Jak zbudować licznik impulsów z czujnikiem optycznym.

User avatar
klew
Posts: 8357
Joined: Thu Jun 27, 2019 12:16 pm
Location: Wrocław

Post

Mati_M92 wrote: Fri Mar 15, 2024 11:40 am Jeszcze jedno pytanie, rozumiem że fotorejestratory musi być odpowiedni do podłączenia 24v ?
Tak. Podobnie optoizolator musi pracować z zakresach napięć, jakie używasz
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Mati_M92
Posts: 24
Joined: Tue Jul 21, 2020 5:26 am

Post

Miałem chwilę wczoraj żeby usiąść przy tym chwilę 😂 no i tak zasilanie mam z ładowarki od telefonu i na fotorezystorze mam napięcie 6v. Przylutowałem na najkrótsze kable jak się dało. Wcześniej nie miałem zamontowanych diód, teraz podpiąłem do wejścia D2 i D5 ale dioda ani nie świeci i nie sygnalizuje połączenia ani nie mruga przy zliczaniu impulsu. Diodę podłączyłem z rezystorem 330r nic się nie działo zmieniłem na 200 ohm i również bez skutku. Czy trzeba gdzieś to przestawić w ustawieniach nodemcu?
User avatar
klew
Posts: 8357
Joined: Thu Jun 27, 2019 12:16 pm
Location: Wrocław

Post

Diodę status ustawia się w sofcie.
Natomiast sygnalizacji impulsu chyba nie ma.
To było tylko w tym starym sofcie w linku z pierwszego postu
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Mati_M92
Posts: 24
Joined: Tue Jul 21, 2020 5:26 am

Post

Jeżeli nie ma diody impulsu to jak najlepiej skalibrować urządzenie z licznikiem ?
User avatar
klew
Posts: 8357
Joined: Thu Jun 27, 2019 12:16 pm
Location: Wrocław

Post

W logach urządzenia widać każdy zliczony impuls
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
kbc_seba
Posts: 7
Joined: Fri Oct 13, 2023 7:13 pm

Post

Ja skorzystałem z fototranzystora SMD SFH3201-2 OSRAM (z aktywnym spektrum światła widzialnego) - dodatkowo wyregulowałem jego zakres dzialania przez dodanie wzmacniacza LM358, który steruje optocouplerem/transoptorem (zwał jak zwał) LITEON LTV-817-D. Ten zamyka mi klucz do licznika impulsów.

Zwykłe fotodiody/fototranzystory w moim liczniku nie spełniały zadania przez bardzo słabe światło diody licznika.

Return to “FAQ / Jak to zrobić”