Przycisk monostabilny z podświetleniem

vajera
Posts: 396
Joined: Wed Oct 31, 2018 7:58 am

Post

Potrzebuję przycisku - najlepiej monostabilnego z podświetleniem/lampką którą można zasilić stanem przekaźnika 230V.
W ostateczności może też być bistabilny, ale z niezależnie zasilanym podświetleniem.
djalex
Posts: 458
Joined: Fri Dec 20, 2019 10:59 pm
Location: Rydułtowy

Post

proxxon
Posts: 93
Joined: Wed Nov 22, 2017 2:42 pm

Post

Podpinam się pod prośbę, też by mi się takie przydały bo domownicy mylą się przy monostabilnych co jest włączone a co nie.
Maciek663
Posts: 25
Joined: Thu Jan 11, 2024 6:33 am

Post

proxxon wrote: Fri Jan 19, 2024 10:19 pm Podpinam się pod prośbę, też by mi się takie przydały bo domownicy mylą się przy monostabilnych co jest włączone a co nie.
Jak sterowanie jest więcej niż z jednego miejsca to i tak stan łącznika nie odzwierciedla stanu oświetlenia - to tak jak w klasycznej instalacji przy schodowych czy krzyżowych.
Patryk
Posts: 2704
Joined: Mon Jan 07, 2019 7:51 pm
Location: Rybnik

Post

Tu @mareks6 nagrał ciekawy filmik:
viewtopic.php?p=100012#p100012
djalex
Posts: 458
Joined: Fri Dec 20, 2019 10:59 pm
Location: Rydułtowy

Post

Patryk wrote: Fri Jan 19, 2024 10:37 pm Tu @mareks6 nagrał ciekawy filmik:
viewtopic.php?p=100012#p100012
Tylko że to osprzęt konkretnej firmy a jak ktoś ma innej to nie bardzo pasuje estetycznie jeden osprzęt z jednej a drugi z innej. Wystarczy taka "lampka" którą podałem w linku, można ją podłączyć pod dowolny moduł 230V oraz można schować do każdego osprzętu dowolnej firmy (u mnie konkretnie mam w łączniku firmy KOS, dokupiłem jedynie klawisz który jest stosowany w łącznikach z podświetleniem)
djalex
Posts: 458
Joined: Fri Dec 20, 2019 10:59 pm
Location: Rydułtowy

Post

proxxon wrote: Fri Jan 19, 2024 10:19 pm Podpinam się pod prośbę, też by mi się takie przydały bo domownicy mylą się przy monostabilnych co jest włączone a co nie.
Rozwiązanie w linku powyżej
vajera
Posts: 396
Joined: Wed Oct 31, 2018 7:58 am

Post

Maciek663 wrote: Fri Jan 19, 2024 10:25 pm
proxxon wrote: Fri Jan 19, 2024 10:19 pm Podpinam się pod prośbę, też by mi się takie przydały bo domownicy mylą się przy monostabilnych co jest włączone a co nie.
Jak sterowanie jest więcej niż z jednego miejsca to i tak stan łącznika nie odzwierciedla stanu oświetlenia - to tak jak w klasycznej instalacji przy schodowych czy krzyżowych.
Łącznik monostabilny (tzw. dzwonkowy) ma zawsze jedno położenie (w spoczynku), ale jeżeli zastosujemy do niego podświetlenie zasilane bezpośrednio z wyjść przekaźnika to stan oświetlenia będzie się zgadzał z podświetleniem.
W moim przypadku chodzi o zasilanie podłogówki, więc wzrokowa weryfikacja jest praktycznie niemożliwa.
proxxon
Posts: 93
Joined: Wed Nov 22, 2017 2:42 pm

Post

vajera wrote: Sat Jan 20, 2024 1:23 pm Łącznik monostabilny (tzw. dzwonkowy) ma zawsze jedno położenie (w spoczynku), ale jeżeli zastosujemy do niego podświetlenie zasilane bezpośrednio z wyjść przekaźnika to stan oświetlenia będzie się zgadzał z podświetleniem.
Zgadzam się z autorem. Jak mamy zapalone światło w pokoju (dwa obwody) i monostabilny jest zawsze tak samo to domownicy chcąc zgasić jeden obwód mylą się i bardzo często gaszą nie ten co trzeba i mamy dyskotekę, nie mówię już jak to wpływa na żywotność żarówek jak się nimi tak co wieczór każdy bawi. Nie wiem tylko czemu ja jestem w stanie zapamiętać który klawisz jest od czego. :lol: Gdyby klawisz dodatkowo się podświetlał albo inaczej mówiąc miał sterowaną wbudowaną diodę per klawisz od razu byłoby wiadomo, który obwód się świeci bo były by podpięte właśnie pod wyjścia ROWa-02.
Przytoczone wyżej rozwiązanie znam ale ma dwie wady - jest jedno kanałowe i trzeba samemu dłubać w tych włącznikach.
Maciek663
Posts: 25
Joined: Thu Jan 11, 2024 6:33 am

Post

vajera wrote: Sat Jan 20, 2024 1:23 pm
Maciek663 wrote: Fri Jan 19, 2024 10:25 pm
proxxon wrote: Fri Jan 19, 2024 10:19 pm Podpinam się pod prośbę, też by mi się takie przydały bo domownicy mylą się przy monostabilnych co jest włączone a co nie.
Jak sterowanie jest więcej niż z jednego miejsca to i tak stan łącznika nie odzwierciedla stanu oświetlenia - to tak jak w klasycznej instalacji przy schodowych czy krzyżowych.
Łącznik monostabilny (tzw. dzwonkowy) ma zawsze jedno położenie (w spoczynku), ale jeżeli zastosujemy do niego podświetlenie zasilane bezpośrednio z wyjść przekaźnika to stan oświetlenia będzie się zgadzał z podświetleniem.
W moim przypadku chodzi o zasilanie podłogówki, więc wzrokowa weryfikacja jest praktycznie niemożliwa.
Wiem jak działa łącznik monostabilny ;) moja wypowiedź odnosiła się do tego, że problem nie występuje tylko przy monostabilnych ale też bistsbilnych schodowych i krzyżowych.

Return to “FAQ / Jak to zrobić”