Sterownie zewnętrznymi żaluzjami tarasowymi

Masz pomysł na funkcjonalność lub koncepcję na rozwój projektu. Opisz wszystko tutaj.
tcp
Posty: 245
Rejestracja: śr gru 19, 2018 7:47 pm

Witam,

wziąłem się za wykonanie drewnianych tarasowych żaluzji jak w poniższym linku:

https://drive.google.com/file/d/1hmULv- ... 2oe_j/view


Fajnie by było zrobić sterowanie otwierania z supli ale nie mam żadnego pomysłu. Może ktoś pomoże w temacie. Czym można zrobić ruch tego płaskownika w górę i w dół. Na Internecie widziałem projekt jednego ze sprzedawców który już takie coś testował:

https://pl-pl.facebook.com/120253575341 ... 936443043/
LukaszH
Posty: 639
Rejestracja: sob gru 14, 2019 11:49 pm

Nie wiem jaki masz skok ale obstawiam że nie więcej niż 10cm więc zobacz to link
Dalej GUI Generic i ustawiasz rolety do sterowania (move up/down) i odpowiednio łączysz na przekaźnikach aby podawać zamiennie napięcie. Moduł do generic jakikolwiek z 2 przekaźnikami :)
Awatar użytkownika
Duch__
Posty: 1772
Rejestracja: śr sie 24, 2016 7:26 pm
Lokalizacja: Opole

Może serwomechanizm lub siłownik liniowy?
Obrazek
tcp
Posty: 245
Rejestracja: śr gru 19, 2018 7:47 pm

LukaszH pisze: pn cze 28, 2021 6:01 pm Nie wiem jaki masz skok ale obstawiam że nie więcej niż 10cm więc zobacz to link
Dalej GUI Generic i ustawiasz rolety do sterowania (move up/down) i odpowiednio łączysz na przekaźnikach aby podawać zamiennie napięcie. Moduł do generic jakikolwiek z 2 przekaźnikami :)
Jeszcze nie wiem jaki skok bo na razie nic nie mam. Myślę, że z takim siłownikiem może być problem z montażem.
Awatar użytkownika
flowerek
Posty: 411
Rejestracja: wt mar 06, 2018 2:24 pm

Albo mały silnik obrotowy z zabawki + przekładnia i listwa którą będzie ten silnik przesuwać. Wówczas pełne otwarcie skrzydełek rolety będzie trwać powiedzmy 10s a wiec przy pomocy softu roletowego będzie można w miarę precyzyjnie ustawiać kąt otwarcia ( np 3 sek, 5 sek itd.)
Tylko mechanizm trzeba zrobić samemu np na drukarce 3d.

Swoją drogą coraz częściej spotykam się w nowych domach z żaluzjami zewnetrznymi i nie mogę zaproponować supli z uwagi na brak sterownika do żaluzji. Chodzi o ustawianie % otwarcia skrzydełek.
Na systemach bezprzewodowych które znam tylko fibaro sobie z tym poradziło...mam nadzieje że i Zamel coś pomyśli bo zapotrzebowanie moim zdaniem jest.
11xSRW-01, 1x Sonoff mini schodowy, 3xSonoff SV, 5xSonoff S26, 4xSonoff Basic, 1xGosund Sp-111, 1xSonoff Touch, 1xH801, 1xSonoff Dual, czujnik poczty w skrzynce DIY, 1x Loratap roletowy (test trwa), 1x MiniTiger (test trwa), 1 x zawór wody BQ05 DIY
tcp
Posty: 245
Rejestracja: śr gru 19, 2018 7:47 pm

Jak będę miał gotowe żaluzje to będę myślał nad tym bo teraz to nawet nie wiem jaki skok będzie tego ale myślę, że z 10 cm.
Problem będzie też z estetycznym umiejscowieniem tego mechanizmu. Na tym filmiku co zapodałem w pierwszym poście widać że chyba coś leży obok i podejrzewam, że do żaluzji są doprowadzone linki od tego czegoś.
radzik_r
Posty: 385
Rejestracja: ndz sie 11, 2019 5:32 pm

Jeżeli precyzyjne ustawienie lamelek to można spróbować z jakimś niedużym serwem np. MG995.
Oczywiście trzeba trzeba by napisać pod to serwo soft z mapowaniem otwarcia rolet na pozycję serwa.
Lub druga opcja "siłownik uniwersalny do zamka centralnego 12V 2pin" tylko na otwarte lub zamknięte.
tcp
Posty: 245
Rejestracja: śr gru 19, 2018 7:47 pm

Duch__ pisze: wt cze 29, 2021 3:47 am Może serwomechanizm lub siłownik liniowy?
W końcu udało mi się zrobić te żaluzję tarasowe i wracam do tematu. Siłownik liniowy chyba raczej ciężko bo ramię które prowadzi żaluzję nie dział w linii tylko się cofa i wraca jak żaluzja się porusza góra i dół. Zrobię foto i wrzucę.

Tak to działa:

https://drive.google.com/file/d/1Oulb2M ... sp=sharing

Najlepsze to by było coś co by poruszało prowadnicę aluminiową.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomysły i koncepcje”