ESP w roli przycisku.

m.i.r@wp.pl
Posty: 12
Rejestracja: sob sty 30, 2016 8:22 am

Witam.
Na wstępie zaznaczam, że jestem początkującym, ale bardzo zafascynowanym możliwościami jakie daje ten projekt.
Chciałbym, aby esp8266 zachowywał się jak przycisk (naciskam przycisk w aplikacji jest ON, puszczam jest OFF), a nie jak przełącznik ON/OFF.
Edycja plików eagle.flash.bin i eagle.irom0text.bin w programie ESPlorer v0.2.0 niewiele mi pomogła ponieważ nie bardzo wiem od czego zacząć.
Bardzo proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18280
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Witam.

Jaki miałoby być przeznaczenie tego przycisku ?
W chwili obecnej taki efekt można uzyskać wykorzystując funkcję otwierania i zamykania rolet.
Funkcji pojedynczego przycisku dzwonkowego obecnie nie ma, ale dodam ją do wtorku.
Do wtorku również postaram się wrzucić dodatkowe trzy wersje firmware-u na https://github.com/SUPLA/ESP8266

Pierwsza będzie obsługiwała rolety.
Druga przycisk dzwonkowy.
Trzecia sterowanie bramami/elektrozaczepem.

Jakie numery portów GPIO mają być użyte do sterowania ?
m.i.r@wp.pl
Posty: 12
Rejestracja: sob sty 30, 2016 8:22 am

Wielkie dzięki za odpowiedź.
Przycisk generalnie ma być do bramy, ale przydałaby się się też sygnalizacja na aplikację stanu bramy (otwarta/zamknięta), realizowana np. poprzez krańcówki zwierające do masy któreś z wejść. GPIO dowolny na przycisk (może zostać na aktualnym GPIO5).
Docelowo, fajna byłaby możliwość dogrywania kolejnych funkcji na następne wyjścia, tylko nie wiem czy jest możliwość na jednym ID lokalizacji wykonać parę przycisków.
Pisze pan, że można wykorzystać funkcje rolet, tylko nie wiem gdzie na stronie znaleźć oprogramowanie do poszczególnych funkcji (oświetlenie, temperatura, drzwi i bramy, rolety,....).
Dzięki za wszelakie zainteresowanie tematem.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18280
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Funkcja bramy jest już zaimplementowana :) Działa tak, że w ustawieniach urządzenia na cloud.supla.org można określić przez
jaki czas ma być załączony przekaźnik po naciśnięciu przycisku w aplikacji.
Tutaj można zobaczyć jak to działa w przypadku Raspberry PI:
https://www.youtube.com/watch?v=LQdLhPtLFNE

Dla ESP będzie działało identycznie. Tak jak wspomniałem do wtorku przygotuję odpowiedni firmware który będzie miał
obsługę dwóch przekaźników i dwóch wejść pod które będzie można podłączyć czujniki otwarcia dzięki którym w aplikacji
będzie widać czy brama jest otwarta czy zamknięta.

Pod jedno ID lokalizacji można podłączyć dowolną liczbę modułów wykonawczych czy to opartych o ESP czy RB PI.
"Dowolną" - w chwili obecnej jest limit na 10 urządzeń/user w celach antyspamowych, ale wystarczy dać znać i zdejmę limit.
m.i.r@wp.pl
Posty: 12
Rejestracja: sob sty 30, 2016 8:22 am

A gdzie znaleźć ustawienia czasu działania przekaźnika ? We właściwościach kanału mam możliwość zmiany funkcji (brak, włącznik zasilania, włącznik światła), wszystko z elektryki, a jak wybrać coś z np. rolety , drzwi bramy ?
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18280
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Proponuję zwracać się do siebie per Ty aby pominąć zbędne konwenanse i aby łatwiej było prowadzić dyskusję.
Wracając do tematu.

Urządzenie wykonawcze rejestrując się na serwerze zgłasza co potrafi. Firmware
https://github.com/SUPLA/ESP8266/tree/m ... e-firmware

zgłasza tylko jeden "kanał" i dwie możliwe funkcje.
https://github.com/SUPLA/supla-core/blo ... upla_esp.h (linia 50).

Na szybko (zanim nastał wtorek ;) ) przygotowałem firmware na potrzeby modułu bramowego, który posiada obsługę dwóch
przekaźników, a każdy z nich może pełnić jedną z funkcji:

-Otwieranie furtki
-Otwieranie bramy wjazdowej
-Otwieranie bramy garażowej
-Otwieranie drzwi

Nie ma póki co czujników otwarcia.

Przekaźnik1 jest na GPIO4
Przekaźnik2 na GPIO13 (kosztem czerwonej diody LED)

Firmware możesz pobrać z tej lokalizacji:
https://github.com/SUPLA/ESP8266/tree/m ... e-firmware

Jeżeli wgrasz go do tego samego modułu ESP co poprzednio to wcześniej będziesz musiał usunąć go z cloud.supla.org, klikając w przycisk "USUŃ" nad listą kanałów.

Po uruchomieniu zaloguj się na cloud.supla.org i w ustawieniach jednego z dwóch kanałów wybierz interesującą Cię funkcję i czas załączenia przekaźnika.

Daj znać jak poszło.
Jak będziesz podłączał to do rzeczywistej bramy, to liczę na jakiś film na YT demonstrujący praktyczne działanie ;)
m.i.r@wp.pl
Posty: 12
Rejestracja: sob sty 30, 2016 8:22 am

Właśnie o coś takiego mi chodziło :D. Zabawa tym to naprawdę ogromna przyjemność i dzięki ludziom twojego pokroju staje się prosta dla zwykłych elektroenergetyków (takich jak ja ;)). Możliwości praktycznego zastosowania są ogromne. Czekam z niecierpliwością na funkcje wejścia (czujniki otwarcia i przyszłościowo temperatury). Oczywiście jak w końcu coś praktycznego zrobię to pochwalę się ;). Wielkie dzięki i ogromne piwo dla Ciebie.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18280
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Cieszę się, że projekt się podoba i się przydaje.
Jak pisałem wcześniej, do wtorku postaram się przygotować firmware z czujnikami otwarcia.
Wersja z termometrem też w niedalekiej przyszłości będzie dostępna.
m.i.r@wp.pl
Posty: 12
Rejestracja: sob sty 30, 2016 8:22 am

Zdjęcie w załączniku, na razie pajączek, ale działa (otwiera-zamyka bramę) :D. NodeMCU zdecydowanie upraszcza i potania, cały projekt (zwlaszcza jak kupujemy u znajomego chinczyka na Aliex... ;) ) i mamy z płytki 3V do zasilania pilota. Docelowo ponad połowę kabelków wyleci jako niepotrzebne. Zasilanie to najtańsza ładowarka do telefonu - daje radę.
Załączniki
20160130_2133101.jpg
20160130_2133101.jpg (173.19 KiB) Przejrzano 10696 razy
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18280
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Temat dodania czujników otwarcia prawdopodobnie przeciągnie się do czwartku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna dyskusja”