Automatyka basenu - Supla? Ktoś coś?

Masz pomysł na funkcjonalność lub koncepcję na rozwój projektu. Opisz wszystko tutaj.
Christian1972
Posty: 7
Rejestracja: czw kwie 08, 2021 12:21 pm

Hej,
Czy ktoś robił jakiś system sterowania pompami w basenie za pomocą Supla?

Zastawiam się jak to by trzeba było ugryźć.

W basenie są dwie pompy - obiegowa (filtracyjna) oraz pompa ciepła.
Pompę filtracyjną należy zaprogramować godzinowo, zależnie od potrzeb (trzeba się tego nauczyć)

Pompa CIepła ma działać jak woda w basenie ma za niską tempetraturę. Pompa Ciepła musi pracować z pompą obiegową bo sama tylko grzeje wodę.

Ale pomiar temperatury wody nie jest do końca prosty. Na dnie jest zimniejsza (nie ma jak zamontować estetycznie termometra), przy lustrze wody jest cieplejsza. Można termometr włożyć w skimmer (zbieracz wody) ale tam jak słońce świeci jest gorąca woda bo płytko. W maszynowni woda stoi i jest chłodna lub ciepła, zależenie od pogody i ciepła wytworzonego przez pracę silnika pompy.

Wydaję mi się że aby to miało sens to termometr musiałby by być w rurze wchodzącej do maszynowni, ale mierzyć np. co określony czas. Musiałaby pompa obiegowa przemielić wodę przez określony czas, następnie pomiar temperatury i załączenie pompy ciepła. Zakładając że temperatura była za niska pomiary odbywają się już cyklicznie lub na bieżąco do zadanej temp i pompy się wyłączają.

System wtedy by włączał tylko pompę ciepła bo ona ma już przekaźnik na pompę filtracyjną.

Inna opcja.
Przekombinowane? Ktoś może zrobił znacznie prościej i działa?
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3944
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
Christian1972
Posty: 7
Rejestracja: czw kwie 08, 2021 12:21 pm

To jest do jakiejś pompy solarnej...
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3944
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

No dobrze. To pokaż mi, do czego w tym co napisałeś w pierwszym poście potrzebna jest Supla?
Bo takie funkcjonalności załatwisz jakimś typowym programowalnym sterownikiem PLC (Siemens, Fatek, Array, itp.).
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
Christian1972
Posty: 7
Rejestracja: czw kwie 08, 2021 12:21 pm

Nie jestem fachowcem, myślałem że Supla będzie najprostszym i natańszym rozwiązaniem.
Jeżeli są jakieś gotowe rozwiązania o jakich wiesz to poproszę info.
elmaya
Posty: 1482
Rejestracja: śr cze 27, 2018 5:48 pm
Lokalizacja: El Saucejo - Sevilla

here is the "secret" version for heat pump :lol: :lol:
https://pool-controller.lector.dev/test.html

sonof4ch_timer_HP_E_DOUT_8Mbit.rar
(326.63 KiB) Pobrany 152 razy
Awatar użytkownika
Lector
Posty: 1393
Rejestracja: pt lis 17, 2017 2:26 pm
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Dokładnie kolega wyżej podał firmware pod pompę ciepła.

Niestety aktualnie mam ograniczone pole pracy, jestem w trakcie budowy nowego domu i większość sprzętu mam w magazynie.

Jak masz jakieś pytania to pisz.
Jest tam wbudowany harmonogram, pompa ciepła się włącza jak woda w basenie jest chłodniejsza niż ustawiona, ale równie jeżeli temperatura powietrza jest wyższa niż ustawiona. Po to by nie grzało jak jest chłodno i więcej prądu by pobierało.
Uruchomienie pompy ciepła uruchamia pompę filtracyjną.
Niespełniony automatyk. :mrgreen:
https://3d-lamp.photos/
Beku
Posty: 453
Rejestracja: wt lis 06, 2018 1:49 pm

Super sprawa z tym softem. Opcja dla pompy ciepła podoba mi się jeszcze bardziej.

Zastanawia mnie jednak jedna rzecz. Rozumiem, że kiedy włączamy przełącznik HP (pompy ciepła R3) razem z nim włączany jest przekaźnik R2. Nawet miałbym do tego zastosowanie - razem z HP włącza się zawsze pompa dajmy na to obiegowa/filtracyjna.

Znalazłem jednak mały Bug. W aplikacji jak włączy się HP to mimo to ze na sonoff włącza się z nim R2 to w aplikacji nie odświeża się stan R2.

A generalnie to byłoby fajnie gdyby można było wybrać zachowanie R2 (albo włączanie razem z r3, albo całkowicie oddzielnie)

@Lector @elmaya

Dałoby radę coś takiego zrobić?
Ewentualnie źródła to sam ogarnę 🙂
Awatar użytkownika
Lector
Posty: 1393
Rejestracja: pt lis 17, 2017 2:26 pm
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Tak jest potwierdzam.
Nie wiem czy wspominałem o tym @elmaya.
Niespełniony automatyk. :mrgreen:
https://3d-lamp.photos/
Beku
Posty: 453
Rejestracja: wt lis 06, 2018 1:49 pm

Lector pisze: wt cze 15, 2021 3:06 pm Tak jest potwierdzam.
Nie wiem czy wspominałem o tym @elmaya.
Jeszcze jak na lokalu zaznacza się dni do harmonogramu to po kliknięciu save odznacza się niedziela. Patrzyłem w putty przez com i wyglada na to że do konfiguracji lecą wszystkie dni, ale interfejs Web nie zaznacza tego pierwszego. Potem niewiadomo czy to błąd interfejsu czy po prostu niezaznaczone.

Jak dacie źródła to to poprawie. Zależy mi na czasie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomysły i koncepcje”