Sterowanie brama za pomocą 433

Masz pomysł na funkcjonalność lub koncepcję na rozwój projektu. Opisz wszystko tutaj.
tomek98
Posty: 94
Rejestracja: pn maja 20, 2019 3:35 pm

Witam Suplowiczów
Przedstawiam wam moje rozwiązanie, które wynikło z potrzeby i niskich kosztów a na pewno nie jest optymalne.
U dziewczyny w domu jest brama wjazdowa dwuskrzydłowa, która jest na tyle oddalona od domu że nie dochodzi do niej zasięg WIFi oraz nie ma wolnych żył na sterowanie z domu po kablu.
Zrobiłem z dostępnych modułów taki pilot sterowny Wemosem D1 Mini.( SOFT Zybi Gate )
Wemos steruje nadajnikiem radiowym, który wysyła do sterownika bramy impuls otwarcia/zamknięcia.
Wszystko na płytce prototypowej jak widać na zdjęciach.
Moje rozwiązanie nie obejmuje możliwości podglądu stanu otwarcia bramy. Myślałem nad takim rozwiązaniem, ale tutaj już musi być nadajnik z odbiornikiem po obu stronach. W takim wypadku odrazu koszt rozwiązania rośnie. A moje umiejętności pozwalają tylko na dołożenie modułu który spięty z krańcówka w momencie otwarcia bramy wyśle stały sygnał do odbiornika w domu który za pośrednictwem Wemosa wysyłalby sygnał o stanie otwarcia.
Zastanawiałem się również nad częstotliwością 892 MHz która na pewno pozwalała by na dużo większy zasięg.
Ogólnie do zastosowania takiego "rozwiązania" zainspirowała mnie firma Mobilus, która produkuje siłowniki do rolet i nie tylko. Tam jest właśnie taka bramka radiowa która za pomocą komunikacji dwukierunkowej na 892 MHz wysyła sygnały do siłowników oraz otrzymuje od nich informacje o stanie zasłonięcia okna czy też włączenia światła, otwarcia bramy itp. bo i takie moduły mają do dyspozycji.

Jeżeli temat gdzieś się już przewinął to przepraszam za dublowanie, ale chciałem się z wami podzielić moim rozwiązaniem które wynikło z potrzeby stworzenia czegoś co miałem pod ręką ;)
Załączniki
received_894627204695545.jpeg
received_894627204695545.jpeg (487.69 KiB) Przejrzano 768 razy
received_894627204695545.jpeg
received_894627204695545.jpeg (487.69 KiB) Przejrzano 768 razy
Pozdrawiam,
Tomek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomysły i koncepcje”