Moduł Radiowy Lora 3km 433mHz/8km 868mHz Direct Link Supla Pushover

Masz pomysł na funkcjonalność lub koncepcję na rozwój projektu. Opisz wszystko tutaj.
Awatar użytkownika
Zibi

pt maja 01, 2020 1:52 pm

Hejka

Moduł Radiowy LoRa wysyłanie sygnału za pomocą radiówki i czytanie linków bezpośrednich w Supli z Powiadomieniem Pushover na Tel.

Wspólnie z kolegą piomar2 postanowiliśmy zająć się modułami radiowymi dalekiego zasięgu i sprawdzić ich możliwości, żeby można było je wdrożyc do kilku projektów i na końcu oczywiście zasuplować :mrgreen:
Moduł radiowy LoRa E32 TTL100 433mHz 3km testowałem w otwartej przestrzeni, uzyskałem 2 km, w terenie zabudowanym 500m mam tu na myśli bloki, domy, miasto czyli gęsto, a mimo tego lora dała taką odległość na antenach 2.5 dBi. Myślę, że na większych antenach ten zasięg byłby jeszcze większy(nie testowałem do sprawdzenia).
Piomar2 wykonał kawał dobrej i ciężkiej pracy poświęcając temu projektowi dużo czasu.
Program 2 kanały z powiadomieniem Pushover na tel i możliwością obsługi 2 linków bezpośrednich i dodatkowo z wykorzystaniem dwóch wyjśc w odbiorniku D6, D7(stan niski).
Uważam, że to jest bardzo dobra alternatywa dla skrzynki pocztowej, więc opiszę to na przykładzie skrzynki, oczywiście zastosowań tego modułu jest wiele.
Pierwszy kanał uchylenie klapki nadajnik wysyła sygnał do odbiornika program wysyła powiadomienie na tel z napisem "Nowa Poczta" link bezpośredni załącza przekaźnik, symulacja zmiana ikony poczty. Drugi kanał otwieramy skrzynkę wyjmujemy korespondencje kasujemy stan, nadajnik wysyła sygnał do odbiornika dostajemy powiadomienie na tel "Poczta odebrana" link bezpośredni wyłącza przekaźnik, symulacja zmiany ikony brak poczty.
Wemos i Lora w nadajniku usypia się pobierając do max 200uA.

**** Instrukcja Wklejenia linku bezpośredniego do odbiornika Wemosa ****

- wypełniamy tabelkę configu z wyjątkiem pola Link ,
- zapisujemy i czekamy, aż komp wróci sam do swojego wifi,
- logujemy się do clouda i po włączeniu rejestracji czekamy, aż pojawi się nowe urządzenie "Lora Push"
- kolejnym krokiem jest stworzenie linku bezpośredniego z opcją "włącz" i "wyłącz" utworzone linki zapisujemy np w notatniku.
(potrzebny kawałek /direct/xxx/xxxxxxxxxxxx/turn-on, /direct/xxx/xxxxxxxxxxxx/turn-off)
- następnie zwierając na 5 sek D3 do masy wchodzimy ponownie do configu i dopisujemy jeszcze raz swoje wifi, hasło oraz Link zapisany wcześniej.
- zapisujemy i czekamy, aż komp wróci sam do swojego wifi.

Wgrywając program w nadajniku i odbiorniku usuwamy zworkę po wgraniu zakładamy zworkę.
Jeśli po wgraniu programów sygnał z nadajnika lory nie będzie odbierany przez odbiornik trzeba zrobić reset lory programem "Lora reset" u siebie miałem z tym problem po zrobieniu reset, Lory zaczęły się komunikować nie wiadomo co chińczyk tam umieścił :lol:

I na koniec pcb :lol:
Załączniki
pcb2.png
pcb2.png (392.24 KiB) Przejrzano 559 razy
pcb.jpg
pcb.jpg (47.18 KiB) Przejrzano 559 razy
lora.rar
(248.14 KiB) Pobrany 31 razy
Ostatnio zmieniony pn maja 18, 2020 6:10 pm przez Zibi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Kontaktowanie:

pt maja 01, 2020 4:15 pm

Ciekawy temat. Trzeba się zainteresować tymi modułami LORA. Zastanawia mnie tylko, dlaczego w nadajniku nie zastosowaliście np. Arduino Mini Pro lub Moteino?
Pozdrawiam
Robert Błaszczak

Strona prywatna: https://www.blaszczak.pl
Jakość powietrza: https://robert.aqi.eco
piomar2

pt maja 01, 2020 8:51 pm

Lora zapewnia znacznie większe zasięgi niż Moteino. Testowaliśmy Lorę 3 km i 8 km. O takie zasięgi trudno, ale Zibi uzyskał na module 3 km prawie 2 km. Dlaczego nie Mini Pro? Nie miałem pod ręką wersji 3v3 a Lora ma taką logikę. Poza tym wemosów mini cały worek :P
Pozdrawiam...
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Kontaktowanie:

pt maja 01, 2020 9:36 pm

Moteino to miałem na myśli sam mikrokontroler bez wlutowanego modułu radia, a z podłączoną Lorą. Moteino łatwo się usypia, a po uśpieniu pobiera on znikomy prąd. Ale kto będzie chciał, może sobie zastosować Moteino :) .
Pozdrawiam
Robert Błaszczak

Strona prywatna: https://www.blaszczak.pl
Jakość powietrza: https://robert.aqi.eco
Awatar użytkownika
Zibi

sob maja 02, 2020 10:17 am

Niedługo powinny przyjść z Chin 8km na 868mHz będą kolejne testy. Robert, a tak z ciekawości gdzie można kupić moteino kiedyś szukałem, ale nie mogłem znaleźć.
Awatar użytkownika
Elektryk Szczecin

sob maja 02, 2020 11:44 am

Zibi dobra robota napewno zamówię i wykorzystam lore oczywiście płytka wykonana profesjonalnie
Awatar użytkownika
QLQ

sob maja 02, 2020 2:34 pm

Zibi pisze:
sob maja 02, 2020 10:17 am
Niedługo powinny przyjść z Chin 8km na 868mHz będą kolejne testy. Robert, a tak z ciekawości gdzie można kupić moteino kiedyś szukałem, ale nie mogłem znaleźć.
Jeden moduł mogę Ci odstapic. Z Bialogardu nie masz do mnie daleko. Ew jakoś w tygodniu będę wracał ze Szczecina i muszę do Białogardu na Połczyńską zajechać.
Awatar użytkownika
Zibi

sob maja 02, 2020 6:36 pm

Dzięki QLQ w pn rano będę w Koszalinie między godz 9 a 12. Połczynska Vitomar? :mrgreen:
Awatar użytkownika
Xoggo

sob maja 02, 2020 8:23 pm

Wygląda dobrze, jakie to koszty?
Awatar użytkownika
Zibi

sob maja 02, 2020 9:21 pm

Xoggo pisze:
sob maja 02, 2020 8:23 pm
Wygląda dobrze, jakie to koszty?
LoRa 1x nadajnik, 1x odbiornik, anteny x2=50zl
Wemosy x2 około 18 zł.