Termostat przylgowy pompy CO, czym zastąpić

Masz pomysł na funkcjonalność lub koncepcję na rozwój projektu. Opisz wszystko tutaj.
karnasw
Posty: 186
Rejestracja: pt paź 02, 2020 10:22 am

Witam, posiadam przy piecu gazowym, a dokładniej przy pompce podlogówki termostat przylgowy tego typu https://liderlazienki.pl/afriso-termost ... m=referral. Kompletnie nie rozumiem jego działania. Pompka działa tylko jak mam ustawioną temperaturę 35-90 stopni mimo, że piec nie chodzi od 2 tygodni, poniżej 35 się wyłącza, powinien wlaśnie przy tych 30 włączać pompkę. Nie wiem w czym jest problem, ale planuję zrobić sobie taki odczyt i kontrolowanie z poziomu Supla. Jakich komponentów najlepiej do tego użyć?
karnasw
Posty: 186
Rejestracja: pt paź 02, 2020 10:22 am

Czy wystarczy do tego czujnik temperatury DS18B20 i ESP. Czy może sam muszę sobie sklepać soft do tego na Arduino?
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8177
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Czym chcesz sterować? Tylko pompą obiegową?
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
karnasw
Posty: 186
Rejestracja: pt paź 02, 2020 10:22 am

Chcę po prostu zastąpić termostat. Jeżeli temperatura rury będzie załóżmy większa niż 35 stopni to pompa będzie się włączała. Czyli proste włącz/wyłącz według temperatury. Mam aktualnie dedykowany sterownik Car V2 więc nic więcej po supli nie wysteruję.
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8177
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

To potrzebujesz jakiś układ ESP8266/8285 - najlepiej ze zintegrowanym przekaźnikiem oraz jakiś termometr. DS18B20 powinien spokojnie wystarczyć.
ESP z przekaźnikiem najlpiej dobrać zależnie od tego jak sterujesz pompką. Jeśli 230 V to może być jakiś układ na 230 V z przekaźnikiem podającym takie napięcie. Bardziej uniwersalne są układy z przekaźnikami bezpotencjałowymi, tylko tam często trzeba dokładać zasilacz do układu.
Przy urządzeniach na 230V zwróć uwagę, aby GND i cały układ niskonapięciowy był izolowany galwanicznie od 230V (aby przypadkiem nie pojawiło Ci się napięcie 230 V na termometrze).
Nic konkretnego na 230 V tutaj nie polecę, bo nie używałem i nie znam tych urządzeń. Ale z 230 V nie ma żartów :)

Do tego możesz wgrać GUI Generic - aktualnie soft pozwala na włączenie tzw. "warunkowania" - możesz ustawić warunki po spełnieniu których zostanie załączony/wyłączony przekaźnik.
Są też na forum różne warianty termostatów - ale na razie Supla nie ma oficjalnego wsparcia dla termostatów, więc interfejs jest zawsze protezą ;)
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
karnasw
Posty: 186
Rejestracja: pt paź 02, 2020 10:22 am

Czyli wystarczy jakiś przełącznik gotowiec na 230V z podłączonym termometrem i GUI generic. Dzięki za informację.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomysły i koncepcje”