Sterowanie PWM w zależności od wartości kanału

bicker
Posty: 469
Rejestracja: wt lut 02, 2016 8:18 am

niestety nie, ale można sterowanie zrobić na triaku, a triaka wysterować z ESP, choć ten etap nie jest prostym ale wspólnymi siłami :)
bicker
Posty: 469
Rejestracja: wt lut 02, 2016 8:18 am

bicker pisze: pn lut 07, 2022 6:51 am niestety nie, ale można sterowanie zrobić na triaku, a triaka wysterować z ESP, choć ten etap nie jest prostym ale wspólnymi siłami :)
znalazłem coś takiego,
https://robotdyn.com/ac-light-dimmer-mo ... -110v.html

czy da się to połączyć z Suplą
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Da się podłączyć, ale nie wiem czy jest gdzieś gotowe oprogramowanie.
Próbowałem kiedyś dorobić implementację dla tego typu urządzenia do ściemniania, ale w żaden sposób nie udało mi się wyeliminować migania i różnych innych efektów. Mój wniosek był taki, że potrzebny jest osobny element sterujący, który nie zajmuje się komunikacją sieciową z Suplą w tym samym czasie.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
radzik_r
Posty: 390
Rejestracja: ndz sie 11, 2019 5:32 pm

bicker pisze: pt lut 25, 2022 7:58 am
bicker pisze: pn lut 07, 2022 6:51 am niestety nie, ale można sterowanie zrobić na triaku, a triaka wysterować z ESP, choć ten etap nie jest prostym ale wspólnymi siłami :)
znalazłem coś takiego,
https://robotdyn.com/ac-light-dimmer-mo ... -110v.html

czy da się to połączyć z Suplą
Kupiłem sobie ten moduł, by tez pobawić się ściemniaczem, niestety każdy przykład z biblioteki wgrany do Wemosa nie uruchamia się, wemos się cały czas resetuje.
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

radzik_r pisze: pt mar 11, 2022 7:53 am
bicker pisze: pt lut 25, 2022 7:58 am
bicker pisze: pn lut 07, 2022 6:51 am niestety nie, ale można sterowanie zrobić na triaku, a triaka wysterować z ESP, choć ten etap nie jest prostym ale wspólnymi siłami :)
znalazłem coś takiego,
https://robotdyn.com/ac-light-dimmer-mo ... -110v.html

czy da się to połączyć z Suplą
Kupiłem sobie ten moduł, by tez pobawić się ściemniaczem, niestety każdy przykład z biblioteki wgrany do Wemosa nie uruchamia się, wemos się cały czas resetuje.
Nie ma przykładu w bibliotece do tego typu ściemniacza.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
radzik_r
Posty: 390
Rejestracja: ndz sie 11, 2019 5:32 pm

klew pisze: pt mar 11, 2022 7:59 am
radzik_r pisze: pt mar 11, 2022 7:53 am
bicker pisze: pt lut 25, 2022 7:58 am

znalazłem coś takiego,
https://robotdyn.com/ac-light-dimmer-mo ... -110v.html

czy da się to połączyć z Suplą
Kupiłem sobie ten moduł, by tez pobawić się ściemniaczem, niestety każdy przykład z biblioteki wgrany do Wemosa nie uruchamia się, wemos się cały czas resetuje.
Nie ma przykładu w bibliotece do tego typu ściemniacza.
No tak, nie doprecyzowałem wypowiedzi.
Ja nie mówię o przykładach z SuplaDevice, mówię o bibliotece RBDDimer.
pixello
Posty: 15
Rejestracja: pn gru 07, 2020 9:00 am

No nareszcie ktoś poruszył bardzo ważny temat !!! Z tego co mi wiadomo SUPLA jest systemem do inteligentnego sterowania domu. I tutaj nie chodzi o sterowanie pompy czy innych różnych innych rzeczy nie związanych bezpośrednio z inteligentnym domem. Wyobraźcie sobie, że nowoczesne domy są wyposażone w tak zwany rekuperator. I tutaj koledzy może was zaskoczę ale przydałoby się jak w tytule sterowanie PWM w zależności od wartości kanału. Rekuperator oprócz wymiennika ciepła posiada także czujniki ciśnienia i temperatury (a tak właściwie powinien posiadać). Temperatura ok ale po co ciśnienie zapytacie ? A co w przypadku kiedy filtr powierza w rekuperatorze będzie zapchany ? Płynne sterowanie PWM czyli prędkością wentylatora na podstawie pomiaru ciśnienia po pierwsze ochroni wentylator przed ewentualnym uszkodzeniem, po drugie cichszą prace samego rekuperatora a po trzecie automatyczne sterowanie wydajnością rekuperatora. Sądzę, że pomysł płynnego sterowania PWM w zależności od wartości kanału znacznie podniesie funkcjonalność SUPLI jako inteligentnego systemu sterowania domem. A co z osobami które mają dystrybucję ciepłego powietrza z kominka ? Czy nie byłoby miło sterować prędkością wentylatora na podstawie odczytu temperatury powietrza w komorze kominka ? Z tego co wiem żaden system nie steruje nadmuchem płynnie tylko na zasadzie włącz wyłącz więc .... do dzieła.
Resztę pozostawiam kolegom do przemyśleń i dalszej dyskusji.
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Różnych urządzeń jest bardzo dużo. Aktualnie na kanale dimmera jest używany na wyjściu PWM. Jego użycie nie jest ograniczone do ściemnienia LED. Można tam podłączyć dowolne urządzenie, które poradzi sobie z sygnałem PWM z 3,3 V na wyjściu.

Masz jakieś konkretne urządzenie, którym chcesz sterować?
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
pixello
Posty: 15
Rejestracja: pn gru 07, 2020 9:00 am

Wiem jak działa wyjście ściemniacza to nic innego jak wyjście PWM. Nadal jednak Supla nie posiada funkcji płynnego sterowania PWM na podstawie odczytu z czujników. Dopisać mapowanie jest dziecinnie prosto do wyjścia PWM, ale np. wpisywanie wartości zadanej górnej i dolnej do osiągnięcia zera lub 100% na wyjściu PWM w Supli to byłoby zadanie dla Was. Nie mówiąc oczywiście o zmianach w bibliotece.
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

pixello pisze: pt paź 07, 2022 3:55 pm Wiem jak działa wyjście ściemniacza to nic innego jak wyjście PWM. Nadal jednak Supla nie posiada funkcji płynnego sterowania PWM na podstawie odczytu z czujników. Dopisać mapowanie jest dziecinnie prosto do wyjścia PWM, ale np. wpisywanie wartości zadanej górnej i dolnej do osiągnięcia zera lub 100% na wyjściu PWM w Supli to byłoby zadanie dla Was. Nie mówiąc oczywiście o zmianach w bibliotece.
Mógłbyś podać jakiś konkretny przykład co masz na myśli? Chciałbym dobrze zrozumieć
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Arduino IDE”