Opóźnione zamykanie niezamkniętej bramy

Kormoran
Posty: 76
Rejestracja: czw lut 11, 2021 9:32 am

Cześć,
mam takie dwa skrypciki, które miały za zadanie:
- sprawdzić stan bramy
- jeśli brama jest nadal otwarta po 30 minutach
- poinformować i zamknąć bramę.

Kiedyś to działało, a teraz zamyka się jak chce. Po 2 minutach, po 10 ogólnie nie robi mu to różnicy.

Pierwszy skrypt
Brama otwarta
Wyzwalacz sceny w oparciu o stan kanałów
{{not state(xx) .hi}}

Warunek wykonania sceny
{{not state(xx) .hi and state(xx).connected}}

Akcja z opóźnieniem 2000 sekund
Wykonaj scenę brama nadal otwarta

No i drugi skrypt
Brama nadal otwarta

Warunek wykonania sceny
{{not state(xx) .hi and state(xx).connected}}

no i akcja otwórz zamknij bramę

cóż ja tu zrobiłem nie tak?
Awatar użytkownika
fracz
Posty: 2256
Rejestracja: pt paź 28, 2016 10:56 pm
Lokalizacja: Kraków

Jest dobrze. W skryptach nic się nie zmieniało od dłuższego czasu. Czy pierwsza scena (wyzwalająca) nie ma przypadkiem zbyt wielu uruchomień? Jeśli odpala się kilka razy w ciągu tych 30 minut, to może się wydawać, że potem zamyka zbyt wcześnie.
Kormoran
Posty: 76
Rejestracja: czw lut 11, 2021 9:32 am

hmm, możliwe że tak jest. Da się to może rozwiązać jakimś podwójnym sprawdzeniem kanału? Tzn jeśli jest otwarta i za 5 minut dalej jest otwarta to za 25 zamknij. Tak się może rzadziej będzie zdarzać.
Awatar użytkownika
Hrumque
Posty: 275
Rejestracja: pn cze 27, 2022 10:11 am
Lokalizacja: Opole

Kormoran pisze: czw lip 28, 2022 1:39 pm Cześć,
mam takie dwa skrypciki, które miały za zadanie:
- sprawdzić stan bramy
- jeśli brama jest nadal otwarta po 30 minutach
- poinformować i zamknąć bramę.
(...)
cóż ja tu zrobiłem nie tak?
Mam dokładnie takie same rozterki - i uważam że "zrobione nie tak" jest ogólnie całościowo w systemie Supla

Takie funkcjonalności (wyłączanie/zamykanie po ustalonym czasie) są np w Sonoffie robione w samym module (w sensie - samo esp wykonawcze sobie odlicza ustawiony czas, i wyzwala sobie samo akcję - samoczynnie lokalnie). Działa funkcjonalność dzięki temu również offline, bez połączenia do serwera, bez kombinowania z skryptami - po prostu moduł sam pracuje jako timer. Może nie daje to zbyt wielu możliwości konfiguracji (maks czas w sonoffie to 59min59sec) i ich modyfikacji w locie - ale po prostu działa. A to cieszy najbardziej
Gdy pracowałem jeszcze na firmware sonoffowym - moje lampki tak miałem poustawiane, by się same wyłączały, jeśli nikt ich wcześniej nie wyłączy. Raczej nikt na kiblu nie siedzi >1h ;)

W supli - można tak ustawić tylko "wyłącznik schodowy" w cloudzie ... Ale to tylko dla device jak przekaźnik, a nie rozwiązuje to przypadków właśnie bramy, rolet, albo dimmera - nie da się zrobić (wprost) dimmera który wyłącza się samoczynnie.
W dodatku (a może ja nie umiem?) - tworzyć grupę kanałów można tylko z device jednego typu - jeśli coś jest włącznikiem światła, to można sparować (i kopiować stan) z innymi włącznikami światła. Ale nie np. z innego włącznika schodowego! - Kombinowałem tak, by do sterownika np bramy - dodać nadmiarowy jeszcze jeden kanał on/off, nawet z wyjściem "virtual" bez fizycznego gpio przypisanego, którego rolę ustawić jako "wyłącznik schodowy", i od jego stanu - uzależnić stan kanału głównego (otwórz/zamknij). Ale to tak nie działa :(
ODPOWIEDZ

Wróć do „SUPLA Scripts”