Termostat DIY oled 1.54

zzrr
Posts: 367
Joined: Wed Oct 26, 2022 7:35 pm

Post

kurus wrote: Sat Jan 20, 2024 10:05 am
zzrr wrote: Fri Jan 19, 2024 12:05 pm ale zrobię test i przykleję ten czujnik pod termostatem i zobaczymy sam jestem ciekaw jaka będzie temp 10cm niżej.
Już samo to że w tej obudowie jest to miejsce odseparowane na czujnik to lux sprawa. Ja w tej chwili przy tym co robię zostałem z kwestią umieszczenia gdzieś DSów w termostatach. Jednak w moim przypadku DSy muszą wylądować na zewnątrz. Na razie jedyna opcja która przyszła mi do głowy to taki patent z drucików kynarowych. Do każdej nogi skręcam po 2 szt., między innymi po to żeby był grubszy przewodzik. Juz kiedyś testowałem i faktycznie po cienkim krótkim potrafi ciepło z płytki przenosić, a później wszystkie skręcam razem. Powstaje taki jak by mini "statyw" o długości ok. 4cm. który jest elastyczny i można go ustawiać w dowolnym położeniu za termostatem. . Zdecydowałem się na obudowy te wolno stojące więc czujnik jest za obudową. Z przodu go nie widać no i słońce na niego też nie pada z okna. No i to tyle zalet czujnika za obudową :D . No ale co poradzić :D
dobo
Posts: 1049
Joined: Sun Apr 07, 2019 8:14 pm
Location: Nadarzyn

Post

kurus wrote: Sat Jan 20, 2024 10:05 am Gdzie można takie dostać?
To maleństwo sam wykonałem. Jest to okrojona wersja GYBMEP 5V.
Moja wersja ma 4,8-5 mm średnicy została pozbawiona stabilizatora 5V, rezystorów podciągających linie SDA i SCL i kondensatorów filtrujących linię 5V.

Po takiej kastracji czujnik można zasilić tylko i wyłącznie napiciem 3,3V. A w związku, że SDA i SCL zostały pozbawione podciągania to jeśli podpinamy te linie do GPIO, które nie posiada podciągania trzeba je wykonać samemu łącząc te linie poprzez rezystory do 3,3V.

Dodawanie rezystorów nie zawsze jest potrzebne bo są wyjątki np. jeśli do danej linii mamy podłączony inny czujnik I2C, który już posiada takie podciąganie albo mamy podłączony wyświetlacz OLED on też już ma podciąganie linii SDA i SCL więc nie ma potrzeby wykonywania tego po stronie czujnika.
kurus
Posts: 1061
Joined: Wed Jan 15, 2020 8:17 pm

Post

dobo wrote: Sat Jan 20, 2024 3:23 pm
Fajna sprawa taki malutki bme wpasowałby się w obudowę idealnie, muszę pomyśleć czy wymieniać ds'a :)


zzrr wrote: Sat Jan 20, 2024 10:46 am
Zrobiłem testy przyklejając czujnik xiaomi poniżej termostatu i pokazuje tą samą temp co mój ds18b20 w obudowie (różnice są rzędu 0,1C) , mam tam jeszcze wsadzony sht30 dodatkowo i on też pokazuje te same temp, więc myśle niema tragedii :D
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
zzrr
Posts: 367
Joined: Wed Oct 26, 2022 7:35 pm

Post

Eee... no to pewnie że git i nie ma co kombinować. Ja za to u siebie kombinuje. 5cm różnicy w przewodzie do DSa i trzy stopnie różnicy. Kombinuje zeby przewód był jak najkrótrzy i muszę jakiś kompromis znaleźć. Grubsze i dlugie przewody to klucz. Jednak w moim przypadku nie za bardzo jest miejsce. Tak sie zastanawialem zeby zastosować jakis przewodzik ale nie z miedzi żeby mniej ciepło przenosił. Ktoś próbował?

Return to “Projekty użytkowników”