nowe mieszkanie a Supla / co można zrobić?

Masz pomysł na funkcjonalność lub koncepcję na rozwój projektu. Opisz wszystko tutaj.
tropo
Posty: 3
Rejestracja: śr sty 08, 2020 11:16 am

Cześć wszystkim :)

Wlasnie przymierzam sie do kapitalnego remontu mieszkania, najpierw chcieliśmy zamontować sobie dużo ściemniaczy - dimmerów, ale potem zauważyliśmy że w Ikei sa "inteligentne" zarówki i mozna to robic przez aplikację Ikea zamiast drogich ściemniaczy na ścianie. Potem spotkalismy sie z naszym elektrykiem i on zaproponował wykorzystanie aplikacji Supla. Wszedlem zatem na forum, żeby conieco wyczytac ile maksymalnie mozna wyciągnąć z tego systemu :)

Nasza "lista marzeń" sterowania z telefonu, to:
1. Zapalanie / gaszenie i regulacja jasności oświetlenia
2. Regulacja termperatury przez termostaty
3. Odczytywanie stacji pogodowej - temperatury w mieszkaniu, ciśnienia, wilgotności
4. Odczytywanie licznika energii
5. Uruchamianie oczyszczacza powietrza
6. Włączanie ogrzewania podłogowego (osobno: łazienka 1, łazienka 2, przedpokoj)

Czy któraś z tych funkcji wydaje Wam niemożliwa lub zbyt skomplikowana? Czy projektując mieszkanie od zera, warto jeszcze o czymś pamiętać lub zaproponować jakieś smart rozwiązanie poza tymi powyżej?:)

Dodatkowo:
7. zasłony automatyczne - na kickstarterze pojawił się projekt Switchbot Curtains, można zamówić robocika, ktorym mozna sterować z jego własnej aplikacji i który przesuwa zasłony: https://www.kickstarter.com/projects/sw ... in-seconds
Według informacji, mozna nim sterować przez ich aplikację na IoS i Android, jest też połączone z API, IFTTT. Możliwa jest także współpraca i sterowaniem głosem z Alexa/Google Home/Siri. Pytanie czy takiego robocika mozna przez jego moduł (HUB) podłaczyć jakoś do supli?

Ten sam producent już wcześniej wypuścił na rynek takiego robocika, który za nas wciska różne przyciski: https://www.switch-bot.com/bot
Zastanawiam sie czy ktoś moze ekspresymentował z nim? I czy mozną ją podłączyć do Supla? Np. do włączenia odpowiedniej (np. najczęsciej używanej) kawy w ekspresie.

Będę super wdzięczny za wszelkie podpowiedzi!!
Pozdrawiam
Marcin
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18335
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

1. Zapalenie / Gaszenie - Dostępny jest gotowy sprzęt oraz wersje DIY. Ściemnianie LED 12V DIY oraz gotowe moduły. Ściemnianie 230V tylko DIY. Gotowe moduły wkrótce.
2. Z gotowych rozwiązań to tylko grzałka od firmy HeatPol. Reszta tylko DIY na chwilę obecną.
3. Temperatura ciśnienie i wilgotność tylko DIY
4. Gotowy sprzęt oraz DIY
5. Brak integracji chyba, że będzie to proste On/OFF przez włączenie zasilania.
6. Chyba to samo co 2-ka
7. Tu brak rozwiązań
Awatar użytkownika
QLQ
Posty: 2278
Rejestracja: ndz wrz 03, 2017 9:13 am
Lokalizacja: Koszalin

Przede wszystkim jak ja bym robil genaralke to do kazdej puszki oprocz przewodow PE, N, L pociagnalnym skretkę . Do miejsc z grzejnikami, oknami tez. W razie cos aby bylo jak by przyszla nowa koncepcja.
jak coś nie działa to włącz zasilanie.....
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18335
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

QLQ pisze: czw sty 09, 2020 5:10 pm Przede wszystkim jak ja bym robil genaralke to do kazdej puszki oprocz przewodow PE, N, L pociagnalnym skretkę . Do miejsc z grzejnikami, oknami tez. W razie cos aby bylo jak by przyszla nowa koncepcja.
Również tak bym zrobił. Kto wie do czego się to przyda za kilka lat.
PioKar
Posty: 411
Rejestracja: czw maja 03, 2018 5:56 am

pzygmunt pisze: czw sty 09, 2020 5:18 pm
QLQ pisze: czw sty 09, 2020 5:10 pm Przede wszystkim jak ja bym robil genaralke to do kazdej puszki oprocz przewodow PE, N, L pociagnalnym skretkę . Do miejsc z grzejnikami, oknami tez. W razie cos aby bylo jak by przyszla nowa koncepcja.
Również tak bym zrobił. Kto wie do czego się to przyda za kilka lat.
Teoretycznie tak.
Mam kilku kumpli budujących domy.
Suplę im zaszczepiłem jak jeszcze w blokach mieszkali.
Nie mają nawet podciągniętego 230 do rozdzielaczy a wszyscy mają tylko podłogowe ogrzewanie.
"krawiec kraje jak mu materii staje.
Do innych dobrodziejstw supli dojdą :))
Awatar użytkownika
Duch__
Posty: 1782
Rejestracja: śr sie 24, 2016 7:26 pm
Lokalizacja: Opole

pzygmunt pisze: czw sty 09, 2020 5:18 pm Również tak bym zrobił. Kto wie do czego się to przyda za kilka lat.
Jeść to to nie chce :lol:
Obrazek
Zybi
Posty: 1511
Rejestracja: ndz cze 26, 2016 4:24 pm

QLQ pisze: czw sty 09, 2020 5:10 pm Przede wszystkim jak ja bym robil genaralke to do kazdej puszki oprocz przewodow PE, N, L pociagnalnym skretkę . Do miejsc z grzejnikami, oknami tez. W razie cos aby bylo jak by przyszla nowa koncepcja.
Ja mam do każdego punktu podciągniętą skrętkę i koncentryk i wydawało mi się, że to jest na full wypas, a tu technika światłowodowa wkroczyła pod strzechy i jest kłopot z doprowadzeniem kabelka opto np. do salonu.

Kolega radził mi, żeby przynajmniej na głównych trasach/ciągach/pionach położyć rurki, do których można byłoby wciągać to co będzie w danym okresie potrzebne, ale go nie posłuchałem.
Awatar użytkownika
shimano73
Posty: 1976
Rejestracja: ndz lut 28, 2016 12:27 pm
Lokalizacja: Orzesze
Kontakt:

Kiedy u mnie zakładali światłowód , monterem został się ścinek 20m , chcieli go wyrzucić . Dziś mam go między routerami oraz routerem a TV , kto wie może kiedyś się przyda 😁
W elektronice jak nie wiadomo o co chodzi to zwykle chodzi o zasilanie

Wezmę udział w Supla Offline Party 2024 :)
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 4008
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

A to fakt. Peszel z pozostawionym drutem do przeciągnięcia właściwego przewodu schowany w ścianie / podłodze również jeść nie woła a kiedyś może się przydać.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomysły i koncepcje”