Supla - MQTT - Dashing

Masz pomysł na funkcjonalność lub koncepcję na rozwój projektu. Opisz wszystko tutaj.
Pablo1
Posty: 9
Rejestracja: śr lis 27, 2019 12:54 pm

Witam.
Miałem te same problemy co kolega Tomekk87, ale zadziałało. Dzięki!
Mam jeszcze pytania wersja toke/mosquito nie zadziałała u mnie, ale ruszyła mosquito/eclipse.
Jak tu zmienić hasło?

Kod: Zaznacz cały

Docker exec id bash
wywala mi błąd:

Kod: Zaznacz cały

OCI runtime exec failed: exec failed: container_linux.go:346: starting container process caused "exec: \"bash\": executable file not found in $PATH": unknown
Drugie pytanie: jak uruchomić klienta supli tak żeby działał w tle

Kod: Zaznacz cały

./supla-mqtt-client  -config ../config/config_template.yaml
i trzecie pytanie gdzie mogę poczytać na temat jak jest zbudowany smashing i jak tworzyć własne widgety?
Beku
Posty: 453
Rejestracja: wt lis 06, 2018 1:49 pm

ad3.

http://dashing.io/

https://smashing.github.io/


ad2.

viewtopic.php?f=9&t=5625

pierwszy post jest jak zainstalować klienta jako usługę.

ad1.
ten image jest bazowany na alpine spróbuj

Kod: Zaznacz cały

docker exec -it <nazwa_kontenera> sh
tomekk87
Posty: 185
Rejestracja: pt sie 02, 2019 12:19 pm

Jest może taka możliwość, aby MQTT - Dashing wyświetlał odczyty z kanałów znajdujących się na dwóch różnych serwerach. Mam odczyt temp i wilgotności na serwerze supli i kilka urządzeń w innej miejscowości na prywatnym serwerze. Da się tak zrobić aby wybrane urządzenia z różnych serwerów były prezentowane w Dashing, aby to wyglądało jako jedna "instalacja"?
Beku
Posty: 453
Rejestracja: wt lis 06, 2018 1:49 pm

tomekk87 pisze: pn gru 23, 2019 5:06 pm Jest może taka możliwość, aby MQTT - Dashing wyświetlał odczyty z kanałów znajdujących się na dwóch różnych serwerach. Mam odczyt temp i wilgotności na serwerze supli i kilka urządzeń w innej miejscowości na prywatnym serwerze. Da się tak zrobić aby wybrane urządzenia z różnych serwerów były prezentowane w Dashing, aby to wyglądało jako jedna "instalacja"?
Tak, musisz postawić 2 instancje supla-mqtt-client

Każda musi mieć unikalna nazwę w sekcji konfiguracyjnej mqtt. Jedną łączysz do chmury a drugą do lokalnej. Obie do tego samego brokera mqtt. Dzięki temu będą obie instancje wysyłać stany do mqtt a potem dashing będzie sobie to konsumował.
Musisz pamiętać jednak ze jeśli chcesz z dashinga sterować urządzeniami a w obu instancjach supli masz urządzenia wykonawcze na tych samych id, to musisz pobawić się plikiem command.yaml klienta żeby przypadkiem obie instancje supla-mqtt-client nie reagowały na ten sam temat.
tomekk87
Posty: 185
Rejestracja: pt sie 02, 2019 12:19 pm

Dzięki za info i pomoc, z tą drugą instancją to jak do tego podejść, aby nie popsuć tego co udało mi się zrobić?
Beku
Posty: 453
Rejestracja: wt lis 06, 2018 1:49 pm

Generalnie możesz uruchamiać wiele procesów działających rownolegle. Skopiuj sobie supla-mqtt-client i pliki konfiguracyjne do innej lokalizacji. Dostosuj pliki konfiguracyjne (pamiętaj o zmianie nazwy klienta mqtt i konfiguracji do drugiej instancji supli) i uruchom po prostu drugi raz klienta z tej lokalizacji. Zrób sobie druga usługę ( o ile uruchamiasz supla-mqtt-client jako usługę) do tej drugiej lokalizacji i będą Ci działały 2.
tomekk87
Posty: 185
Rejestracja: pt sie 02, 2019 12:19 pm

Jeszcze raz dzięki, ogarnąłem temat drugiej instancji. Jeszcze muszę zrobić autostart, ale to już nie dzisiaj.
Pozdrawiam i dziękuję za wsparcie. :D
Beku
Posty: 453
Rejestracja: wt lis 06, 2018 1:49 pm

tomekk87 pisze: pn gru 23, 2019 7:09 pm Jeszcze raz dzięki, ogarnąłem temat drugiej instancji. Jeszcze muszę zrobić autostart, ale to już nie dzisiaj.
Pozdrawiam i dziękuję za wsparcie. :D
Nie ma sprawy, jak coś to pisz 🤓
Pablo1
Posty: 9
Rejestracja: śr lis 27, 2019 12:54 pm

Zepsułem coś!
Przy starcie klienta supli mam:

Kod: Zaznacz cały

pi@rbi:~/supla-core/supla-mqtt-client $ sudo /home/pi/supla-core/supla-mqtt-client/Release/supla-mqtt-client -config /home/pi/supla-core/supla-mqtt-client/config/config_template.yaml
INFO[1577133020.807595] initializing main loop
INFO[1577133020.810147] Client GUID: 137C6AA7007CBF0B06D717D71B6B18C3
INFO[1577133020.819816] SSL version: OpenSSL 1.1.0l  10 Sep 2019
INFO[1577133020.837220] Connecting...
mqtt client error MQTT_ERROR_CONNACK_FORBIDDEN_CODE
mqtt client error MQTT_ERROR_CONNACK_FORBIDDEN_CODE
mqtt client error MQTT_ERROR_CONNACK_FORBIDDEN_CODE
mqtt client error MQTT_ERROR_CONNACK_FORBIDDEN_CODE
Wszystko początkowo pięknie działało, chciałem dodać uwierzytalnianie do mosquito zrobiłem tak jak tu: http://www.steves-internet-guide.com/mq ... d-example/. Zadziało ok.
Połączyłem się z mosquito przez MQTT Explorera z nowym hasłem.
Dodałem uwierzytalnianie w pliku hc_mqtt.rb.
W przeglądarce smashing przestał działać!
Ale zawuażyłem, że smashing z mosquito się połączył, bo widzę to mqtt explorerze.
Klient supli padł, bo stracił połączenie przez putty.
Zacząłem go uruchamiać jako serwis wg tego viewtopic.php?f=9&t=5625
Serwis się uruchomił, ale połączenie z cloudem jakby stało.
Po uruchomieniu standardowym sypie błędami.
Co jest nie tak pomocy!
Beku
Posty: 453
Rejestracja: wt lis 06, 2018 1:49 pm

Po pierwsze - spokojnie. Jak zrobiłeś hasło do MQTT to musisz teraz je powprowadzać we wszystkie miejsca - łącznie z supla-mqtt-client

W pliku config_tempalate.yaml w sekcji mqtt dodaj

Kod: Zaznacz cały

username: użytkownik
password: hasło

W pojedynczych cudzysłowach jak host.

Musisz je także wprowadzić do pliku hc_mqtt.rb wg mojego opisu wcześniejszego. Potem zrestartuj dashing i klienta supla-mqtt-client
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomysły i koncepcje”