Sterowanie oświetleniem świątecznym

Masz pomysł na funkcjonalność lub koncepcję na rozwój projektu. Opisz wszystko tutaj.
Hobo
Posty: 44
Rejestracja: ndz wrz 29, 2019 8:08 pm

Nieuchronnie zbliża się okres świąt BN i może to jest właściwy czas na przemyślenia co można usprawnić.
Od jakiegoś czasu myślę nad pewnym rozwiązaniem - chodzi o sterowanie oświetleniem różnego rodzaju ozdób świątecznych, np. lampion, albo pojedyncza bombka z led.
Pomysł jest taki: wykorzystać pomysł @Roberta Błaszczaka użyty w https://www.blaszczak.pl/supla-radiowy- ... i-czesc-1/ ale zamiast odczytów temperatury i wilgotności sterowanie włączaniem światła.
Wspomniany wyżej lampion to plastikowa konstrukcja w której jest plastikowa imitacja świecy z led w środku na baterie 3xLR44 albo pastylkę CR - można w środku umieścić dodatkowy element w postaci pcb do sterowania wł/wył.
Podsumowując - bramka zarejestrowana w supli może sterować kilkoma "agentami" które sterują wł/wył podświetlenia elementów ozdobnych (tylko zasilane bateriami, bez możliwości podłączenia zewnętrznego źródła napięcia).
Czy ktoś podziela mój pomysł i może się podjąć takiego projektu dostępnego dla wszystkich forumowiczów?
Oprócz softu może wystarczy sam schemat (każdy sobie dopasuje PCB do swoich elementów) ...
-------------------------------------------------------------------------------
Jeśli nie uważałeś jak robiłeś to rób jak uważasz.
Jeśli uważałeś to bądź pewny tego co zrobiłeś.
radzik_r
Posty: 390
Rejestracja: ndz sie 11, 2019 5:32 pm

Czym chcesz sterować? Jakie lampiony?
Daj jakieś foty w kwestii zobrazowania co chcesz sterować
Hobo
Posty: 44
Rejestracja: ndz wrz 29, 2019 8:08 pm

Chodzi np. o coś takiego - ta świeczka ma własne zasilanie i led w środku ale ma też zwykły mechaniczny włącznik, który miałby być zastąpiony tym 'agentem' połączonym z bramką a ta z kolei z suplą .
Załączniki
lampion.jpg
lampion.jpg (190.62 KiB) Przejrzano 1098 razy
-------------------------------------------------------------------------------
Jeśli nie uważałeś jak robiłeś to rób jak uważasz.
Jeśli uważałeś to bądź pewny tego co zrobiłeś.
radzik_r
Posty: 390
Rejestracja: ndz sie 11, 2019 5:32 pm

Wydaje mi się że najprostszym i najtańszym
rozwiazaniem będzie zastosowanie komunikacji 433mh.
W lampce odbiornik 433mh+attiny13+tranzystor PNP
Jako nadajnik nodemcuv3+nadajnik 433mh.
Oczywiście trzeba się pobawić w zaprogramowanie tego
Hobo
Posty: 44
Rejestracja: ndz wrz 29, 2019 8:08 pm

Fajnie to brzmi :) ale ani jedno ani drugie nie jest moją mocną stroną; a wręcz "przeciwpołożnie" :(
Czy w Twoim pomyśle jest miejsce na sterowanie kilkoma takimi lampkami z jednego urządzenia?
O ile kogoś to nie zainteresuje bardziej - mam na myśli podobną potrzebę - to temat pozostanie bez realizacji...
-------------------------------------------------------------------------------
Jeśli nie uważałeś jak robiłeś to rób jak uważasz.
Jeśli uważałeś to bądź pewny tego co zrobiłeś.
Remi
Posty: 129
Rejestracja: wt maja 22, 2018 4:03 pm

Jak to jest na baterie to lekko nie widze sensu ładować dodatkowej elektroniki która tylko skróci "żywotność" lampki.

Jak już to bym to podlączył do źródła zasilania, władował coś pokroju d1 mini i sterował tym po wifi.
Opcja nr 2 w (w mojej ocenie bardzo uniwersalna i sam w nią idę) - pixel led + esp z WLED (bardzo fajny projekt) i można sterować po MQTT, curl bądź zintegrować to z HA.
Hobo
Posty: 44
Rejestracja: ndz wrz 29, 2019 8:08 pm

Tylko że żywotność liczymy na okres świąteczny, góra 4 tygodnie lub miesiąc ;)
Podłączając to do źródła zasilania tracisz kolejną uniwersalność jaką jest dowolne miejsce w którym można to umieścić ew. zawiesić pod sufitem.
Moduły które użył w swoim projekcie @Robert są mało prądożerne więc może nawet z tej baterii mogłyby zasilać led i pewnie wytrzymają cały okres świąteczny a potem do pudła na strych na 11 miesięcy. :)
Ponadto są np. łańcuchy led zasilane 3xAAA które można wykorzystać podobnie.
-------------------------------------------------------------------------------
Jeśli nie uważałeś jak robiłeś to rób jak uważasz.
Jeśli uważałeś to bądź pewny tego co zrobiłeś.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomysły i koncepcje”