moduł do bramy - czujnik zamknięcia

Masz pomysł na funkcjonalność lub koncepcję na rozwój projektu. Opisz wszystko tutaj.
mareks6
Posty: 259
Rejestracja: sob sty 13, 2018 4:39 pm
Lokalizacja: Opole

Jestem w podobnej sytuacji co autor i na prawdę dziwi mnie fakt że w supli istnieje coś takiego jak krańcówka pośredniego otwarcia a nie ma możliwości podpięcia sygnałów 100% otwarcia i zamknięcia bramy.

W tej chwili używam Yunshan relay module i tylko jedna krańcówka. Do zwykłego otwierania i zamykania to wystarcza, jednakże jeśli chciałbym zdalnie otworzyć i zablokować w pozycji otwartej bramę to muszę wiedzieć kiedy się całkowicie otwarła.

Specjalnie kupiłem SBW-01 gdyż ma dwa wejścia i miałem zamiar wymienić dotychczasowy moduł. Jakie było moje zdziwienie podczas konfiguracji gdy zauważyłem że nie ma w dostępnych opcjach tak prostej możliwości...

Wszak w przypadku bram przesuwnych krańcówki pełnego otwarcia i zamknięcia mamy już wbudowane w napęd i dużo mniej kombinowania jest z dodatkowymi i to jeszcze gdzieś po środku jak mogę wykorzystać sygnały już dostępne...

Jeżeli rozchodzi się o funkcję "furtka" w bramie to nie wiem jaku innych ale w moim napędzie firmy Hato mam taką opcję i używam jej. Wygląda to tak że jak zaczynam otwierać bramę to z chwilą przejścia przez nią kogoś (i przecięciu wiązki fotokomórki) ta zaczyna się natychmiast zamykać. Nie potrzebne mi są do tego jakieś krańcówki pośrednie by zatrzymać bramę otwartą na np 1m. Domyślam się że w przypadku innych napędów inaczej to wygląda, stąd pomysł jakiejś krańcówki pośredniej w supli...
Patryk
Posty: 2674
Rejestracja: pn sty 07, 2019 7:51 pm
Lokalizacja: Rybnik

Już jest i działa.
viewtopic.php?f=58&t=8863
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8178
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

mareks6 pisze: pn lip 05, 2021 6:49 pm Jestem w podobnej sytuacji co autor i na prawdę dziwi mnie fakt że w supli istnieje coś takiego jak krańcówka pośredniego otwarcia a nie ma możliwości podpięcia sygnałów 100% otwarcia i zamknięcia bramy.

W tej chwili używam Yunshan relay module i tylko jedna krańcówka. Do zwykłego otwierania i zamykania to wystarcza, jednakże jeśli chciałbym zdalnie otworzyć i zablokować w pozycji otwartej bramę to muszę wiedzieć kiedy się całkowicie otwarła.

Specjalnie kupiłem SBW-01 gdyż ma dwa wejścia i miałem zamiar wymienić dotychczasowy moduł. Jakie było moje zdziwienie podczas konfiguracji gdy zauważyłem że nie ma w dostępnych opcjach tak prostej możliwości...

Wszak w przypadku bram przesuwnych krańcówki pełnego otwarcia i zamknięcia mamy już wbudowane w napęd i dużo mniej kombinowania jest z dodatkowymi i to jeszcze gdzieś po środku jak mogę wykorzystać sygnały już dostępne...

Jeżeli rozchodzi się o funkcję "furtka" w bramie to nie wiem jaku innych ale w moim napędzie firmy Hato mam taką opcję i używam jej. Wygląda to tak że jak zaczynam otwierać bramę to z chwilą przejścia przez nią kogoś (i przecięciu wiązki fotokomórki) ta zaczyna się natychmiast zamykać. Nie potrzebne mi są do tego jakieś krańcówki pośrednie by zatrzymać bramę otwartą na np 1m. Domyślam się że w przypadku innych napędów inaczej to wygląda, stąd pomysł jakiejś krańcówki pośredniej w supli...
W przypadku sterowania z aplikacji, Supla nie używa tych sygnałów wejściowych do sterowania. To jest czysto informacyjne pole, które używane jest do pokazania "aktualnego" stanu bramy.
Natomiast w harmonogramach i sterowaniu z asystentów głosowych (np. z google assistant), stan jest weryfikowany i w razie potrzeby podawany jest kolejny impuls do bramy.
Sterowniki bramowe w Supli (te komercyjne i robione samemu) zakładają, że brama ma sterownik, który ma wejście typu SBS (step by step)/PP, które po podaniu kolejnych impulsów wywołuje: otwórz->stop->zamknij->stop (możliwe są też warianty bez kroków "stop"). Natomiast wejścia czujników używane są tylko do weryfikacji, czy brama osiągnęła zakładaną pozycję.

Funkcja "furtka" używana w napędach bramy nie polega na tym, że brama się zamyka po przecięciu linii fotokomórki. Niektóre bramy mają osobne wejście "furtka", do którego jeśli podasz impuls, to brama automatycznie otworzy się na około 1 m. Sygnały pośredniego otwarcia w Supli nie mają na zachowanie bramy żadnego wpływu.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
mafialoso
Posty: 40
Rejestracja: pn lip 03, 2017 7:44 pm

A czy tego problemu nie rozwiąże nowy sterownik SBW 02?
Awatar użytkownika
Goral64
Posty: 3129
Rejestracja: pt gru 27, 2019 6:22 pm
Lokalizacja: Żerniki Wrocławskie
Kontakt:

mafialoso pisze: pt sie 06, 2021 5:45 pm A czy tego problemu nie rozwiąże nowy sterownik SBW 02?
Nie rozwiąże. SBW-02 to jakby 2 x SBW-01. To, że są 2 kanały przekaźników i 2 kanały krańcówek nie oznacza, że w aplikacji zostaną obsłużone. Są to sterowniki do prostej integracji z napędem bramy w miejsce łącznika sterującego. Dodatkowo jest jeszcze trochę logiki związanej z krańcówką zamknięcia oraz dodano krańcówkę pośrednią do symulacji funkcji furtki. Nie z każdym napędem to zadziała.
Widzimy się na Supla Offline Party Season 2 :D

Obrazek
Awatar użytkownika
Duch__
Posty: 1772
Rejestracja: śr sie 24, 2016 7:26 pm
Lokalizacja: Opole

Kupcie sobie napęd z enkoderem....zobaczycie procentowo ile brama jest otwarta.
Obrazek
mafialoso
Posty: 40
Rejestracja: pn lip 03, 2017 7:44 pm

Ja mam brame garażowa jezdząco gora dół. Do tego mam sonoff z softem bramowym i jednym czujnikie otwarcia i zamknięcia. Po malej przeróbce pokazuje stan calkiem otwarty calkiem zamkniety i nie ma problemu jak brama w polowie stanie ze trzeba tak nastawić zeby z stanem otwarcia sie zgadzało.
mareks6
Posty: 259
Rejestracja: sob sty 13, 2018 4:39 pm
Lokalizacja: Opole

mafialoso pisze: pt sie 06, 2021 6:36 pm Ja mam brame garażowa jezdząco gora dół. Do tego mam sonoff z softem bramowym i jednym czujnikie otwarcia i zamknięcia. Po malej przeróbce pokazuje stan calkiem otwarty calkiem zamkniety i nie ma problemu jak brama w polowie stanie ze trzeba tak nastawić zeby z stanem otwarcia sie zgadzało.
Rozumiem, że masz na myśli jeden czujnik otwarcia oraz jeden zamknięcia, dzięki czemu w aplikacji widzisz 3 stany - pełne (i w 100% pewne) otwarcie, pełne (i też w 100% pewne) zamknięcie oraz stan pośredni?
Jeśli tak, to możesz w skrócie opisać jak wszystko poustawiałeś?
mafialoso
Posty: 40
Rejestracja: pn lip 03, 2017 7:44 pm

Mowie o 1dnym czujniku otwarcia i zamkniecia bo tylko do sonoff mozna jednego było dodać. Narysuje wstawie zdj. Od razu mowie o bramie garażowej co jezdzi góra dół.
Awatar użytkownika
Goral64
Posty: 3129
Rejestracja: pt gru 27, 2019 6:22 pm
Lokalizacja: Żerniki Wrocławskie
Kontakt:

mafialoso pisze: ndz sie 08, 2021 5:18 pm Mowie o 1dnym czujniku otwarcia i zamkniecia bo tylko do sonoff mozna jednego było dodać. Narysuje wstawie zdj. Od razu mowie o bramie garażowej co jezdzi góra dół.
No ale jak jednym czujnikiem (typu kontaktron) określisz jednocześnie, że brama jest zamknięta lub otwarta? Jeden czujnik, w zależności gdzie go umieścisz powie Ci co najwyżej czy brama jest całkowicie zamknięta albo całkowicie otwarta. Nie jest w stanie stwierdzić obu stanów jednocześnie, do tego potrzebne są w krańcówki w obu skrajnych położeniach bramy. Ale nie dowiesz się z nich w jakim konkretnie położeniu jest brama jeśli oba są rozwarte ani w którym kierunku ruszy silnik jak dasz mu impuls Otwórz/Zamknij.
Widzimy się na Supla Offline Party Season 2 :D

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomysły i koncepcje”