Termostat

YoMan

flowerek pisze: ndz wrz 11, 2022 9:10 am
Inna ciekawostka z moich doświadczeń jest taka, że klientom smart home kojarzy sie (pewnie za sprawą filmów) z dużym tabletem na ścianie za pomocą którego steruje się domem. Walczę z tym wyobrażeniem zadając pytanie czy klient woli sterowac całym domem stojąc przy jakimś tablecie na ścianie w hallu czy woli robić to wygodnie na fotelu za pomocą app albo głosowo... zazwyczaj pomaga, choć zdarzają się przypadki którym muszę wieszać tablet na ścianę :) i tu przydałaby sie fajna app z możliwością pracy w pionie i poziomie oraz dowolnego układania ikon na ekranie...z tym się zgodzę...
i tu bym się nieco spolemizował. Mnie smart home kojarzy sie z .... niczym. Mam na myśli, że po pierwszym okresie, gdzie trzeba wszystko uruchomić, zautomatyzować, ustawić pod siebie .... niczego więcej nie dotykasz. Budynek "żyje" tak jak użytkownicy a kwestie niemożliwe do zautomatyzowania ogarnia się jednym przyciskiem na ścianie (zawsze będzie wygodniejszy niż klikanie po tabletach/telefonach).
Ogrzewanie powinno działać samo ucząc się naszych rozkładów przebywania w budynku na podstawie na przykład godzin uruchamiania alarmu, rolety powinny działać same w zależności od nasłonecznienia, pory roku, różnic temperatury wew/zew, światła powinny zapalać się tam gdzie jesteśmy i tak jak zwykle używamy, a przycisk tylko np. do przełączenia świateł i rolet w tryb oglądanie filmu. Podlewanie powinno iść z harmonogramu i korygować się samo kiedy gleba jest za sucha/wilgotna, pada deszcz, jest zima, etc ...
Żeby nie było ... jest mi baaaaaaardzo daleko do tego ideału ale parafrazując "get smart or die tryin'" ;)
YoMan
Krzysztof-KP

Termostat - urządzenie, na które również czekam już kilka lat. Wydawałoby się, że powinien to być jeden z pierwszych i podstawowych sterowników w ofercie.
Przecież zdaje się została już opracowana koncepcja i wydawało się, że lada doczekamy się gotowca.
Nawet chyba w katalogu Zamela przez chwilę był widziany.
Na chwilę obecną posiłkuję się różnymi "sztukówkami" i innymi systemami, które mają to już bardzo dawno.

Chciałbym poznać szczerą prawdę - jak daleka perspektywa jest do wprowadzenia tegoż urządzenia?
Czy są to tygodnie, miesiące, lata?
Jeśli to faktycznie niedługo to pewnie poczekam. Jeśli jednak bliżej nieokreślony czas to będę zmuszony zakupić inny gotowy, działający w innym systemie sprzęt.
vajera

Termostat chyba nie rozwiąże kwestii kontroli ogrzewania - posłużę się własnym przykładem:
mam kilka czujników Xiaomi w poszczególnych pomieszczeniach + Pi Zero + SVD + termostat DIY podłączony do pieca. Termostat ma autorski soft, który mogę konfigurować przez aplikację Supla - wykorzystuje on pomiary z tych czujników i awaryjnie pomiar lokalny. Wyposażyłem go w kilka programów, które również można włączać z aplikacji. W teorii wszystko super...w praktyce wąskim gardłem są urządzenia wykonawcze - mogę jedynie włączyć/wyłączyć piec gazowy albo kolejne rozwiązanie DIY sterujące głowicami termostatycznymi.
Krzysztof-KP

Ale ja mam na myśli najzwyklejszy sterownik ścienny, działający na zasadzie zwierania/rozwierania styków odpowiadających za załączanie pompki C.O. w zależności od zadanej temperatury. Tutaj nie chodzi o współpracę z żadnymi inteligentnymi sterownikami.
Sądzę, że taka funkcjonalność w większości przypadków byłaby wystarczająca.
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Kontakt:

@Krzysztof-KP, jak sam napisałeś, dla Ciebie taka funkcjonalność (załączanie pompy c.o. w zależności od temperatury) byłaby wystarczająca. Tyle że taka funkcjonalność nijak się ma do potrzeb innych użytkowników w zakresie termostatu. Bo czy mamy mierzyć temperaturę tylko w jednym pomieszczeniu, czy w kilku i na tej podstawie sterować również zaworami grzejnikowymi, itp, itd. Co innego potrzeba w domkach z kotłem jednofunkcyjnym, co innego z kotłem dwufunkcyjnym, co innego przy dodatkowym ogrzewaniu podłogowym, a jeszcze co innego w bloku, gdzie mamy centralne ogrzewanie. Do tego w domkach dochodzi jeszcze rodzaj paliwa i czy np. mamy pompę ciepła. Tak więc temat termostatu to temat rzeka.
Ja tu zdecydowanie polecam zainteresowanie się systemami automatyki produkowanymi przez tego samego producenta, od którego mamy kocioł grzewczy. Już większość firm produkuje sterowniki z urządzeniami wykonawczymi dla podłogówki, grzejników, itp.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak

Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
lukasz06

Popieram Krzysztofa. Myślę, że chociażby prosty termostat
ucieszyłby wiele osób, które długo na niego czekaja.
Temat zawsze można rozwijać, aktualizować, nie trzeba
od razu budować super termostatu.
Awatar użytkownika
klew

Ja bym obstawiał, że termostat to kwestia najbliższych kilku miesięcy. Ale zawsze może coś się wydarzyć w międzyczasie i też jest kilka różnych komponentów Supli, które wymagają odpowiedniego softu, aby to działało.
YoMan

No to jeśli się nie mylę to prosty termostat jest na gg
YoMan
Rchudy

Awatar użytkownika
flowerek

Robert Błaszczak pisze: pn wrz 19, 2022 11:26 am
Ja tu zdecydowanie polecam zainteresowanie się systemami automatyki produkowanymi przez tego samego producenta, od którego mamy kocioł grzewczy. Już większość firm produkuje sterowniki z urządzeniami wykonawczymi dla podłogówki, grzejników, itp.
Przestrzegam przed takim postepowaniem. Zgadzam sie ze widkszosc firm ma rozwiazanie ale niestety wiekszosc tych rozwiazan to drutowane prowizorki.
Zeby nie wymieniac nazw firm (b. znanych) zachecam zawsze do lektury ocen aplikacji sterujacej takim systemem np w sklepie play (android).
Niestety oceny dla wiodacych marek kotlów są delikatnie mowiąc nieprzychylne.
To się oczywiscie moze ciagle zmieniac...producenci staraja sie dopracowac swoje rozwiazania...wiec po prostu zawsze sprawdzcie co pisza inni uzytkownicy...
Ja po ok 60 instalacjach moge z cała odpowiedzialnoscia polecic system firmy Salus Controls.
Nie jest idealny ale stabilny. Robi swoje...

Ale i tak czekam na Suplę...

Btw dzisiaj trafilem na reklame inteligentnej glowicy grzejnikowej zdalnie sterowanej firmy Zamel....ale nie na supli...a szkoda.
11xSRW-01, 1x Sonoff mini schodowy, 3xSonoff SV, 5xSonoff S26, 4xSonoff Basic, 1xGosund Sp-111, 1xSonoff Touch, 1xH801, 1xSonoff Dual, czujnik poczty w skrzynce DIY, 1x Loratap roletowy (test trwa), 1x MiniTiger (test trwa), 1 x zawór wody BQ05 DIY
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna dyskusja”