

Dziękuje wszystki za odpowiedzi. Dzięki wam zmieniłem podejście do tematu i zastosuje do pieca osobne czujniki DS18B20 podłączone do modułu ESP-01 przez one wire. Dzisiaj przyszło resztę komponentów więc będę lutował płytkę docelową. Dostałem także Orange Pi zero na którym zainstalowałem już debiana i będę tam stawiał serwerek Supli :-)
Kolejne pytanko do was:
Czy SUPLA umie odczytać i wyświetlić temperaturę z kilku czujników podłączonych do jednego modułu ESP - coś chyba czytałem że tylko obsługuje jeden ?
Ewentualnie co by trzeba zrobić żeby obsługiwać kilka ? Czy problem ten jest po stronie serwera czy oprogramowania modułu ?
sroka222
Posty: 36
Rejestracja: ndz wrz 25, 2016 10:45 am

Obecnie obsługuje tylko jeden czujnik temperatury na esp. Wiele osób czeka na to aż pojawi się obsługa wielu czujników ;) Dodanie tej funkcjonalności jest w planach, ale nie wiadomo kiedy to nastąpi niestety.
tobiasztworek
Posty: 7
Rejestracja: śr gru 28, 2016 5:18 pm

Chciał bym pomóc w dostosowaniu kodu obsługującego ESP-01 do odczytu temperatury z kilku czujników DS18B20. Myślę że dobry pomysłem było by wysyłanie z modułu do serwera adresu czujnika i temperatur i zapisywanie tego w bazie pod kluczem czujnika temperatury a nie id modułu. Adres czujnika jest tu naturalnym kluczem unikalnym tabeli. Do tego klucza można by w aplikacji cloud dopisywać nazwę i opis czujnika.

Rozumiem że będzie trzeba zmienić kod po obu stronach:
1. kod modułu esp który będzie odczytywał kilka czujników
2. kod supla-server który będzie dane z modułu odbierał i zapisywał do bazy.

Nakierujcie mnie proszę które pliki z cora odpowiadają za prosty moduł odczytu temperatury z jednego ds18b20 i który kod odpowiada za wysłanie danych do serwera.

Muszę się upewnić jak to wszystko działa żeby nie błądzić po omacku.

Z góry dzięki.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18333
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Wystarczy jak zmidyfkujesz ten driver tak
aby można było pobrać ilość czujników i pobrać
temperaturę czujnika po indexie.

Resztą się zajmę.
https://github.com/SUPLA/supla-core/blo ... _ds18b20.c
tobiasztworek
Posty: 7
Rejestracja: śr gru 28, 2016 5:18 pm

A czy mamy jakieś ograniczenia co do nowych ładowanych bibliotek - ograniczenie pamięci itd. ?
Na pewno potrzebujemy dołączyć bibliotekę OneWire

https://github.com/PaulStoffregen/OneWire

i pytani czy zamieniamy twoją bibliotekę dla DS18B20 na jakiś standard np.

https://github.com/milesburton/Arduino- ... ol-Library

Czy spokojnie możemy dołączyć te biblioteki w całości czy trzeba się ograniczyć tylko do niezbędnych funkcji a resztę wywalić żeby ograniczyć wielkość programu, zużycie pamięci itd. ?

Na chwilę obecną mam działającą funkcję zwracającą adresy czujników do tablicy i ilość czujników do zmiennej byte.

Jeśli możemy przejść na podany lib do obsługi DS18B20 wszystko stanie się prostsze dla mnie do napisania funkcji zwracającej temperaturę dla podanego adresu czujnika - będzie to tylko kilka linii kodu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomysły i koncepcje”