przejście wartości analog > digital na supli - dyskretny ściemniacz itp

Awatar użytkownika
Hrumque
Posty: 275
Rejestracja: pn cze 27, 2022 10:11 am
Lokalizacja: Opole

Tak, wiem są moduły np RNW-01 (4 wejścia cyfrowe > dane w systemie supli), są moduły jak DIW-01 (ściemniacz klasyczny, sterowany przyciskiem i danymi w systemie supli) ... ale nie widzę, a by się przydało urządzenie (soft) w drugą stronę:
1) moduł z obsługą enkodera obrotowego (zamiast potencjometru, często jeszcze mają switch na nacisk, bo to bardzo tanie i popularne ustrojstwo)
Obrazek
lub po prostu wejścia analogowego (i jakiś nasz potencjometr jako zadajnik parametru 0v-Vcc) wysyłający ustawiony poziom do systemu supli. Przykładowo poziom ściemnienia oświetlenia, lub barwy/ciepłoty/jasności rgb itd - cokolwiek się ustawi.

Takie coś - banalnie prosto można by wsadzić w miejsce/obudowę dowolnego "ściemniacza" - wykorzystując tylko oryginalne pokrętło i ramkę (do której przykręcamy potencjometr/enkoder) od swojego systemu osprzętu w puszkach - wyrzucając oryginalne bebechy ściemniacza, tylko by uzyskać ramkę gałkę zewnętrzną itd spójną z przełącznikami światła, gniazdkami itp. by ładnie wyglądało, było spójne, a mądre.

2) do kompletu - drugi moduł (tu już znajdzie się wiele możliwości z istniejących modułów) jako wykonawczy - czy zdalne płynne ustawianie jasności na DIW-01, czy moduł RGB, czy np moduł z kilkoma wyjściami on/off, zabudowany np. w żyrandolu - i podkręcając w module (1) gałkę - włączamy (wg ustawionych progów przełączenia) coraz więcej żarówek. albo kilka biegów wentylatora. Albo co tam kto chce. itp.

Tą metodą łatwo można uzyskać regulację jasności - pomimo marnej dostępności naprawdę ściemnialnych LEDów

Czy to zły pomysł? Jak to osiągnąć? (
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8178
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Na aktualnym oprogramowaniu Supli tego nie osiągniesz.
Nie ma obecnie opcji, aby przesłać sygnał sterujący z jakąś zadaną wartością.

Natomiast jako "workaround" możnaby pomyśleć o czymś takim:
1. Robisz urządzenie z potencjometrem i ustawiasz mu np. kanał dimmera. Z potencjometru czytasz wartość i ustawiasz ją na dimmerze (oczywiście to nie jest prawdziwy dimer, tylko kanał tego typu). Następnie w urzadzeniu dodajesz implmentację, że każda zmiana jasności dimmera wysyła jakiś "ActionTrigger" do serwera.
2. Na serwerze ustawiasz reakcję na ActionTrigger, która kopiuje stan tego sztucznego dimmera na inne dimmery (prawdziwe urządzenia, którymi chcesz sterować).

Analogicznie możesz zrobić z dowolnym typem kanału, który jest aktualnie wspierany przez Suplę. Niestety czegoś w stylu "zapalanie kolejnych lampek" tym sposobem nie zrobisz. Może możnaby się nagimnastykować na scripts.supla.io aby taką logikę dodać
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
Hrumque
Posty: 275
Rejestracja: pn cze 27, 2022 10:11 am
Lokalizacja: Opole

No to jak to ma być aż tak przekombinowane - to prościej (dla 5 poziomów jasności, w tym jeden - wyłączony) to prościej będzie dodać do zwykłego ESP I/O komparatory z drabinką rezystancyjną jako odniesienie, i potencjometr - każdy komparator włącza przy wyższym napięciu kolejne wyjście i kolejny kanał cyfrowy on/off dostaje sygnał - a z tym to już dalej prosto, tak jakby kolejne pstryczki się załączało.

Ale w sumie jestem zdziwiony, że się nie da tego prosto ogarnąć czysto softwarowo, bez dodatkowego hardware.
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8178
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Softowo można zrobić prawie dowolnie. Natomiast pytasz na forum Supli, więc założyłem że interesuje Cię rozwiązanie przez Suplę.
Pod względem wejść i sterowania, Supla nie ma wielu możliwości. Powoli różnych funkcji przybywa, ale to się dzieje powoli ;)

Podane przeze mnie rozwiązanie nie wymaga żadnego dodatkowego sprzętu
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
radzik_r
Posty: 385
Rejestracja: ndz sie 11, 2019 5:32 pm

Panowie, elmaya użył enkoder w sofcie z termostatem.
Enkoder zmienia nastawę termostatu.
Więc teoretycznie da się .
A Praktycznie co chcesz osiągnąć tym enkoderem? Czyżby coś w rodzaju pilota naściennego do RGB ?
Awatar użytkownika
Hrumque
Posty: 275
Rejestracja: pn cze 27, 2022 10:11 am
Lokalizacja: Opole

radzik_r pisze: pn cze 27, 2022 7:25 pm Panowie, elmaya użył enkoder w sofcie z termostatem.
Enkoder zmienia nastawę termostatu.
Więc teoretycznie da się .
A Praktycznie co chcesz osiągnąć tym enkoderem? Czyżby coś w rodzaju pilota naściennego do RGB ?
Ogólnie jako "kręcony zadajnik wartości". Różne rzeczy można by:
- Dimmer ale taki prawdziwy analogowo kręcony, a nie jakieś przytrzymywanie guzika i czekanie aż się ustawi to co ma się ustawić...
(np. kto ma małe dzieci, wie jak upierdliwe jest "rozbłyśnięcie światła" bo zamiast tylko załączyć światło, się kliknęło źle i się źle zmieniła jasność, i trzeba trzymać i czekać aż znów zjedzie z jasnością do minimum. Zwykła ręczna fizyczna gałka pozwoliłaby nawet zaspanemu delikatnie podkręcić światło, bez ryzyka skoku do full jasności z jakiegoś powodu)

- ręczny kontroler RGB (zmiana barwy) lub temperatury barwowej CW/WW (lub obu, plus jeszcze jasność - zwykłe 3 gałki "jasność, kolor, barwa" są 100x intuicyjniejsze dla 90% użytkowników niż większość wynalazków klikanych kombinowanych).

- ręczny regulator obrotów wentylatora (niech będzie poziom zadawany płynny - choć wentylator ma kilka biegów dyskretnych i będą się przełączać co X wartości, ale "co jedna gałka, to nie zestaw klawiszy")

Dodatkowo - jeden moduł z galką/enkoderem wysyłający wartość w chmurę - może sterować ilomaś modułami wykonawczymi - bez konieczności fizycznego ich łączenia ze sobą - czyli np jedna ładna gałka na ścianie, a w każdym żyrandolu osobny sterownik RGB czy dimmer na triaku ;) czy inny PWM.... Tak samo np wentylator - gałka na ścianie w kuchni, a drugi ESP na strychu przy wentylatorze wyciągowym wentylacji ;)
Zibi
Posty: 609
Rejestracja: śr lip 31, 2019 9:20 am
Lokalizacja: Białogard

Robiłem Supla potencjometr na ledach ws2812B. Chciałem użyć potencjometru ze względu na szybszą funkcjonalność oświetlenie w korytarzu zanim wyciągniesz tel i wyszukasz w Supli dane urządzenie to trochę czasu zajmuję.
Zrobiłem potencjometr i przycisk monostabilny i AT Supla.
Wchodzę przycisk włączam światło jeden potencjometr którym zmieniam efekty świetlne taśmy i jasność koloru żółtego taśmy, dodatkowo tryb nocny czujnik ruchu 22:00 do 6:00 harmonogram w Supli jeśli idę w nocy do łazienki to taśma włącza się na 8% mocy żeby nie razić po oczach.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna dyskusja”