Obliczenia na podstawie dwóch LIW-01

rsl@wp.pl
Posty: 5
Rejestracja: pt lip 29, 2022 7:11 am

Witam,
Mam dwa podliczniki z wyjściami impulsowymi. Jeden pobór energii w domu a drugi myślę podpić tak żeby pokazywał produkcję fotowoltaiki.
Ewentualnie odczyt po RS485 z falownika Sofar KTL-X. Tyle, że to już raczej bardziej skomplikowane.
Moje pytanie czy Supla ogarnie, obliczy na podstawie tych dwóch liczników z użyciem LIW-01 energię oddaną do sieci czy musiałbym użyć innego oprogramowania ?
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18335
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Wyjścia impulsowe zwykle przekazują informacje o energii czynnej pobranej w związku z czym LIW nie będzie miał możliwości obliczenia energii czynnej zwróconej. Co do RS-a to jest to możliwe ale tylko poprzez jakieś rozwiązanie DIY.
rsl@wp.pl
Posty: 5
Rejestracja: pt lip 29, 2022 7:11 am

Ok, tyle że jeden Liw będzie liczył energię wyprodukowaną. Podłączenie falownika pod główny rozłącznik. A zanim drugi liczy energię pobraną przez "dom". Wyprodukowana- pobraną = energia oddana do sieci, lub nie jak wyjdzie na minusie. Chyba, że się mylę. Chciałbym to uzyskać na jednym wykresie, tabeli.
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8293
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

rsl@wp.pl pisze: czw lut 09, 2023 2:37 pm Ok, tyle że jeden Liw będzie liczył energię wyprodukowaną. Podłączenie falownika pod główny rozłącznik. A zanim drugi liczy energię pobraną przez "dom". Wyprodukowana- pobraną = energia oddana do sieci, lub nie jak wyjdzie na minusie. Chyba, że się mylę. Chciałbym to uzyskać na jednym wykresie, tabeli.
Jeśli jeden licznik będzie liczył tylko produkcję, a drugi tylko energię pobraną przez dom, to teoretycznie masz wszystkie dane, aby to wyliczyć.

Ewentualne różnice pomiarowe mogą wynikać z tego, że tego typu podejście nie będzie miało możliwości ustalenia metody bilansowania międzyfazowego. Więc jeśli licznik energetyki bilansuje arytmetycznie, to będziesz widział spore różnice na licznikach (choć bilans powinien się zgadzać). Supla zbiera dane co 10 min, więc licząc to w tych odcinkach czasu, będziesz miał coś w rodzaju "bialnsowania wektorowego 10 minutowego".

Natomiast w Supli nie ma obecnie żadnych funkcji/metod, które pozwalałyby na tego typu przeliczenia.
Będziesz miał dostępne dwa liczniki z dwoma osobnymi wykresami.

Ewentualne przeliczenia można robić ręcznie (eksportując oba liczniki do excela).
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
rsl@wp.pl
Posty: 5
Rejestracja: pt lip 29, 2022 7:11 am

Dziękuję za odpowiedź, to mnie raczej nie satysfakcjonuje.
W takim wypadku zastanowię się nad PVmonitor. Tyle, że to już będzie kolejny system- aplikacja.
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8293
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

rsl@wp.pl pisze: czw lut 09, 2023 5:46 pm Dziękuję za odpowiedź, to mnie raczej nie satysfakcjonuje.
W takim wypadku zastanowię się nad PVmonitor. Tyle, że to już będzie kolejny system- aplikacja.
Tego typu pomiary większość osób robi poprzez montaż MEW-01 na zasilaniu domu lub integrując licznik energetyki (np. Tauron w niektórych lokalizacjach na to pozwala). Natomiast informacje o produkcji najprościej odczytuje się z samego falownika.

Jednak nadal w Supli nie ma czegoś w stylu "panel energetyczny", gdzie są podsumowania i jakieś zależności wzięte pod uwagę. Oczywiście wszystko jest w planach, ale planów jest za dużo, a za mało rąk (palców) do pracy.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
ODPOWIEDZ

Wróć do „ZAMEL LIW-01”