SUPLA - MQTT - Homebridge... i mamy Hej Siri!

Masz pomysł na funkcjonalność lub koncepcję na rozwój projektu. Opisz wszystko tutaj.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18277
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

W setOn topic powinien kończyć się na „/set/on”, a nie „/state/on”
Awatar użytkownika
PuteR
Posty: 1421
Rejestracja: śr gru 06, 2017 10:07 am

dzięki, tak to jest jak na ślepo się kopiuje :) No to podstawy już złapałem i mniej więcej łapię o co w tym chodzi. Teraz czekam na aktualizację dockerów do 2.3.26 i można bawić się dalej :D


Edit.
A jeszcze jedno pytanko czy tą bramkę da się jakoś wystawić na zewnątrz aby z poza sieci lokalnej również wszystko dało się obsłużyć??
dude
Posty: 37
Rejestracja: czw wrz 03, 2020 8:02 pm

pzygmunt pisze: ndz lut 21, 2021 10:15 pm W setOn topic powinien kończyć się na „/set/on”, a nie „/state/on”
oj tam oj tam, to nie moja ręka :lol:
PuteR pisze: ndz lut 21, 2021 10:47 pm Edit.
A jeszcze jedno pytanko czy tą bramkę da się jakoś wystawić na zewnątrz aby z poza sieci lokalnej również wszystko dało się obsłużyć??
W sensie chodzi Ci o to, żeby sterować urządzeniami w HomeKit poza siecią lokalną? Do tego potrzebujesz czegoś co będzie robiło za "centrum akcesoriów". Takim centrum może być jakieś urządzenie, które cały czas jest w domu i zostaje podłączone do sieci lokalnej - iPad, HomePod, Apple TV (iPhone nie może).
Awatar użytkownika
PuteR
Posty: 1421
Rejestracja: śr gru 06, 2017 10:07 am

No właśnie czytałem że jest możliwość z wykorzystaniem innego urządzenia. Niestety aktualnie takowego nie posiadam, ale w takim razie może będzie okazja się zaopatrzyć he he :D
dude
Posty: 37
Rejestracja: czw wrz 03, 2020 8:02 pm

PuteR pisze: pn lut 22, 2021 4:46 pm No właśnie czytałem że jest możliwość z wykorzystaniem innego urządzenia. Niestety aktualnie takowego nie posiadam, ale w takim razie może będzie okazja się zaopatrzyć he he :D
Jest bardzo duża szansa, że w tym roku pojawi się nowy Apple TV, bo obecna generacja jest już dosyć leciwa. Apple ma kilka interesujących smaczków np. "Ultra WideBand". Jestem właśnie ciekawy jak się rozwinie HomeKit z wykorzystaniem tej technologii :D może być interesująco.
quba223
Posty: 7
Rejestracja: pn wrz 07, 2020 5:07 pm

Próbuję dodać bramę do homebridge.
Do sterowania używam sonoff'a z softem Supli.
Postawiłem homebridge według opisu z poprzedniej strony, wszystko poszło ok.
Szczerze mówiąc jednak, nie bardzo rozumiem sterowanie za pomocą mqtt. MQTT Explorer wyświetla mi coś takiego:
Obrazek
Sterując bramą z aplikacji Supli, zmienne są tylko zaznaczone wartości "hi". W przypadku sensora "hi = true" to brama zamknięta, a "hi = false" otwarta. W przekaźniku z kolei, wartość "hi" zmienia się na kilka sekund (2-3s, choć w Supli czas załączenia przekaźnika mam na 0,5s, ale to zapewne przez opóźnienie) na "false", po czym wraca z powrotem na "true".

Wstępnie akcesorium dodałem z takim ustawieniem:

Kod: Zaznacz cały

{
    "accessory": "mqttthing",
    "type": "garageDoorOpener",
    "name": "brama",
    "url": "mqtt://192.168.1.118:1883",
    "username": "",
    "password": "",
    "caption": "",
    "topics": {
        "setTargetDoorState": "supla/bf72b6815d08de0093d02067d4cbc941/devices/347/channels/701/state/hi",
        "getTargetDoorState": "supla/bf72b6815d08de0093d02067d4cbc941/devices/347/channels/718/state/hi",
        "getCurrentDoorState": "",
        "setLockTargetState": "",
        "getLockTargetState": "",
        "getLockCurrentState": "",
        "getObstructionDetected": ""
    },
    "doorCurrentValues": [
        "true",
        "Closed",
        "Opening",
        "Closing",
        "Stopped"
    ],
    "doorTargetValues": [
        "false",
        "true"
    ],
    "lockValues": [
        "Unsecured",
        "Secured",
        "Jammed",
        "Unknown"
    ]
}
Klikając na bramę w aplikacji Dom mogę zmieniać wartości "hi" przekaźnika widoczne w MQTT Explorerze, jednak kompletnie nic to nie zmienia. Na stronie projektu homebridge-mqttthing opisane jest jak skonfigurować bramę, stąd moje powyższa konfiguracja, jednak nie ukrywam, że zrobiłem ją kompletnie na ślepo (co zapewne widać ;)).

Byłby ktoś w stanie mi pomóc? :)
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18277
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Przy sterowaniu bramą należy użyć /exeecute_action OPEN/CLOSE.
Użyj tego poradnika
viewtopic.php?f=23&t=8128
quba223
Posty: 7
Rejestracja: pn wrz 07, 2020 5:07 pm

pzygmunt pisze: pn mar 01, 2021 10:18 pm Przy sterowaniu bramą należy użyć /exeecute_action OPEN/CLOSE.
Użyj tego poradnika
viewtopic.php?f=23&t=8128
Bardzo dziękuję za odpowiedź!
Dałbyś radę napisać dla mnie te komendy?

Z Home Assistant'em walczę od wczoraj, niestety posiadam tylko Raspberry Pi Zero W, na którym ten nie chce ruszyć, wisi na "Preparing Home Assistant" lub nie ma możliwości połączenia się z nim przez przeglądarkę (choć po hdmi wszystko wskazuje na to, że działa poprawnie).
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18277
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Wszystko masz na forum. Powtarzane kilkanaście razy.
quba223
Posty: 7
Rejestracja: pn wrz 07, 2020 5:07 pm

Dobra, udało mi się z Home Assistant'em!
Bramę mam ustawioną jako furtkę w Supli, a configuration.yaml w HA tak:

Kod: Zaznacz cały

cover:
- platform: mqtt
  name: "BRAMA PRZYCISK"
  qos: 0
  retain: false
  optimistic: false
  command_topic: "supla/login/devices/347/channels/701/execute_action"
  payload_open: "OPEN"
  payload_close: "OPEN"
  state_topic: "supla/login/devices/347/channels/718/state/hi"
  state_open: "false"
  state_closed: "true"
  availability_topic: "supla/login/devices/347/channels/701/state/connected"
  payload_available: "true"  
  payload_not_available: "false"
Wszystko działa, steruję bramą przesuwną, najważniejsza dla mnie jest informacja o zamknięciu, problem jednak mam taki: gdy chce tylko trochę uchylić bramę, czyli po otwarciu zatrzymuje ją ponownym kliknięciem w przycisk, brama zatrzymuje się, status w aplikacji Dom (HomeKit) zmienia się na moment na "zamykanie", a po chwili na "zamknięte", pomimo, że czujnik otwarcia bramy mówi, że ta jest otwarta.
Drugim problemem jest też to, że w momencie gdy status bramy to "zamykanie" lub "otwieranie", a ja kliknę w przycisk to ten reaguje dopiero gdy status ten zmieni się na "otwarte" lub "zamknięte".

Co chciałbym osiągnąć: najlepiej gdybym mógł pozbyć się statusów "otwieranie" i "zamykanie", lub ustawić ich czas na 1s i przede wszystkim dodać regułę by po zatrzymaniu bramy ta "zapytała" znów czujnika jaki jest jej status i wróciła do stanu "otwarte".

Myślę, że w miarę jasno wytłumaczyłem, byłbym bardzo wdzięczny za pomoc :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomysły i koncepcje”