Termostat

pablo5
Posty: 32
Rejestracja: ndz wrz 20, 2020 8:56 pm

flowerek pisze: czw wrz 22, 2022 9:41 pm Btw dzisiaj trafilem na reklame inteligentnej glowicy grzejnikowej zdalnie sterowanej firmy Zamel....ale nie na supli...a szkoda.
No i właśnie pytanie, dlaczego Zamel nie może "wypuścić" takiej głowicy grzejnikowej tylko, że z oprogramowaniem Supli? Przecież podstawa sprzętowa już jest, obudowa, kształ, design... Czy nie wystarczy tylko do tego dopasować odpowiedni soft od Supli?

Może Panowie z Zamela wypowiedzieli by się w tym temacie.... Kiedy można się spodziewać takiej głowicy od Zamela na Supli i czy w ogóle?
robertklepacki94
Posty: 941
Rejestracja: czw wrz 02, 2021 1:06 pm

pablo5 pisze: pt wrz 23, 2022 5:10 am
flowerek pisze: czw wrz 22, 2022 9:41 pm Btw dzisiaj trafilem na reklame inteligentnej glowicy grzejnikowej zdalnie sterowanej firmy Zamel....ale nie na supli...a szkoda.
No i właśnie pytanie, dlaczego Zamel nie może "wypuścić" takiej głowicy grzejnikowej tylko, że z oprogramowaniem Supli? Przecież podstawa sprzętowa już jest, obudowa, kształ, design... Czy nie wystarczy tylko do tego dopasować odpowiedni soft od Supli?

Może Panowie z Zamela wypowiedzieli by się w tym temacie.... Kiedy można się spodziewać takiej głowicy od Zamela na Supli i czy w ogóle?
Wydaje mi się że to jest bardziej skomplikowane niż ,,dopasowanie odpowiedniego softu''.
Pierwszym podstawawym problemem jest zasilanie tych głowic, bateria to słaby pomysł przy ESP i wifi, owszem można usypiać ale zaraz znajdą się tacy co by chciali mieć pomiar non stop.
O ile ktoś na etapie budowy może sobie takie zasilanie przygotować ale co z pozostałymi urzytkownikami?

Obstawiam że zamel być może pracuje nad rozwiązaniem ale bardziej w kierunku Głowice po radiu --> kontroler tych głowic --> SUPLA.
A w takim rozwiązaniu jest już dość sporo pracy.
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023
Awatar użytkownika
Hrumque
Posty: 275
Rejestracja: pn cze 27, 2022 10:11 am
Lokalizacja: Opole

klew pisze: pn wrz 19, 2022 4:57 pm Ja bym obstawiał, że termostat to kwestia najbliższych kilku miesięcy. Ale zawsze może coś się wydarzyć w międzyczasie i też jest kilka różnych komponentów Supli, które wymagają odpowiedniego softu, aby to działało.
Oby, oby... CZEKAMY.
Wystarczyłoby (chyba) trochę po stronie protokołu i Clouda - by było sterowanie (takie jak dimmer, tylko inaczej nazwane) i grupowanie sterowania i pomiaru zwrotnego. Resztę dalibyśmy sobie radę sami zrobić

Rozwiązania (obecnie istniejące w GG) oparte na warunkowaniu przekaźnika - są co najmniej ułomną protezą (zwłaszcza jak nie da się prosto edytować ustawionych parametrów - od strony prostego użytkownika - czyli apka oraz lokalnie (wyświetlacz + guziki/gałka) .
Fajnie że działa - ale równie dobrze można by zwykły moduł "on/off" z termometrem podpiąć do istniejącego termostatu (np w boilerze) i tyle - jedyne co zdalnie można to podejrzymy aktualną temperaturę, i włączymy lub wyłączymy całość. A czy termostat chodzi na bimetalu, czy na ESP - nadal nie ma nad tym kontroli...

Próbowałem (z pomyślnym skutkiem) zrobić inną protezę - "termostat na dimmerze" - Soft GG zmodyfikowany tak, że parametrem warunkowania przekaźnika (temperatura przełączenia) nie jest parametr odczytywany z rejestru-konfigu (i na sztywno ustawiany z www gui urządzenia) - a zadawany jako dimmer z zewnątrz (i zamiast wypuszczany pwm jako analog_write - jest ustawiany po przeskalowaniu zmienna jako poziom przełączania, z małą histerezą). Z zewnątrz (w apce) widzę to jako dwa klocki:
- ściemniacz (dimmer), który ma suwak normalnie jak ściemniacz, i gdy tam mam ustawione np 55% - i wiem że to jest 55'C ;) - do boilera czy podłogowego elektrycznego - ustawianie 0-100'C z rozdzielczością 1'C mi wystarcza.
- pomiar temperatury (na DS18b20).
- włącznik (by dało się sterować on/off całością, całkowicie wyłączyć zasilanie grzałki i włączanie termostatu)

Niestety - jest to kulawe, bo po pierwsze trzeba wiedzieć że jest jak jest, po drugie - NADAL NIE MA GRUPOWANIA URZĄDZEŃ - i nie mogę sobie zlepić pomiar+on/off+ten dimmer w jeden kafelek - więc muszę pamiętać, że pomiar "gdzieś tam na liście pomiarów", a ustawianie - zupełnie gdzie indziej (bo sortowanie pozycji na liście w aplikacji - też jest takie-se)

A zrobienie termostatu w oparciu o skrypty itp - działanie oparte o chmurę a nie lokalnie w urządzeniu - jest wg mnie niedopuszczalnie niebezpieczne (wystarczy zanik internetu/sieci/cokolwiek - i załączone grzanie nie zostanie wyłączone, co może spowodować nieszczęście)
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Hrumque pisze: pt wrz 23, 2022 7:31 am Oby, oby... CZEKAMY.
Wystarczyłoby (chyba) trochę po stronie protokołu i Clouda - by było sterowanie (takie jak dimmer, tylko inaczej nazwane) i grupowanie sterowania i pomiaru zwrotnego. Resztę dalibyśmy sobie radę sami zrobić
Takie "wystarczyłoby" to byłyby pewnie kolejne protezy :P.
Hrumque pisze: pt wrz 23, 2022 7:31 am Niestety - jest to kulawe, bo po pierwsze trzeba wiedzieć że jest jak jest, po drugie - NADAL NIE MA GRUPOWANIA URZĄDZEŃ - i nie mogę sobie zlepić pomiar+on/off+ten dimmer w jeden kafelek - więc muszę pamiętać, że pomiar "gdzieś tam na liście pomiarów", a ustawianie - zupełnie gdzie indziej (bo sortowanie pozycji na liście w aplikacji - też jest takie-se)
Moja kryształowa kula nie pokazuje mi w najbliższej przyszłości funkcji GRUPOWANIA URZĄDZEŃ. Nie spodziewałbym się tego zbyt szybko. Termostat na pewno będzie dodany wcześniej ;).
Jedyne dostępne obecnie "grupowanie" to zrobienie sobie osobnej lokalizacji i wrzucenie tam wszystkich powiązanych kanałów.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna dyskusja”