Ochrona powrotu, sterowanie zaworem 3D i 4D.

Masz pomysł na funkcjonalność lub koncepcję na rozwój projektu. Opisz wszystko tutaj.
Awatar użytkownika
Gang
Posty: 613
Rejestracja: pt lis 09, 2018 12:44 pm

Cześć!
Chciałbym podpowiedzieć (pomarzyć) o nowej funkcjonalności.

Słowem wstępu: Piece na paliwa stałe są wrażliwe na zimny powrót z instalacji. Sprawę można rozwiązać poprzez mieszanie wody za pomocą zaworu 4D i siłownika.
zawór 4D.png
zawór 4D.png (58.05 KiB) Przejrzano 4355 razy
.

Najprostsza zasada to różnica maksymalnie 10 stopni miedzy wodą (czynnikiem) z kotła a wodą do kotła.
Lub taka aby powrót do kotła miał minimum 50 stopni i sterowanie zaworem tak aby nadwyżki mocy szły na instalację.

Stare sterowniki rzadko mają taką funkcjonalność.
Większość nowych sterowników do pieców działa na jednej lub drugiej zasadzie. Ale zdarzają się też takie, dla których większy priorytet ma utrzymanie temperatury wychodzącej na instalację (piec 2 lata wytrzyma a potem trzeba będzie kupić nowy ;) )

Najpopularniejszy zawór mieszający i siłownik jest od firmy AFRISO.
Siłownik jest do sterowników podłączony 3 żyłami (N i dwoma odpowiadającymi za ruch w prawo lub w lewo (otwieranie lub zamykanie)
pełne otwarcie lub zamknięcie trwa określoną ilość czasu (np. 120sekund). Siłownik oczywiście tez wykorzystuję stany pośrednie, nie zamyka lub otwiera w całości zawsze.

Wracając do meritum:
Fajnie by było jakby supla mogła ogarnąć to zamiast sterowników. Potrzeba 2 termometry (minimum) i dwa przekaźniki.
No i oczywiście oprogramowanie, które by np co jakiś czas (np. co 1 minutę) sprawdzało różnicę temperatur na termometrach i w zależności od wyniku otwierało lub zamykało zawór :)
Zamel: MEW-01, ROW-02, THW-01, RNW-01, SLW-02, ROW-07, mROW-02, PNW-01. DIY: Supla Device RPI + 10 xiaomi mija2, Sonoff: basic + 7 DS18B20, basic x2, touch, mini x3, - Nodemcu x2, - ElectroDragon ESP8266 - Gosund SP111 x3
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8178
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Takie coś możesz sobie ogarnąć na dowolnym sterowniku programowalnym (na ESP8266, na Arduino).
Supla daje Ci interfejs na telefonie, możliwość odczytu stanu, temperatury, a także możliwość sterowania, a w przyszłości sceny, logika itd.

Z tego co opisałeś nie ma tam nigdzie potrzeby zastosowania Supli. Jedyne co chcesz zrobić to sterowanie zaworem. Projekt jest ok, ale gdzie tu Supla potrzebna?
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3942
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Zgadzam się z tym co napisał @klev. SUPLA może posłużyć jedynie do wizualizacji i ewentualnie do zmian nastaw parametrów, natomiast sterowanie musi pozostać autonomiczne.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
Awatar użytkownika
Gang
Posty: 613
Rejestracja: pt lis 09, 2018 12:44 pm

Sterowanie jak najbardziej powinno zostać w automacie.

Ja pomyślałem o supli z uwagi na prezentację pomiarów, która działa bardzo fajnie, dlatego zaznaczyłem, że minimum 2 termometry.

A drugi aspekt to popularyzacja projektu.
To jest na ten moment nisza, sterowniki kosztują od 350 zł w górę. Myślę, że w supli byłoby to tańsze. Mógłby być to pierwszy zakup czegoś z suplą A potem z górki :). Wiadomo, że to nie będzie taki napływ nowych userow, jaki pewnie spowodują termostaty, no ale zawsze może kogoś nowego by przyciągnęło ;)
Zamel: MEW-01, ROW-02, THW-01, RNW-01, SLW-02, ROW-07, mROW-02, PNW-01. DIY: Supla Device RPI + 10 xiaomi mija2, Sonoff: basic + 7 DS18B20, basic x2, touch, mini x3, - Nodemcu x2, - ElectroDragon ESP8266 - Gosund SP111 x3
pirat
Posty: 113
Rejestracja: ndz maja 12, 2019 12:22 pm

Pomysł spoko ale to nie jest takie proste zawór czterodrogowy ma jeszcze jedną ważną funkcjonalność za pomocą niego steruje się temperaturą cieczy podawaną na ogrzewanie domu i tu jest piorytet takiego zaworu a ochrona powrotu jest na drugim miejscu.

Czym bardziej otwarty jest zawór czterodrogowy tym więcej ciepła idzie na dom a powrót cieczy do kotła jest chłodniejszy
Taki sterownik sterownik jest do zrobienia ale żeby miał on sens to trzeba mu poświęcić sporo czasu i myślę że na dwóch pomiarach temperatury się nie skończy.

Sensowny sterownik według nie powinien mieś pomiar temperatury cieczy kotła pomiar temperatury cieczy za zaworem czterodrogowym puszczonym na dom pomiar temperatury cieczy powrotu oraz pomiar temperatury mieszkania.

Chętnie bym kibicował takiemu projektowi ale jestem za słaby aby to wszystko napisać na arduino nie mówiąc już o supli
Awatar użytkownika
Gang
Posty: 613
Rejestracja: pt lis 09, 2018 12:44 pm

@pirat

https://www.youtube.com/watch?v=WabKagNWdPY

Powyżej przykład fajnego sterownika, który ma tylko dwa termometry.
Ja osobiście uważam, że ochrona powrotu powinna mieć większy priorytet niż temperatura na instalację ;)
Ale mój piec i tak chodzi na 60 stopni i "pary" żeby z nadwyżek ogrzać dom mu nigdy nie braknie, bo niestety mniejszego kupić nie mogłem i mam 12KW na 150m2.

Najlepsze rozwiązanie byłoby wtedy kiedy sterownik tak steruję zaworem aby priorytetem było najpierw min 50 stopni na powrocie, a potem sterowaniem tak, aby określona temperatura trafiała na instalację a na powrót cokolwiek byle ponad 50 stopni. ;)

Może jak wejdą termostaty i logika to da się prostymi warunkami zrobić ;) Ale ja tak samo za cienki w uszach na programowanie,
Zamel: MEW-01, ROW-02, THW-01, RNW-01, SLW-02, ROW-07, mROW-02, PNW-01. DIY: Supla Device RPI + 10 xiaomi mija2, Sonoff: basic + 7 DS18B20, basic x2, touch, mini x3, - Nodemcu x2, - ElectroDragon ESP8266 - Gosund SP111 x3
gigilio
Posty: 36
Rejestracja: ndz mar 10, 2019 7:48 pm
Lokalizacja: Chorzów

Dla mnie również jest ważniejszy powrót
Minimum 55'C na piec, jak sie zagrzeje to puszcza dopiero w grzejniki.
Myślę że jest to do ogarnięcia nawet na 2 termometrach =jeden na wyjście z pieca, jeden na powrót, dopiero gdy różnica będzie mniejsza niż 10 'C zawor daje na grzejniki, gdy histeryza spadnie powyzej 10'C zawor się otworzy na piec.
Myślę że trzeba byłoby z Espablo pogadać żeby rozbudował swój termostat :)
Prawdopodobienstwo jest zerowe że wygrasz miliona jak nie wyślesz kuponu totolotka...
grzegorzmcewp
Posty: 120
Rejestracja: czw gru 29, 2016 4:47 pm

Przez 12 lat miałem kocioł węglowy i na piecu zawsze było 52 na wyjściu na wejściu było mniej więc nie wiem po co wam taka temperatura na powrocie. Nadmienie że jak kocioł demontowałem to nic mu nie było.
jack78
Posty: 47
Rejestracja: sob wrz 21, 2019 8:50 pm

Bo jakbyś miał np kocioł żeliwny, to mając na kotle dla przykładu 60stC i na powrocie 30stC możesz rozwalić moduły kotła.
U mnie wymogiem (nałożonym przez producenta) jest min 38stC na powrocie, a staram się żeby było powyżej 50stC.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomysły i koncepcje”