CNC frezowanie płytek PCB

Masz pomysł na funkcjonalność lub koncepcję na rozwój projektu. Opisz wszystko tutaj.
Zybi
Posty: 1511
Rejestracja: ndz cze 26, 2016 4:24 pm

Ładne to to.
Dawno, dawno temu swoją pierwszą płytkę też frezowałem, ale ręcznie scyzorykiem.
Płytki były do aparatury jednokanałowej z książki "Budowa i pilotaż radiomodeli" Wojciechowskiego.
Frezy nie były jednak tak fantazyjne lecz tylko linie proste.
Mam je po dzień dzisiejszy :mrgreen:
Zibi
Posty: 609
Rejestracja: śr lip 31, 2019 9:20 am
Lokalizacja: Białogard

Zybi to dopiero było wyzwanie to masz zdolności artystyczne :mrgreen: Chętnie bym zobaczył jak to kiedyś się robiło, bo były inne realia jaka to musiała być radość i satysfakcja.
Zibi
Posty: 609
Rejestracja: śr lip 31, 2019 9:20 am
Lokalizacja: Białogard

Dzisiaj robiłem próbę cienkim frezem 0.1mm 10st efekt jest zadowalający tylko trzeba uważać, bo łatwo można złamać frez.
Załączniki
IMG_20200403_175742.jpg
IMG_20200403_175742.jpg (3.39 MiB) Przejrzano 2574 razy
edm
Posty: 439
Rejestracja: pn sty 15, 2018 6:18 pm

Super :D. Jeśli to nie problem pochwal się w tym temacie swoimi kolejnymi osiągnięciami.
Póki co walczę z remontami żeby się wprowadzić. Lecz z czasem chętnie zamówiłbym kilka płytek pod rolety, 16 x relay itp. jak będziesz zainteresowany.
PS. Na co dzień programuje obrabiarki cnc (multitaski, centra obróbcze - tokarko frezarki, itp), materiały trudno obrabialne, lecz to trochę inna para kaloszy.
Pozdrawiam.
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 :D
dobo
Posty: 1042
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

Zibi pisze: pt kwie 03, 2020 4:09 pm Dzisiaj robiłem próbę cienkim frezem 0.1mm 10st efekt jest zadowalający tylko trzeba uważać, bo łatwo można złamać frez.
Tak z ciekawości ile czasu zajmuje wykonanie takiej płytki?
Zibi
Posty: 609
Rejestracja: śr lip 31, 2019 9:20 am
Lokalizacja: Białogard

edm pisze: pt kwie 03, 2020 5:47 pm Super :D. Jeśli to nie problem pochwal się w tym temacie swoimi kolejnymi osiągnięciami.
Póki co walczę z remontami żeby się wprowadzić. Lecz z czasem chętnie zamówiłbym kilka płytek pod rolety, 16 x relay itp. jak będziesz zainteresowany.
PS. Na co dzień programuje obrabiarki cnc (multitaski, centra obróbcze - tokarko frezarki, itp), materiały trudno obrabialne, lecz to trochę inna para kaloszy.
Pozdrawiam.
Oczywiscie możemy spróbować tylko x16 relay będzie dość spora płyta nie wiem czy moja maszyna pomieści się z obszarem roboczym. Musiałbym mieć schemat wygenerować gerbery wtedy bym widział.
Ja z cnc i takimi rzeczami nigdy nie miałem styczności maszynę mam około miesiąca. Jako, że coraz więcej wciągam się w suple i elektronikę postanowiłem, że spróbuję swoich sił z cnc i ubarwie swoje projekty w płytkę Pcb czy wycięcie obudowy pod elektronike ekranu itp.
dobo pisze: pt kwie 03, 2020 7:38 pm
Zibi pisze: pt kwie 03, 2020 4:09 pm Dzisiaj robiłem próbę cienkim frezem 0.1mm 10st efekt jest zadowalający tylko trzeba uważać, bo łatwo można złamać frez.
Tak z ciekawości ile czasu zajmuje wykonanie takiej płytki?
Frezowanie PCB do szybkich nie należy, generalnie z tego czasu jak mam maszynę i robię płytki testuje to zależy od kilku czynników. Tą płytkę robiłem 40 min, ale było to na bardzo cienkim frezie i wolnym posuwie i ścieżki jechałem dwa razy. Jeśli użyjemy innego freza to wystarczy 20min jeśli dobrze zbierze pozostałości miedzi z rowków. Najważniejszym etapem moim zdaniem w frezowaniu płytek jest autolevel bez tego płytki nie zrobisz, no chyba że masz idealny prosty stół i podłogę na której stoi.
Awatar użytkownika
shimano73
Posty: 1950
Rejestracja: ndz lut 28, 2016 12:27 pm
Lokalizacja: Orzesze
Kontakt:

Z tanimi frezarkach często jest tak ze ich precyzyjność nie jest ich zaleta , szczególnie przy tak precyzyjnych obrobkach . Frezarka którą testowałem przy dużych płytkach miała z tym problemy . Płytki o wymiarach 85x150 nie dało się wydrukować, ponieważ w jednym miejscu ładnie frezowało a na drugim końcu przestało jej dotykać albo łamało frez. Optymalny wymiar był 50x50mm.
Dlatego tez rozważam budowę własnej frezarki na stole o grubości 40mm na łożyskach liniowych i śrubach kulowych .
Taka mi się podoba ale cena jest zabójcza
https://youtu.be/a30e6ksGgXw
W elektronice jak nie wiadomo o co chodzi to zwykle chodzi o zasilanie

Wezmę udział w Supla Offline Party 2024 :)
Zibi
Posty: 609
Rejestracja: śr lip 31, 2019 9:20 am
Lokalizacja: Białogard

Shimano73 a robiłeś probe? Jeśli nie to nawet płytka 5x5 może nie wyjsc. Tak jak piszesz złamie się frez i efekty mizerne. Ja na tą frezarkę jeśli chodzi o dokładność nie narzekam. Myślę, że wina nie leży w dokładności sprzętu, jeśli zrobimy odpowiedni leveling to nawet taka płytkę zrobisz bez problemu. Na małych płytkach jest łatwiej, ale jeśli ustawisz dobrze maszynę i zrobisz leveling to robienie płytki to czysta przyjemność. Ja zacząłem stosować i bez problemu zrobię większą byle tylko w obszarze roboczym maszyny się zmieścić. Zanim do tego doszedłem to poszło do śmietnika 15szt płytek i 10 frezów. Dobrze, że tanie płytki 15 szt 6zl :lol:

https://youtu.be/7TRqrLqnKa0
Awatar użytkownika
shimano73
Posty: 1950
Rejestracja: ndz lut 28, 2016 12:27 pm
Lokalizacja: Orzesze
Kontakt:

Pisałem już wyżej , gdy opanowałem już programy do g-code itp to frezarka zaczęła się wieszać , nie wiedziałem dlaczego , a ze był to pożyczony sprzęt to go oddałem .
Później się okazało ze to wina mechanucznych krancowek które się zalaczaly i blokowały maszynę . .
W elektronice jak nie wiadomo o co chodzi to zwykle chodzi o zasilanie

Wezmę udział w Supla Offline Party 2024 :)
piomar2
Posty: 369
Rejestracja: pt kwie 26, 2019 5:32 pm
Lokalizacja: Bukowice

Zibi jesteś WIELKI!!! Włożyłeś ogrom pracy i poświęciłeś sporo czasu na opanowanie tworzenia płytek. Temat zacząłeś od "0" no i proszę jakie wyniki. Sam na bazie przygotowanej przez Zibiego wyfrezowałem sobie kilka płytek. Wychodzą SUPER!
Pozdrawiam kolego...
IMG_20200407_111643.jpg
IMG_20200407_111643.jpg (1.2 MiB) Przejrzano 2451 razy
IMG_20200407_111718.jpg
IMG_20200407_111718.jpg (692.7 KiB) Przejrzano 2451 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomysły i koncepcje”