ESP8266 wgranie softu

tumi
Posty: 54
Rejestracja: sob wrz 30, 2017 5:37 pm

Witam

Posiadam programator https://e.allegroimg.com/s400/01d328/fc ... 5f5d9c43e i chciałbym nim wgrać firmware do ESP8266. Czy jest to możliwe? Jeśli tak to czy mogę prosić o jakiś schemat podłączenia?
Awatar użytkownika
iborkim
Posty: 76
Rejestracja: sob cze 11, 2016 10:59 am

Tak jest to możliwe, dla gotowych modułów często wystarczy podłączyć 3.3v, gnd, rx z tx ,tx z rx.

Obrazek
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023
Awatar użytkownika
shimano73
Posty: 1976
Rejestracja: ndz lut 28, 2016 12:27 pm
Lokalizacja: Orzesze
Kontakt:

Ten schemat jest nie kompletny , aby program sie wgrał należy gpip0 odłączyć z gnd.
Druga sprawa to zasilanie , esp potrzebuje pewnego zasilania. Z tego konwertera może sie i wczyta ale nie ma pewności ze program wystartuje .
W elektronice jak nie wiadomo o co chodzi to zwykle chodzi o zasilanie

Wezmę udział w Supla Offline Party 2024 :)
Awatar użytkownika
slawek
Posty: 2465
Rejestracja: pn mar 14, 2016 11:48 pm
Lokalizacja: Biała Podlaska

shimano73 pisze: sob wrz 30, 2017 7:36 pm Ten schemat jest nie kompletny , aby program sie wgrał należy gpip0 odłączyć z gnd.
Ma być "GPIO0 POŁACZYĆ z gnd" - przynajmniej na chwilę podczas włączania zasilania
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika
shimano73
Posty: 1976
Rejestracja: ndz lut 28, 2016 12:27 pm
Lokalizacja: Orzesze
Kontakt:

No tak , podłączyć , nie da sie odłączyć czegoś , co nie jest podłączone 😉
W elektronice jak nie wiadomo o co chodzi to zwykle chodzi o zasilanie

Wezmę udział w Supla Offline Party 2024 :)
tumi
Posty: 54
Rejestracja: sob wrz 30, 2017 5:37 pm

Dzięki za odpowiedź. Coś jest nie tak, mam pierwszą wersję ESP więc jest mniej kombinacji. Na wszelki wypadek podpiąłem osobne 3,3V, a z programatora rx i tx. Nie mam u siebie EN, ale zakładam, że nie wiele to zmienia?
Używam do wgrywania NodeMcu ESP8266Flasher, ale postępów nie widzę. W logach zatrzymuje się na Note:Begin find ESP8266.i nic dalej :(
Awatar użytkownika
slawek
Posty: 2465
Rejestracja: pn mar 14, 2016 11:48 pm
Lokalizacja: Biała Podlaska

Przeczytaj FAQ - przydatne linki
viewtopic.php?f=23&t=189

i zobacz co piszę na temat NodeMcu Flasher... pobierz odpowiedni program, a jak będziesz miał dalej problem - będziemy myśleć.
tumi pisze: ndz paź 01, 2017 2:07 pm Dzięki za odpowiedź. Coś jest nie tak, mam pierwszą wersję ESP więc jest mniej kombinacji.
Co oznacza "pierwsza wersja"?
I połącz masy zasilacza z programatorem.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika
Espablo
Posty: 1754
Rejestracja: śr cze 29, 2016 5:04 pm
Lokalizacja: Oświęcim
Kontakt:

Radzę także poczytać viewtopic.php?f=23&t=2108
Każde urządzenie elektryczne działa o wiele lepiej jeśli podłączysz je do prądu. :? :roll:
Awatar użytkownika
shimano73
Posty: 1976
Rejestracja: ndz lut 28, 2016 12:27 pm
Lokalizacja: Orzesze
Kontakt:

Oprócz rx i tx jeszcze wspólna masa - gnd
W elektronice jak nie wiadomo o co chodzi to zwykle chodzi o zasilanie

Wezmę udział w Supla Offline Party 2024 :)
Awatar użytkownika
dawidd
Posty: 615
Rejestracja: wt gru 19, 2017 12:45 pm

Witam
Mam pytanie odnośnie wgrywanie firmware do ESP8266- 07. Podłączyłem zgodnie z poradnikiem z linku - masa +3,3v i tx z rx i rx z tx. W programie NodeMcu Flasher esp w ogolę się nie zgłaszał. Podczas podłączania wszystkiego do USB GPIOO było dołączone do masy

W poradniku jest napisane żeby zrobić reset, ale nie ma napisane jak to zrobić - czy trzeba na RST podać stan wysoki czy niski? I czy ten pin powinien być podciągnięty przez rezystor do + lub - ?

Kolejna próba - podłączyłem wszystko tak jak na schemacie wyżej, czyli do 3,3v podłączyłem EN i RST, a do masy jeszcze GPIO15 oraz przy podpięciu do USB GPIO0 do masy. Teraz esp ładnie się zgłosił i dało się go flashowac.
Z związku z tym mam kolejne pytanie:

Czy GPIO15 musi być zawsze podpięte do masy, a RST i EN do plusa zasilania podczas flesha
I czy tak samo wgrywa sie firmware do esp 07 i esp 12 jeśli chodzi o podłączenie?
pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomoc”