Liczniki energii

piksiak
Posty: 118
Rejestracja: wt gru 22, 2020 7:54 am
Lokalizacja: Siedlce (Chęciny)

Czy ktoś może napisać lub przekierować do artykułu do czego ktoś używa wszystkie te liczniki energii i do czego to potrzebne - jakie zastosowanie tego jest?
--- Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ---
Awatar użytkownika
klimasstudio
Posty: 1117
Rejestracja: śr sie 28, 2019 9:35 pm
Lokalizacja: localhost
Kontakt:

Minimum do monitorowania ile zużywają nasze urządzenia domowe. Można sobie te dane prezentować np w Zabbixie ;)
Więc chodź OSUPLUJE Ci dom :mrgreen:

Druk 3D - > https://klimastech.eu.org/druk-3d
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8349
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Ja mam zintegrowany licznik Taurona do Supli, i widzę stan licznika taki jak Tauron. Odczyt jest co 1 min, więc widzę o jakiej porze jest największe zużycie oraz ile zużywam na godiznę, na dobę, na miesiąc.
Do tego mam podliczniki na obwody: ogrzewania CWU, klimatyzacji, kabli grzewczych, i kilka innych. Dzięki temu wiem ile energii idzie na chłodzenie/ogrzewanie domu, ile na ciepłą wodę itp.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
piksiak
Posty: 118
Rejestracja: wt gru 22, 2020 7:54 am
Lokalizacja: Siedlce (Chęciny)

klew pisze: śr lis 23, 2022 10:49 am Ja mam zintegrowany licznik Taurona do Supli, i widzę stan licznika taki jak Tauron. Odczyt jest co 1 min, więc widzę o jakiej porze jest największe zużycie oraz ile zużywam na godiznę, na dobę, na miesiąc.
Do tego mam podliczniki na obwody: ogrzewania CWU, klimatyzacji, kabli grzewczych, i kilka innych. Dzięki temu wiem ile energii idzie na chłodzenie/ogrzewanie domu, ile na ciepłą wodę itp.
No ok. Ale co Tobie to daje, że wiesz. Jakoś automatyzujesz, żebyś mniej zużywał czy coś, czy np. wyłączasz bo za dużo kosztuje?

PS.
Też mam tam jakieś mierniki, ale po miesiącu wiem co ile zużywa i nawet nie patrzę dlatego szukam może jakiegoś spożytkowania tych wiadomości.
--- Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ---
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8349
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

piksiak pisze: śr lis 23, 2022 11:42 am No ok. Ale co Tobie to daje, że wiesz. Jakoś automatyzujesz, żebyś mniej zużywał czy coś, czy np. wyłączasz bo za dużo kosztuje?

PS.
Też mam tam jakieś mierniki, ale po miesiącu wiem co ile zużywa i nawet nie patrzę dlatego szukam może jakiegoś spożytkowania tych wiadomości.
Ogólnie robiłem sobie porównania ile prądu idzie grzejąc CWU przepływowo, a ile z zasobnikiem (w tym z próbą optymalizacji pod kątem taryfy G12w).
Obserwując zużycie prądu przez rekuperator, wiem, kiedy trzeba wyninić filtry (u mnie zużycie energii wzrasta jak filtry zaczynają się zatykać).
Na klimie widziałem, że coś nie tak się dzieje, bo zużycie zaczęło rosnać bez uzasadnienia temperaturami na zewnątrz (okazało się, że miałem nieszczelną instalację i uciekał czynnik chłodniczy i w pewnym momencie klima pracowała na maksa, nie mogąc nagrzać odpowiednio).
Ogólnie czasami zerkam na różne podliczniki, aby wiedzieć czy gdzieś jakaś aberracja ( :D ) się nie pojawiła.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna dyskusja”