Zaniżone wskazania MEW-01

MichałSt
Posty: 6
Rejestracja: wt kwie 26, 2022 8:49 am

Mirosław F. pisze: śr sty 22, 2020 12:00 pm To jest przypadek @stratus84. Myślę, że prościej nie mogę tego narysować. TAK NIE ŁĄCZYĆ.
Dzień dobry
Mam pytanie czy istotne jest umiejscowienie podłączenia v1,v2,v3 oraz położenia przekładnika? Po podłączeniu przekładników przed roznicowka a v1,v2,v3 zamela za pokazywał mi wartosci mimo nie podłączonych żadnych urządzeń za roznicowką. Zgodność podłączeń zachowana. Sprawdzone miernikiem.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18288
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Przy braku obciążenia może pojawić się błąd pomiaru który wynika z nieliniowej charakterystyki. Pytanie jakiego rzędu są to pomiary ?
MichałSt
Posty: 6
Rejestracja: wt kwie 26, 2022 8:49 am

pzygmunt pisze: wt maja 03, 2022 10:47 am Przy braku obciążenia może pojawić się błąd pomiaru który wynika z nieliniowej charakterystyki. Pytanie jakiego rzędu są to pomiary ?
W chwili obecnej podłączony jest tylko Projoy od foto. Pokazywała około 2-3watow na 1 fazie. Zobaczymy co będzie po podpięciu pompy. Teraz głównie pokazuje pobór na minusie 2-6 watów
RBoom
Posty: 3
Rejestracja: pt lis 04, 2022 11:46 am

klew pisze: wt kwie 26, 2022 10:20 am Tak jak pzygmunt napisał - bilans wektorowy znajdziesz w szczegółach kanału w apce.

Natomiast od 1 kwietnia 2022 weszła w życie nowa wersja ustawy o OZE, która wymaga od dystrybutorów, aby podliczali energię stosując coś w stylu bilansu wektorowego liczonego co 1 h. Tego raczej żaden licznik nie będzie uwzględniał i dane będą przeliczane po odczytach z liczników. Także to co pojawi się na fakturze nie będzie się pokrywać ani z tym co pokazuje licznik PGE, ani z tym co pokazuje MEW.
Natomaist będzie to korzystnijesza forma rozliczenia niż bilans arytmetyczny czy wektorowy robiony na liczniku.
Zastanawia mnie tylko, czy obecne oprogramowanie liczników jest przystosowane do bilansowania "godzinnego" (niewątpliwie dużo bardziej korzystnego dla odbiorcy).
U mnie od roku nie ma kto wystawić faktur i rozliczeń (powinienem mieć w styczniu, marcu (wymiana licznika) i po czerwcu) a o wgrywanie czegokolwiek do licznika to nie wiem kiedy ktoś może się zjawić. No i w Polsce tych liczników kilka jednak jest :lol:
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18288
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Wszystko co jest jest powyżej 10min. można liczyć z dostępnych danych.
Nie wiem czy bilanoswanie godzinowe jest korzystniejsze niż bilansowanie live.
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

"Bilansowanie godzinowe" to wymysł ustawodawcy ;)
Wszyscy operatorzy robią (będą robić) to poprzez przeliczanie danych z liczników. Nie widziałem nigdzie licznika, który by taką funkcję miał wbudowaną. Nie widzę też sensu implementacji czegoś takiego, bo Polska to nie cały świat, a MEW jest dla całego świata :P, także powinniśmy pozostać przy standardowych funkcjach, jakie mogą się w licznikach pojawić.

Druga rzecz: bilansowanie godzinowe jest bardziej korzystne niż "live". Im większa granulacja bilansowania wektorowego, tym więcej w ten bilans wejdzie i tym większa robi się tzw. "autokonsumpcja" (dałem w cudzysłowie, bo to nijak z prawdziwą autokonsumpcją nie jest związane).

Trzecia rzecz: tego nie da się policzyć tak, aby wyszło to samo co wyjdzie naszemu dostawcy prądu. Jeśli chcemy takie same wyniki, to musimy używać tych samych danych, zbieranych dokładnie o tym samym czasie. Także jakiekolwiek próby liczenia tego przez Suplę byłyby przybliżone (co nie znaczy, że to nie będzie nigdy zrobione, tylko nie będzie to nigdy zgodne z tym co pojawi się na fakturze).
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Jocker
Posty: 9
Rejestracja: śr lut 08, 2023 8:54 pm

milion81 pisze: pt sie 20, 2021 2:33 pm Jak sugerował @Robert Błaszczak wszystkie przekładniki założyłem przed wyłącznikiem głównym i teraz jest elegancko.
Dziękuje za pomoc.
Przepraszam, że odkopałem ale chyba mam dokładnie ten sam problem. Może mi ktoś wytłumaczyć jaki związek ma założenie przekładników przed wyłącznikiem głównym z pomiarem? Dlaczego się tak różni?
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Jocker pisze: śr lut 08, 2023 8:58 pm Przepraszam, że odkopałem ale chyba mam dokładnie ten sam problem. Może mi ktoś wytłumaczyć jaki związek ma założenie przekładników przed wyłącznikiem głównym z pomiarem? Dlaczego się tak różni?
Przekładnik ma być założony w takim miejscu, aby cały prąd pobierany przez dom przepływał przez te przewody.

Jeśli założysz przekładnik gdzieś dalej, za jakimś rozgałęzieniem przewodów, to część zużycia prądu będzie niewidoczna dla MEW, bo pobór jest mierzony w miejscu zapięcia przekładnika.

Montaż przekładników "przed wyłącznikiem głównym" jest dobrym miejscem, bo tam z reguły nie ma wcześniej rozgałęzień.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Jocker
Posty: 9
Rejestracja: śr lut 08, 2023 8:54 pm

Dziękuję, Brzmi logicznie przy czym tu mowa była o znacznych różnicach - nie wydaje mi się, że fizyczne umiejscowanie zaraz przed lub po głównym bezpieczniku było w stanie przynieść tak duże różnice.

Ja sam mam faktycznie wrażenie zaniżania pomiarów. Podam przykład sprzed chwili. Mam kocioł elektryczny i dedykowany mu licznik mew-01 oraz drugi licznik na całość domu (z kotłem rzecz jasna włącznie). Nie powinno być możliwości by pobór domu na jakiejkolwiek z faz był niższy od tego, który widnieje na piecu - a tak niestety jest. Nie jest to co prawda duża różnica ale jednak jest od 5 do 10w na danej fazie.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18288
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Weź pod uwagę, że MEW ma błąd na poziomie 0-2%. Jeśli porównasz wyniki z dwóch urządzeń tego typu to w skrajnych przypadkach będziesz miał różnicę na poziomie 4%.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ZAMEL MEW-01”