funkcjonalność supla.org i supla.fracz

Masz pomysł na funkcjonalność lub koncepcję na rozwój projektu. Opisz wszystko tutaj.
Awatar użytkownika
o_rany
Kontaktowanie:

wt paź 27, 2020 7:50 pm

Czemu nazwałeś kocioł ŻARÓWKA:) W asystencie GH czy tez ALEXA jak nazwiesz tak tez wołasz.
Co do termostatu i Supla. Myśle że założeniem projektu jest jego uniwersalność- ten sam termostat do podlogowki czy do kotla z lekkimi zmianami co do czujnikow i elementow wykonawczych. Jak robisz kotly to dogadaj z Przemkiem warunki komercyjnej wspolpracy, potrzeby, założenia i ładuj Suple do swoich produktow- bo kazdy nowy klient to krok do przodu aby osuplowac swiat:)
Krzysztof-KP

wt paź 27, 2020 9:27 pm

Ja osobiście uważam, że taki uniwersalny termostat/sterownik pokojowy będzie cieszył się zainteresowaniem.
To ma być prosty sterownik, w którym zdalnie sprawdzimy temperaturę aktualną i wprowadzimy nastawy.
W tysiącach domów są regulatory pokojowe właśnie o takiej funkcjonalności i nie są to urządzenia dedykowane do rodzajów kotłów.
Termostat pokojowy z założenia ma sterować poprzez przekaźnik załączaniem pompek w obiegu lub np. mat elektrycznych.
Ma pełnić tylko tą w zasadzie podstawową funkcję i nie wymagajmy od niego nic więcej (oprócz harmonogramów oczywiście).
Pozostała automatyka w kotłowni to już faktycznie elementy specjalistyczne, dedykowane do konkretnej kotłowni.

Nas jako użytkowników interesuje efekt końcowy, a mianowicie możliwość zadania wymaganej temperatury w pomieszczeniu. Reszta automatyki to już inna bajka i nie mieszajmy się do tego i nie mylmy pojęć ;)

Sądzę, że prosty termostat działający w oparciu o system SUPLA to będzie strzał w dziesiątkę i z pewnością przyczyni się do popularyzacji projektu.

Kibicuję temu już od dawna ponieważ na dzień dobry potrzebuję 3 szt :-)
Robik

śr paź 28, 2020 3:02 pm

Panowie już wam wszystkim udzielam odpowiedzi.
Byłem na wielu serwisach i nie jedną płytę główną kotła oraz sterownik wiszący naścianie już reanimowałem.
Kwestia sprzedaży ilościowej bardzo słuszny argument.
Teraz kwestia wykonawcy jak to któryś z Was nazwał "instalatora" tak prawda oferują gotowe z rynku o cenach jakie padają i jakie klienci podają nie wspomnę (potrafią oferować z 200% i większym przebiciem za jedyne co przykręcenie 2 kabelków), jak są wykonane same instalacje to ztym bywa różnie ale raczej w tą gorszą stronę, zwłaszcza w deweloperkach.
Dlaczego dociekam, bo skoro planujecie również komercję, to dobrze by było gdyby znalazła się wszechstronność albo w urządzeniu albo w jego rozbudowie o kolejne moduły komunikujące się ze sobą (jeżeli tak jak w założeniu przy termostacie wyłączacie komunikację przez serwer).
Już podaję dla czego na przykładzie, a potem wyjaśnię dlaczego tak.
Pomagałem znajomemu przy odbiorze domu, kupionego u dewelopera (dokładnie buduje bliźniaki - całe osiedle takich dodam że mam uprawnienia odbiorcze, ale to tylko była przysługa) i jak wyglądała tam kwestia instalcji grzewczej, rozpacz, ale za to mało kosztowało - dewelopera. Otóż w łazience na piętrze na ścianie oczywiście wisi kocioł CO/CWU, część instalacji z grzejnikami konwekcyjnymi (piętro), parter wszędzie podłogówka, gdzie można umieścić jak myślicie kolektor wraz pompą, no oczywiście na parterze w korytarzy, dodatkowo by było ciekawie pompa bez dodakowego wyłącznika/rozłącznika najprostrz jaka może być, czyli pracuje albo stoi. Super pompa chodzi cały rok albo układ pracuje bez pompy jak po pół roku właściciel zapomnie ją włączyć na początku sezonu grzewczego, dodam jedynym wyłącznikiem pompy kolektora jest S191 (wyłącznik nadprądowy w rozdzielnicy). Uwaga co do sposobu rozwiązania ogrzewania została skwitowana przez dewelopera krótko, tak było w projekcie jest wykonane zgodnie z projektem, jeżeli chciał pan inaczej trzeba było zgłosić i dopłacić jak podpisywaliśmy umowę wiedział pan o tym, możemy to przerobić ale ...... oczywiście dopłata a cena powala. Tak kupujący miał ofertę na jakiś sterownik od "wykonawcy" instalacji bez wytłumaczenia zasady działania więc może też by tylko sterował kotłem i niczym więcej, dwa sterowniki do wyboru cena startowała od 900,-PLN i bez fajerwerków ustawiasz ,zmieniasz nastawy jak jesteś w domu.
Temat ogarnąłem mu na właśnie Waszej Supli i jest bardzo zadowolony, ogrzewanie rusza całe tj. pompa z rozbiegiem, później kocioł układ grzeje sprawdza temperaturę na kotle na kolektorze i w mieszkaniu wyłącza się i załącza, nawet kolega bardzo nie techniczny załapał idę i sposób sterowania, zmieniania nastaw na org i fracz. Kończąc prace staje kocioł, pompa w wybiegiem, po za sezonowo są cykle rozruchowe by chronić pompę i ect. Efekt bardzo zadowolony znajomy, piwa mi nie braknie nigdy.
Teraz jak do tego podchodzą Wasi co bądź potencjalini klienci.
Stanowisko bardzo proste "panie tak żeby działało i było TANIE" kryterium ceny również w przykładzie powyżej jest najważniejsze ale żeby działało trzeba coś czasem więcej niż sam termostat i przekaźnik zwierający. kolega z przykładu wyżej marzył o jednej rzeczy by móc włączyć kocioł z pompą (czyli ogrzewanie domu) i wyłączyć wszystko razem i nie musieć wachlować S-ami, a otrzymał harmonogramy, termostat szkoda, że nie do końca działający, sceny i wiele więcej.
Nie uwzględnienie możliwości rozbudowy i różnych form układu w jakich może wystąpić automatycznie zawęża grono klientów choćby o tych z przykładu, a ile się buduje teraz takich domków. Cena zależała by od wielości (modułowości) całości. Sam termostat tu nie rozwiązał by problemu, po za tym nie każdy będzie chciał rozciągać okablowanie jeżeli ma dopiero co wykończony dom czy mieszkanie, a taki czy inny moduł da się zamontować przy urządzeniu. Z punktu widzenia milionów Polaków ( poza garstką tych bogatrzych) zawsze najpierw liczy się cena, później funcjonalność a dopiero po tym zaczyna się polecanie innym i samo się napędza.
Ładowanie jak ktoś wspomniał do kotłów mija się z celem zawsze będzie kojarzone z tą czy inną marką i żadko kto pomyśli że może działać z innym też tak samo dobrze. Nie macie pojęcia jak działa cena, obecnie teraz muszę zrobić już kilka na to właśnie osiedle.
Są też kompromisy, skoro kocioł przy braku WiFi poradzi sobie sam, to po co komplikować sterowanie i windować cenę, jeżeli będzie potrzeba to przełączę raz na jakiś czas ręcznie układ, tak skwitował to znajomy gdy go pinformowałem, że może się zdarzyć taka sytuacja. Natomiast czy to będzie sterownik bez łączności z internetu czy znią jak będę daleko to i tak nic nie zrobię gdy sam sterownik padnie, ale zawsze mogę kontrolować co się dzieje gdy wszystko działa, a braki energi czy internetu to powiedzmy sobie szczerze, że w dniu dzisiejszym nie to samo co w latach 80-tych, których pewna grupa stąd pewnie nie pamięta, a pewna nawet nie może pamiętać.
Pamiętajcie większość oczekuje funkcionalności przy jak najniższej cenie, ceny wyższe są akceptowalne gdy wymaga tego sytuacja, a "szał gwizdka" jest gdy jeszcze obsługa jest prosta. Nie macie pojęcia ilu ludzi ma problem z właściwym zaprogramowaniem zwykłaego eurostera.

Tyle ciekaw jestem tego rozwiązania i nie powiem na pewno przetestuję.
Przepraszam za literówki laptop nie ciekawy, raczej pozostałość po nim.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony śr paź 28, 2020 3:09 pm przez Robik, łącznie zmieniany 2 razy.
Robik

śr paź 28, 2020 3:04 pm

GH i Alexa jak nazwiesz tak wołasz - RACJA !!!!! Ale tu właśnie funkcjonalność kolego nie wszystkie softy dają taką możliwość by nazwać moduł to był przykład ;)

Jeszce dodam co do gwarancji, gdzieś była ta kwestia podniesiona, jeżeli zamontujesz coś co pochodzi ci 2 lata i więcej i kosztuje 30, 50, może 100 złotych nie będziesz szukał karty gwarancyjnej bo pewnie już jej nawet nie będziesz miał tylko kupisz kolejny produkt, a na bank się wkurzysz jeśli wydasz kilka stówek i ci to padnie po 2 latach i żeby było jasne nie namawiam tu do tworzenia bubli tylko taka jest rzeczywistość.

Nie odbierajcie tych moich wpisów czasem jako krytyki bo platforma jest super, rozwiązania świetne, a życie jak zwykle pokaże że lepsze jest wrogiem dobrego, moim zdaniem należy przede wszystkim dopracować to co jest gdy jest bardzo dobre. I na pewno wolę stosować moduły polskiego producenta, polską stronę niż chińską, czy też innego kraju. Wprowadzenie nowych zaś rozwiązań jak się okażą lepsze spowoduje, że pewne rozwiązania umrą śmiercią samoistną.

Jeżeli tak jak otrzymałem odpowiedź planujecie komercję rozważył bym nawet ten termostat jako sterownik nadrzędny, komunikujący się z pozostałymi w chmurze lokalnej bluetooth czy WiFi mogący wydawać im polecenia i zbierający dane z pozostałych będący jednocześnie bramą sieciową przez którą będzie można zarządzać układem przez Suplę.
Polecam tu zapoznanie się z rozwiązaniami Zumtubel, który bodajże stworzył i wypromował Tridonic, rozwiązanie sterowania dla inteligentnego oświetlenia. Tak tworzą oświetlenie dla wielkich korporacji oparte na bardzo zaawansowanych sterownikach, ale również możesz założyć ich oświetlenie w małych biurach, małych firmach gdzie instalacja jest budowana "po staremu" okablowanie 3-żyłowe. Proszę sprawdźcie takie moduły jak: basicDIM Wiraless, basicDIM DGC, basicdim wiraless user interface, aplikację 4 remote BT, wszystko śmiga w sieci lokalnej która jest w chmurze, internet jest zbędny do jej działania, w każdej chwili można dodać kolejny moduł, zmienić konfigurację dorzucając bramę sieciową mamy sterowanie całością przez internet. Tu uważam że chyba należy podpatrywać najlepszych. Owszem wprowadzenie modułu termostatu nie zależnego od netu jest drogą w dobrym kierunku ale sam moduł nie załatwi wszystkiego choć będzie miał spore zastosowanie ale nie ogarnie wszystkiego, albo należy rozważyć gamę produktów takich jak bramy sieciowe termostaty, moduły wykonawcze ect które będą mogły tworzyć sieci lokalne sterowane następnie zdalnie również.

Tyle do moich uwag Panowie i tam poświęciłem więcej czasu niż planowałem a którego mam dość mało.
Dla mnie temat jest zamknięty zasygnalizowałem co uważałem za słuszne, jaki kierunek i rozwiązanie obierzecie nie moja sprawa, zobaczcie jak dobrze sprzedają się Sonoffy (nawet ich jakość się poprawiła) a sukces chyba temu zawdzięczają, że nie mają z tym problemu, że ich produkty są przerabiane, przeprogramowywane, cuda z nimi wyrabiane byle się sprzedawały właśnie one.
Może sprowokowałem myślenie nad tematem może nie, opinię oczywiście swoją wyraziłem. Może ktoś się z nią zgadza, a może nie tylko szkoda by było gdyby tak dobry projekt zaczął kiedyś zamierać.
Awatar użytkownika
klew

śr paź 28, 2020 6:49 pm

Robik pisze:
śr paź 28, 2020 3:04 pm
Bardzo dziwnie mi się czyta post kierowany "do was". Supla to otwarty projekt, który w zasadzie niczego nie produkuje ani nie sprzedaje.
Większość osób na forum to "bohaterowie inteligentnego domu" ;), którzy kleją układy własnej roboty na własny użytek, a inni szukają pomocy w konfiguracji gotowych układów z Suplą na pokładzie, ale produkowanych i sprzedawanych przez inne firmy ( np Zamel).
Moduły działające bez internetu, to pomysł stary jak Supla ;), tylko implementacja tego nie jest taka prosta.
Mega elastyczne układy, które same ze sobą współpracują to też marzenie każdego.
eliks

ndz lis 08, 2020 4:10 pm

Była mowa o kotle CO, więc pokaże jak to wygląda we włoskim kotle bez możliwości podpięcia porządnego sterowania przez internet.
Poza tym używam termostatu z Supla fracz, który daje mi jeszcze możliwość podziału domu na strefy.

Aha, szkoda tylko że w Supla scripts obcina wykresy.
Załączniki
Screenshot_20201106-190950.png
Screenshot_20201106-190950.png (156.61 KiB) Przejrzano 380 razy
Screenshot_20201106-133207.png
Screenshot_20201106-133207.png (166.44 KiB) Przejrzano 380 razy
Ostatnio zmieniony ndz lis 08, 2020 9:04 pm przez eliks, łącznie zmieniany 1 raz.
@Artur

ndz lis 08, 2020 4:19 pm

Mam prośbę do kolegi Eliks. Możesz podesłać ikonkę dot. włącz/wyłącz kocioł ?
Awatar użytkownika
Goral64

ndz lis 08, 2020 8:43 pm

@Artur pisze:
ndz lis 08, 2020 4:19 pm
Mam prośbę do kolegi Eliks. Możesz podesłać ikonkę dot. włącz/wyłącz kocioł ?
icon-off.png
icon-off.png (10.74 KiB) Przejrzano 353 razy
icon-on.png
icon-on.png (11.81 KiB) Przejrzano 353 razy
RPi4: Supla Cloud + Supla Scripts + Proxy + Let's Encrypt
1x MEW-01, 1x LIW-01, 3x SBW-02, 4x PNW-01, 1x ROW-01, 1x ROW-02, 2x ROW-04m, 2x ROW-07,
2x Sonoff BRIDGE RF 433
@Artur

ndz lis 08, 2020 8:51 pm

Dzieki ! :)
karnasw

wt gru 29, 2020 7:26 pm

Widzę temat o kotłach. Będzie szansa, że nowe moduły będę mógł podpiąć do np. do kotła Immergas Victrix Tera? Cena modułu Wifi jest zaporowa 1100zł w przecenie, zazwyczaj 1500zł (aplikacja dominus nie zbiera też zbyt dobrych opinii), mam tylko sterownik dedykowany.

Mówię oczywiście o współpracy z autorskim CAR v2. ON/OFF stawiam za pewnik.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomysły i koncepcje”