Dzwonek Domowy bezprzewodowy Mp3 z powiadomieniem Push na tel

Masz pomysł na funkcjonalność lub koncepcję na rozwój projektu. Opisz wszystko tutaj.
Zibi
Posty: 609
Rejestracja: śr lip 31, 2019 9:20 am
Lokalizacja: Białogard

Witam

Chciałbym przedstawić mały projekt dzwonka. Chciałem wprowadzić do domowego dzwonka trochę innego dźwięku, żeby te standardowe melodyjki zamienić na coś bardziej muzycznego.

Jeśli dzwonek ma być bezprzewodowy to wiadomo kupujemy radiówkę. Ja użyłem zamela st901, ale może być inna w zależności od potrzeb zasięgu.
Wemos d1 mini posłuży nam do powiadomień pushover.
Moduł Mp3, który da nam możliwość odtworzenia dowolnego utworu. Zaletą tych układów jest to, że nie trzeba dodatkowo wyzwalać przyciskiem wystarczy podać zasilanie i gra. Ja użyłem DY-SV5W ten ma wejście na kartę pamięci SD. Jeśli planujemy jeden utwór myślę, że do dzwonka wystarczy DY-SV8F do tego nie musimy dokupować karty SD ma wbudowaną pamięć 4 MB.
Wyposażone są w wzmacniacz mocy 5W co pozwala podłączyć głośnik 4 ohm 3-5W w zupełności wystarczy.
Jakby okazało się dla kogoś za mało DY-HV20T z wejściem na kartę SD, DY-HV8F wbudowana pamięć. Posiadają wbudowany wzmacniacz o mocy 20W, możemy podłączyć głośnik 4-8 ohm 10-20W.
Do powiadomień wykorzystałem gotowy soft z dokładnym opisem autorstwa Piomar2.

Program działa następująco: po naciśnięciu przycisku D2 do masy wemos wysyła powiadomienie Pushover na telefon oraz uruchamia przekaźnik (poziom wysoki na D5).
Czas trwania działania przekaźnika (oświetlenie przed wejściem?) ustalamy w cloudzie, gdzie moduł ma 1 urządzenie ustawione jako "Automat schodowy" i tam
ustawiamy czas.

Sposób konfiguracji jest nietypowy dlatego opiszę w pkt.:

- czyścimy wemosa,
- wgrywamy przy ustawieniach DOUT i 32Mbit lub kompilujemy źródło i wgrywamy przez arduino,
- resetujemy wemosa i podłączamy się do wifi "Dzwonek",
- wypełniamy tabelkę configu za wyjątkiem pola Link ,
- zapisujemy i czekamy aż komp wróci sam do swojego wifi,
- logujemy się do clouda i po włączeniu rejestracji czekamy aż pojawi się nowy "magiczny" zielony klocuszek a w środku 1 urządzenie
(przekaźnik), które ustawiamy jako "Automat schodowy" nap. na 30 sek.
- kolejnym krokiem jest stworzenie do tego "Automatu schodowego" linku bezpośredniego z opcją "włącz" i zapisujemy go na boku - kartce
(potrzebny kawałek /direct/xxx/xxxxxxxxxxxx/turn-on)
- następnie zwierając na 15 sek D3 do masy wchodzimy ponownie do configu i dopisujemy jeszcze raz swoje wifi, hasło do niego oraz Link (zapisany boku - kartce).
- zapisujemy i czekamy aż komp wróci sam do swojego wifi,



Zasada działania dzwonka:

Wyzwolenie przyciskiem dzwonka wysyła sygnał do odbiornika, uruchamia utwór Mp3 na 50 sekund, jeżeli otworzę drzwi przed tym czasem np 20s to otwarcie drzwi (kontaktron) spowoduje wyłączenie muzyki, tranzystor mosfet wyłącza wszystko. Oczywiście kontaktron można pominąć, mi bardzo ta opcja się spodobała i fajnie u mnie to działa.

https://youtu.be/8pbYpRlS_us
Załączniki
IMG_20200617_095648.jpg
IMG_20200617_095648.jpg (2.25 MiB) Przejrzano 2800 razy
Dzwonek Mp3.rar
(421.77 KiB) Pobrany 127 razy
schemat dzwonek.png
schemat dzwonek.png (26.87 KiB) Przejrzano 2800 razy
Awatar użytkownika
Elektryk Szczecin
Posty: 92
Rejestracja: pt sty 03, 2020 11:14 pm

Dobra robota jak zawsze pozdrawiam

mareks6
Posty: 259
Rejestracja: sob sty 13, 2018 4:39 pm
Lokalizacja: Opole

Ciekawy temat :-) właśnie jestem w poszukiwaniu jakiegoś dzwonka do domu bo remont trwa i nie znalazłem niczego odpowiedniego.

Ten projekt tu by mi pasował, ale potrzebuję coś na dwoje drzwi. Jest możliwość dodania jednego kanału? Oczywiście mam tu na myśli każdy kanał inna melodia
Zibi
Posty: 609
Rejestracja: śr lip 31, 2019 9:20 am
Lokalizacja: Białogard

Oczywiście że jest ten moduł można programować. Ma wiele opcji.
Montowałem u siebie i w kilku miejscach i chodzi do dziś.

Pozdrawiam
dobo
Posty: 1042
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

Fajny pomysł.
Wyzwalanie po RF? bo na filmiku nie widać kabelka :)
MP3 po podaniu zasilania zaczyna odtwarzać wgrany utwór?
Zibi
Posty: 609
Rejestracja: śr lip 31, 2019 9:20 am
Lokalizacja: Białogard

dobo pisze: pt cze 18, 2021 8:03 pm Fajny pomysł.
Wyzwalanie po RF? bo na filmiku nie widać kabelka :)
MP3 po podaniu zasilania zaczyna odtwarzać wgrany utwór?
Tak dokładnie, w środku jest odbiornik RX480E z antenką. Po naciśnięciu na pilocie wysyła kod stały, odbiornik gdy odbierze sygnał włącza moduł z mosfeta tak żeby wzmacniacz ciągle nie pracował.
Te moduły naprawdę fajnie głośno grają, jest jeszcze seria z czarną płytka PCB mocniejsza na 20w wzmacniacz i zasilanie 12/24V, ale te niebieskie do domowego dzwonka w zupełności wystarczą.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomysły i koncepcje”