Rozszerzenie sterowania z aplikacji

Masz pomysł na funkcjonalność lub koncepcję na rozwój projektu. Opisz wszystko tutaj.
Awatar użytkownika
shimano73

czw sty 02, 2020 10:18 am

Mam taki pomysł który wiąże się z pomysłami na wykorzystanie supli w moim domu. Myślę nad sterowaniem np piekarnikiem , samo załączenie i wyłączenie i kontrola temperatury to trochę mało , przydało by się mieć możliwość ustawienia programu np grzanie góra , termoobieg itp. Trudno oczekiwać na taki kanał w supli , bo są różne priorytety i ja to rozumiem. Dlatego pomyślałem o takiej rozszerzonej funkcjonalności która wykorzystywała by webserwer utworzony na module esp. Widziałbym to tak , mam kanał włącznika, który w aplikacji by się zachowywał podobnie jak ten od rolet, tzn po przesunięciu palcem w lewo otwierałby stronę www na urządzeniu wykonawczym na której zrobiłbym sobie kilka przycisków więcej i co tylko sobie zamarzę. Podobnie można by wykorzystać do sterowania np. TV, stację pogodową , rekuperację i dużo innych w których istnieje wiele funkcji . Czy było by to możliwe do ogarnięcia ?
W elektronice jak nie wiadomo o co chodzi to zwykle chodzi o zasilanie
Jak się dziś oddycha https://schimano73.aqi.eco/
https://github.com/shimano73
Dunay

czw sty 02, 2020 10:48 am

Mi się marzy sterowanie okapem, włączanie oświetlenie sterowanie nawiewem :oops:
Ostatnio zmieniony czw sty 02, 2020 12:12 pm przez Dunay, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Kontaktowanie:

czw sty 02, 2020 11:04 am

Dodam
Awatar użytkownika
klew

czw sty 02, 2020 2:19 pm

Może Amica dołączy do projektu Supla :D
Awatar użytkownika
fracz

czw sty 02, 2020 2:45 pm

Trochę problemów technicznych się pojawia:
  • urządzenie musi wystawić swoje Web GUI na konkretnym porcie, i jego adres (i port) musi być dostępny na zewnętrznym, publicznym IP żeby to działało zewsząd (smartfon nie zna adresów IP urządzeń)
  • ten adres trzeba podać w konfiguracji takiego "kanału" w Cloudzie
  • taki "kanał" po przesunięciu paluchem w aplikacji pokazywałby po prostu... przeglądarkę internetową; w której móżesz sobie wstawić interfejs dowolnego urządzenia, ale też... nie wiem: facebooka, forum supli, termostat skryptów...
Więc teoretycznie mamy coś powerful, a z drugiej strony... Czy to na pewno jest funkcjonalność supli żeby móc w niej wyświetlać fejsa?

Inne rozwiązanie - które pewnie miałeś na myśli - czyl urządzenie wystawia Web GUI i smarfon automatycznie je konsumuje - bez żadnej konfiguracji adresów itp. Wtedy ma to sens, ale protokół komunikacji supli nei jest na to gotowy... bardzo
Awatar użytkownika
pzygmunt
Kontaktowanie:

czw sty 02, 2020 2:47 pm

Może inny pomysł....
Kanał wieloprzyciskowy. Urządzenie może zdefiniować ile ma być przycisków w jednym kanale i na cloud.supla.org będzie można określić ich nazwy. Wtedy wchodzisz jak w rolety, a wewnątrz masz np 10 przycisków sterowanych natywnie ?
Awatar użytkownika
fracz

czw sty 02, 2020 2:52 pm

No i to brzmi jak Supla.

Czyli masz urządzenie które deklaruje kanał "Przyciski" i mówi że ma ich określoną liczbę.

W aplikacji taki kanał ma swoją nazwę i po przesunięciu palcem pokazuje się tyle przycisków ile urządzenie zdeklarowało. Mają etykiety nadane w cloud.

I teraz jak wciśniesz taki przycisk to jest wysyłany rozkaz do urządzenia, że wciśnięto przycisk "X".

Urządzenie z tym robi co chce: włącza profil termostatu, wysyła sygnał IR do klimy, robi kawę w ekspresie, whatever.
Awatar użytkownika
klew

czw sty 02, 2020 2:55 pm

pzygmunt pisze:
czw sty 02, 2020 2:47 pm
Może inny pomysł....
Kanał wieloprzyciskowy. Urządzenie może zdefiniować ile ma być przycisków w jednym kanale i na cloud.supla.org będzie można określić ich nazwy. Wtedy wchodzisz jak w rolety, a wewnątrz masz np 10 przycisków sterowanych natywnie ?
A jak będzie wyglądało GUI klienckie dla termostatu? Jak dla mnie sterowanie piekarnikiem i termostatem są dość podobne ;)
Awatar użytkownika
fracz

czw sty 02, 2020 2:56 pm

Ale sterowanie termostatem, który ma firmare supli różni się od sterowania piekarnikiem firmy XYZ który nic o Supli nie wie.

Można zrobić tak, że urządzenie nie deklaruje tylko przycisków, ale też inne "wejścia", np. slider z możliwością przesuwania wartości od-do, pola wyboru do wybrania kanału w TV itp.

Koniec końców sprowadza się to do wysłania konkretnego rozkazu do urządzenia, które już wykonuje akcję zależną od autora firmwaru (pewnie tłumaczy ją na coś, co rozumie XYZ).
Awatar użytkownika
klew

czw sty 02, 2020 2:58 pm

fracz pisze:
czw sty 02, 2020 2:56 pm
Ale sterowanie termostatem, który ma firmare supli różni się od sterowania piekarnikiem firmy XYZ który nic o Supli nie wie.
Urządzenie sterujące piekarnikiem będzie wiedziało co robić, a apka, czy cloud nie będzie wiedział, czy to Amica dołączyła do projektu, czy ktoś wstawił robota, który wciska fizyczne przyciski na piekarniku ;).
Więc to nie ma znaczenia, czy przekaźnik bezpośrednio włącza grzanie, czy też powoduje, że coś innego włącza grzanie.
ODPOWIEDZ