Ściemniacz 230V

Masz pomysł na funkcjonalność lub koncepcję na rozwój projektu. Opisz wszystko tutaj.
edm
Posty: 440
Rejestracja: pn sty 15, 2018 6:18 pm

Witam serdecznie.

Poniżej długo oczekiwane firmware wykonane przez @elmaya, które powstało z myślą o zastosowaniu zewnętrznym. Dwa oddzielne kanały A i B (dwa źródła światła). Ale myślę że firmware może mieć nie tylko zastosowanie do oświetlenia na zewnątrz.

Uwaga! Zasilanie prądem 230V także nie ma tu zabawy i miejsca na pomyłkę.

Opis trochę chaotyczny z uwagi na brak czasu. W razie problemów, pisać. Odpowiem w miarę możliwości. W paczce z firmware zawarty jest szczegółowy opis w języku angielskim, który różni się troszkę od prezentowanego firmware. Opis ten pochodzi od przedostatniej wersji firmware. Natomiast w ostatniej wersji firmware zmieniono tylko działanie wykonania 2 x kilk przyciskiem. Obecnie ta czynność włącza 100% światło a w przypadku gdy kanał jest w trybie automatycznym dodatkowo przełączy kanał na tryb manualny. Ponadto dodano możliwość zastosowania modułu jak typowego czujnika zmierzchu i ruchu, czyli włącz / wyłącz. Z tym że jasność np. 80% z jaką ma nam się światło włączyć możemy sobie ustawić w trybie konfiguracji. Także do ustawienia w trybie konfiguracji jest jak długo (czas) ma się świecić światło po wykryciu ruchu.

Jednak sposób konfiguracji modułu nie zmienił się, także spokojnie można kożystać z załączonego opisu w j. angielskim.

Zestaw składa się z:
1. wemos d1 mini pro
2. 2 x YYAC-3S AC 220V ściemniacz, regulator
3. czujnik ruchu PIR HC-SR501
4. fotorezystor (LDR) GL5528 10K - 20K
5. potencjometr 200 K ohm
W moim przypadku rezystory nie były potrzebne.

Podsumowując.
Zamysł był taki żeby po zmierzchu zapaliło się światło z wcześniej ustawioną jasnością np. 40% tzw. Low a po wykryciu ruchu jasność zwiększyła się także na wcześniej ustawioną moc np. 80% tzw. High. Czas przez jaki światło ma się świecić z jasnością 80% też jest do ustawienia (automat schodowy). Po upływie zdefiniowanego czasu światło powróci do ustawień Low. Ponadto możliwa jest także obsługa za pomocą harmonogramów supla cloud. Co daje nam mix wielu możliwości.
Kanał (A) to jedno źródło światła i kanał (B) to drugie źródło światła. Kanały mogą pracować niezależnie w trybie manualnym i automatycznym. W trybie manualnym oznacza że czujniki ruchu PIR HC-SR501 i fotorezystor (LDR) GL5528 10K nie mają wpływu na działanie światła. I w takim przypadku sterowanie odbywa się tylko za pomocą przycisków zewnętrznych, smartfona, supla cloud itd. Natomiast w trybie automatycznym dodatkowo w/w czujniki sterują oświetleniem. Sterowanie przyciskami, smartfonem jest nadal możliwe.
W zależności od kombinacji (ilości przyciśniecia przycisku) możemy przełączać się pomiędzy trybem manualnym i automatycznym itp.
Trzeba trochę spokoju i cierpliwości aby odkryć wszystkie możliwości firmware, a w szczególności żeby wszystko poprawnie zaprogramować w trybie konfiguracji (Config Mode).

Moduł ma pamięć stanu np. w trybie ręcznym jak kanał A lub B zostawimy z ustawieniami jasności np. 60% to po wyłączeniu i ponownym włączeniu nadal będzie 60%. Z tym że aby zmiany się zapisały warto poczekać nie mniej jak 3 sekundy przed wykonaniem kolejnej czynności (zapisanie stanu trochę trwa).

Po wykonaniu "programowania" w trybie konfiguracji (Config Mode), moduł może pracować bez połączenia z wifi, niezależnie od supla cloud co jest dodatkowym atutem.

Ostateczną wersję firmware mam od kilku dni. Zrobiłem jedynie szybki test i wszystko wydaję się działać poprawnie. Poprzednie wersje były znacznie dłużej testowane i poprawianie.

Oczywiście żarówki muszą mieć możliwość ściemniania. Te które nie mają tej opcji dają się niewiele ściemnić i później zaczynają mrugać.

Firmware wyposażone w OTA
twoje ip np. 192.168.1.115:81/update
user = admin
password = pass

Na koniec wielkie podziękowania dla @elmaya...
Załączniki
2xDimmer_I_bb.png
2xDimmer_I_bb.png (212.23 KiB) Przejrzano 3203 razy
aa.png
aa.png (2.2 MiB) Przejrzano 3203 razy
Dimm2x2_220N_DOUT_16Mbit v8.rar
(1.24 MiB) Pobrany 119 razy
Ostatnio zmieniony pt cze 18, 2021 5:20 am przez edm, łącznie zmieniany 1 raz.
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 :D
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

Cześć,

dzięki za wrzutkę. widzę, że czujka ruchu jest podłączona bezpośrednio a ona podaje stan wysoki, kombinowałem wcześniej z optoizolatorem, żeby zmienić wysoki na niski a teraz połowa elementów niepotrzebna :)


Pytanie dodatkowe: opcja sterowania szybkością zmiany pomiędzy scenami A i B? Z podglądu widzę, że po prostu przerzuca pomiędzy dwoma wartościami co daje "uderzenie" światła. Coś w tym szczególe próbowaliście z @elmaya działać czy w ogóle nie było takiego tematu? Ponieważ ja zamierzam sterować LEDami 12v to teoretycznie mogę wrzucić moduł soft start aczkolwiek dodatkowa kasa, dodatkowy element i wybór pomiędzy kilkoma założonymi szybkościami :(

EDIT: nie napisałem (a powinienem), że znowu fajny soft .... w 70% tego co szukałem tutaj jest - resztę ogarnę innym sposobem
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
edm
Posty: 440
Rejestracja: pn sty 15, 2018 6:18 pm

YoMan pisze: ndz cze 13, 2021 7:50 pm Pytanie dodatkowe: opcja sterowania szybkością zmiany pomiędzy scenami A i B? Z podglądu widzę, że po prostu przerzuca pomiędzy dwoma wartościami co daje "uderzenie" światła. Coś w tym szczególe próbowaliście z @elmaya działać czy w ogóle nie było takiego tematu? Ponieważ ja zamierzam sterować LEDami 12v to teoretycznie mogę wrzucić moduł soft start aczkolwiek dodatkowa kasa, dodatkowy element i wybór pomiędzy kilkoma założonymi szybkościami :(
Szybkości zmiany (tj płynne rozjaśnianie) nie ma. Ponoć to jest możliwe tylko w komercyjnych urządzeniach, lub trudno wykonalne. Tak zrozumiałem z nastawieniem na pierwszą sugestię w tym zdaniu.
Nie mylić z płynnym rozjaśnianiem i ściemnianiem za pomocą fizycznych przycisków czy z smartfona. To oczywiście jest i działa.
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 :D
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

edm pisze: ndz cze 13, 2021 8:14 pm
YoMan pisze: ndz cze 13, 2021 7:50 pm Pytanie dodatkowe: opcja sterowania szybkością zmiany pomiędzy scenami A i B? Z podglądu widzę, że po prostu przerzuca pomiędzy dwoma wartościami co daje "uderzenie" światła. Coś w tym szczególe próbowaliście z @elmaya działać czy w ogóle nie było takiego tematu? Ponieważ ja zamierzam sterować LEDami 12v to teoretycznie mogę wrzucić moduł soft start aczkolwiek dodatkowa kasa, dodatkowy element i wybór pomiędzy kilkoma założonymi szybkościami :(
Szybkości zmiany (tj płynne rozjaśnianie) nie ma. Ponoć to jest możliwe tylko w komercyjnych urządzeniach, lub trudno wykonalne. Tak zrozumiałem z nastawieniem na pierwszą sugestię w tym zdaniu.
Nie mylić z płynnym rozjaśnianiem i ściemnianiem za pomocą fizycznych przycisków czy z smartfona. To oczywiście jest i działa.
Dokładnie o to mi chodziło - płynne przejście od A do B w czasie np. 15 sekund (a nie 1 sekunda). Wydawało mi się to raczej proste skoro trzymając klawisz płynnie się rozjaśnia i ściemnia (według monitora zwiększa wartości co 2) to wydawałoby się nietrudne skopiować to i dołożyć odpowiedni timer pomiędzy (np. 200ms) ale akurat jestem słabo uprawniony do pouczania innych w kwestii pisania software'u ;)
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

YoMan pisze: ndz cze 13, 2021 8:48 pm Dokładnie o to mi chodziło - płynne przejście od A do B w czasie np. 15 sekund (a nie 1 sekunda). Wydawało mi się to raczej proste skoro trzymając klawisz płynnie się rozjaśnia i ściemnia (według monitora zwiększa wartości co 2) to wydawałoby się nietrudne skopiować to i dołożyć odpowiedni timer pomiędzy (np. 200ms) ale akurat jestem słabo uprawniony do pouczania innych w kwestii pisania software'u ;)
Soft jest pewnie zrobiony na bazie aktualnej biblioteki SuplaDevice - tam da się zmienić czas rozjaśniania/ściemniania. Tylko ustawia się czas przejścia z 0 do 100%. Więc jeśli ustawisz 10s, a zmieniasz z 60% na 70% to przejście zajmie 1s.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

klew pisze: ndz cze 13, 2021 10:07 pm
YoMan pisze: ndz cze 13, 2021 8:48 pm Dokładnie o to mi chodziło - płynne przejście od A do B w czasie np. 15 sekund (a nie 1 sekunda). Wydawało mi się to raczej proste skoro trzymając klawisz płynnie się rozjaśnia i ściemnia (według monitora zwiększa wartości co 2) to wydawałoby się nietrudne skopiować to i dołożyć odpowiedni timer pomiędzy (np. 200ms) ale akurat jestem słabo uprawniony do pouczania innych w kwestii pisania software'u ;)
Soft jest pewnie zrobiony na bazie aktualnej biblioteki SuplaDevice - tam da się zmienić czas rozjaśniania/ściemniania. Tylko ustawia się czas przejścia z 0 do 100%. Więc jeśli ustawisz 10s, a zmieniasz z 60% na 70% to przejście zajmie 1s.
niestety z tego co widzę autor nie wykorzystał tego. Po wzbudzeniu czujki ruchu w monitorze od razu wywołuje zadaną wartość czyli np. 8-80% poniżej 1 sek. Chyba, że tego nie widzę co się dzieje w tle.
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
edm
Posty: 440
Rejestracja: pn sty 15, 2018 6:18 pm

YoMan pisze: ndz cze 13, 2021 10:27 pm ...niestety z tego co widzę autor nie wykorzystał tego. Po wzbudzeniu czujki ruchu w monitorze od razu wywołuje zadaną wartość czyli np. 8-80% poniżej 1 sek. Chyba, że tego nie widzę co się dzieje w tle.
Soft szyty na miarę. Zgodnie z założeniem głównym jego zadaniem jest obsługa oświetlenia zewnętrznego typu kinkiety przy drzwiach, garażu itp, obsługiwane przez np. kanał A. Oraz pozostałe oświetlenie np. ogrodowe obsługiwane przez kanał B.
Przyznam że płynne rozjaśnianie w ogóle mnie nie interesowało, ponieważ w przypadku gdy gość czy intruz pojawi się na mojej posesji to moc światła ma się natychmiast zwiększyć np. z 40% do 80% a nie robić to przez kilkanaście sekund.

Co prawda informacyjnie rozmawiałem z @elmaya o możliwości płynnego rozjaśniania, gdyż poruszyłeś ten wątek w innym temacie lecz odpowiedź uzyskałem jak pisałem wcześniej.

W brew pozorom nie jest to takie proste. Samo ustalenie logiki co ma się dziać po jakiej akcji, przewidzenie wszystkich możliwych sytuacji już jest skomplikowane, a co dopiero przełożenie tego na kod. Biorąc pod uwagę całokształt i dziesiątki testów, poprawek soft powstawał kilka miesięcy. Także nie chciałem już robić pod górkę.
Z uwagi na powyższe zrezygnowałem z jednej funkcji, tzn. jest ona dostępna lecz w taki uproszczony sposób. Mianowicie w trybie automatycznym czyli przy użyciu czujnika ruchu PIR HC-SR501 i fotorezystora (LDR) GL5528 chciałem żeby po 2 x klik światło zapaliło się z mocą 100% na zdefiniowany wcześniej czas np. 15 minut. A po upływie tych 15 minut światło wróciło do stanu Low lub High i pozostawało nadal w trybie automatycznym. Problematyczne okazało się odliczanie tego czasu itp.
Ostatecznie jest zrobione tak że 2 x klik zapala światło 100% na stałe, a gdy jest w trybie automatycznym przełącza się na tryb manualny. Przez co aby wrócić do trybu automatycznego trzeba wykonać 3 x klik.
Ostatnio zmieniony pt cze 18, 2021 3:07 pm przez edm, łącznie zmieniany 2 razy.
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 :D
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

aaa.... OK. Nie znałem twojego zamysłu co do zastosowania. Mój jest trochę inny. Ma służyć do oświetlenia nocnego wewnątrz i zewnątrz budynku ale w ten sposób, że jest lekko podświetlone (np. schody), żeby nie robić z budynku latarni morskiej, a jak ktoś przychodzi/wychodzi to zwiększyć łagodnie/niezauważalnie to podświetlenie. Nie ma za zadania "odstraszać" ;)

Może pomęczę trochę autora, żeby dodał coś takiego. Nie potrzebuję konfigurowalnego czasu z apki, wystarczy mi jak sobie doświadczalnie ustalę i wpiszę wartość w kod przed kompilacją.
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3970
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

To w takim przypadku sensowny czas takiego rozjaśniania / ściemniania to 1 - 1,5 sekundy. Ale na pewno nie może to być 15 sekund jak chciałeś.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

Robert Błaszczak pisze: pn cze 14, 2021 8:22 am To w takim przypadku sensowny czas takiego rozjaśniania / ściemniania to 1 - 1,5 sekundy. Ale na pewno nie może to być 15 sekund jak chciałeś.
kiedyś w innym wątku pisałem, że zrobiłem coś podobnego za pomocą SLW: ustawione dwa poziomy świecenia na dwóch kanałach i podpięte przez moduł softstart (coś podobnego:https://allegro.pl/oferta/miekki-start- ... 7453032682) z jednym paskiem LED. Po wzbudzeniu czujki włącza się drugi kanał (dużo jaśniejszy) i płynnie, właśnie w okolicach 6 sekund się rozjaśnia. Czas świecenia HIGH jest ustawiony na czujce. Co więcej harmonogramy regulują poziom świecenia LOW i HIGH w zależności od pory dnia więc od zachodu słońca do 23:00 działa w zakresie 50-100%, natomiast w nocy w zakresie 10-40% i nie wali po oczach jak się przebudzisz w nocy.

Mam to zainstalowane w kuchni jako podświetlenie podszafkowe i działa niemal tak jak chciałem. Problemy tego rozwiązania
  • chciałbym jeszcze wydłużyć czas do 10-12 sekund (a następny krok jest minuta)
  • przy małych poziomach jasności zaczyna mrygać (może nakładają się sygnały PWM) a chciałbym zakres 2-30%
  • moje wrodzone poczucie estetyki cierpi na taki sposób rozwiązania zadania ;)
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomysły i koncepcje”