SRW-01 procentowe otwarcie, a stan rzeczywisty

Sterownik rolet
tomasz.b
Posty: 13
Rejestracja: pt lut 16, 2018 8:47 am

pzygmunt pisze: czw maja 24, 2018 8:48 am
tomasz.b pisze: czw maja 24, 2018 8:30 am A z tym sterowaniem głosem o co chodzi?
Co do stabilności - była na rynku feralna partia. Możesz spróbować wymienić w Zamel-u.
Sterowanie głosem - obecnie przy użyciu automate i skryptów. W przyszłości (jeszcze ten rok) integracja z Amazon Echo i Google Home.
Ale czy ta partia jest zidentyfikowana? Żebym mógł sprawdzić sobie sam czy to jest akurat mój moduł po SN?
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18324
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

tomasz.b pisze: czw maja 24, 2018 9:03 am
pzygmunt pisze: czw maja 24, 2018 8:48 am
tomasz.b pisze: czw maja 24, 2018 8:30 am A z tym sterowaniem głosem o co chodzi?
Co do stabilności - była na rynku feralna partia. Możesz spróbować wymienić w Zamel-u.
Sterowanie głosem - obecnie przy użyciu automate i skryptów. W przyszłości (jeszcze ten rok) integracja z Amazon Echo i Google Home.
Ale czy ta partia jest zidentyfikowana? Żebym mógł sprawdzić sobie sam czy to jest akurat mój moduł po SN?
To już pytanie do Zamel-a.
Pisz do @Ernest
tomasz.b
Posty: 13
Rejestracja: pt lut 16, 2018 8:47 am

ok, dzięki za info
ALEX
Posty: 47
Rejestracja: pt gru 01, 2017 7:03 pm

Posiadam od niedawna rolety sterowane Suplą. Mam kilka przemyśleń do wpisów z tego wątku.

Procentowe otwarcie i "rozszczelnienie".
Według mnie w konfiguracji należy podać czas całkowitego otwarcia/zamknięcia a także - w sekundach - czas pełnego rozszczelnienia/uszczelnienia (?). Podawanie wartości procentowych jest trudniejsze - bo przecież jest to parametr pośredni, w odróżnieniu od czasu, który mierzymy wprost. Proponowane skorzystanie z funkcjonalności dodawania 10% czasu przy całkowitym zamknięciu jest niewystarczające w moim wypadku.
Proponuję w programie dodać gest wykonywany dwoma palcami polegający na "rozciągnięciu" obrazka rolety w celu jej rozszczelnienia - wydaje się być to czynnością intuicyjną. Trudniej przy zamykaniu. Może warto zmienić działanie poszczególnych elementów na: przeciągnięcie rolety do pozycji zamkniętej pozostawi ją rozszczelnioną a użycie przycisku całkowitego zamykania - po prostu ją zamknie do końca.

Harmonogram.
Jak można przeczytać wcześniej, roleta często służy do ochrony przed światłem słonecznym. Tak też jest u mnie. Świetnie, że w harmonogramie są opcje uwzględniające godzinę wschodu i zachodu Słońca. To jednak zbyt mało aby działało to poprawnie.
Na przykładowej stronie: https://www.sunearthtools.com/dp/tools/ ... hp?lang=en łatwo zobaczyć dlaczego. To czy Słońce świeci mi do pokoju zależy od dnia - inaczej jest w lecie, inaczej w zimie. Może warto w harmonogramie rozważyć opcje zakresu kątów pozycji Słońca oraz jego wysokości nad horyzontem? Pozwoli to na efektywne sterowanie roletami w przypadku ich rozmieszczenia dookoła domu. Harmonogram zapisany na sztywno (godziny) trzeba modyfikować. A chyba nie o to chodzi w rozwiązaniach automatycznych.

Blokowanie harmonogramów.
Jako jeden z parametrów proponuję zintegrowanie Supli z prognozą pogody (prognoza "pochmurna" - harmonogram opuszczania jest blokowany). Oczywiście, że będzie to rozwiązanie zawodne, jednak lepsze niż jego brak.
Oczywiście możliwość blokowania powinna być również na podstawie sygnału zewnętrznego, np.: z sygnału alarmowego.
No i jeszcze jakaś opcja czasowego blokowania harmonogramów stosowana w sytuacji, gdy nietypowo chcę np.: przespać się w dzień i nie chcę zmiany oświetlania i hałasu powodowanego przez rolety.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18324
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

ALEX pisze: pn lip 30, 2018 6:13 pm Posiadam od niedawna rolety sterowane Suplą. Mam kilka przemyśleń do wpisów z tego wątku.

Procentowe otwarcie i "rozszczelnienie".
Według mnie w konfiguracji należy podać czas całkowitego otwarcia/zamknięcia a także - w sekundach - czas pełnego rozszczelnienia/uszczelnienia (?). Podawanie wartości procentowych jest trudniejsze - bo przecież jest to parametr pośredni, w odróżnieniu od czasu, który mierzymy wprost. Proponowane skorzystanie z funkcjonalności dodawania 10% czasu przy całkowitym zamknięciu jest niewystarczające w moim wypadku.
Proponuję w programie dodać gest wykonywany dwoma palcami polegający na "rozciągnięciu" obrazka rolety w celu jej rozszczelnienia - wydaje się być to czynnością intuicyjną. Trudniej przy zamykaniu. Może warto zmienić działanie poszczególnych elementów na: przeciągnięcie rolety do pozycji zamkniętej pozostawi ją rozszczelnioną a użycie przycisku całkowitego zamykania - po prostu ją zamknie do końca.

Harmonogram.
Jak można przeczytać wcześniej, roleta często służy do ochrony przed światłem słonecznym. Tak też jest u mnie. Świetnie, że w harmonogramie są opcje uwzględniające godzinę wschodu i zachodu Słońca. To jednak zbyt mało aby działało to poprawnie.
Na przykładowej stronie: https://www.sunearthtools.com/dp/tools/ ... hp?lang=en łatwo zobaczyć dlaczego. To czy Słońce świeci mi do pokoju zależy od dnia - inaczej jest w lecie, inaczej w zimie. Może warto w harmonogramie rozważyć opcje zakresu kątów pozycji Słońca oraz jego wysokości nad horyzontem? Pozwoli to na efektywne sterowanie roletami w przypadku ich rozmieszczenia dookoła domu. Harmonogram zapisany na sztywno (godziny) trzeba modyfikować. A chyba nie o to chodzi w rozwiązaniach automatycznych.

Blokowanie harmonogramów.
Jako jeden z parametrów proponuję zintegrowanie Supli z prognozą pogody (prognoza "pochmurna" - harmonogram opuszczania jest blokowany). Oczywiście, że będzie to rozwiązanie zawodne, jednak lepsze niż jego brak.
Oczywiście możliwość blokowania powinna być również na podstawie sygnału zewnętrznego, np.: z sygnału alarmowego.
No i jeszcze jakaś opcja czasowego blokowania harmonogramów stosowana w sytuacji, gdy nietypowo chcę np.: przespać się w dzień i nie chcę zmiany oświetlania i hałasu powodowanego przez rolety.

rozszczelnianie - dokładnie tak to ma być rozwiązane poprzez dodanie dodatkowego parametru określającego czas rozszczelnienia.
harmonogram - czujniki natężenia oświetlenia rozwiążą definitywnie problem
pozostałe kwestie będzie można rozwiązać poprzez np. IFFT połączone z prognozami (API będzie miało linki bezpośrednie) lub przez asystentów głosowych
ALEX
Posty: 47
Rejestracja: pt gru 01, 2017 7:03 pm

pzygmunt pisze: pn lip 30, 2018 6:23 pm harmonogram - czujniki natężenia oświetlenia rozwiążą definitywnie problem
Niestety, nie rozwiążą. Dokładnie w tej chwili mam zasłoniętą tylko jedną z dwóch rolet. To wystarczy aby nie świeciło na mnie Słońce. Czujnik oświetlenia tego nie będzie w stanie stwierdzić. Zamontowany za oknem, co najwyżej stwierdzi, że jest jasno i zasłoni obie rolety.
Załącznik 2018-07-30 20.29.37.jpg nie jest już dostępny
2018-07-30 20.29.37.jpg
2018-07-30 20.29.37.jpg (44.62 KiB) Przejrzano 4265 razy
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18324
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

A dlaczego nie zamontować czujnika wewnątrz ?
Zakładając, że oświetlenie jest też Suplą sterowane to można określić czy jest jasno i czy przypadkiem nie jest to zasługa sztucznego oświetlenia.
ALEX
Posty: 47
Rejestracja: pt gru 01, 2017 7:03 pm

Nie rozumiem jak miało by to działać...

Czujnik jest wewnątrz. Stwierdza, że jest jasno. Zasłania rolety. Czujnik stwierdza, że jest ciemno. Odsłania rolety. I tak w kółko? Oświetlenie elektryczne w pokoju nie jest załączane. Jest jednak monitor, którego zmianę jasności należy uwzględnić w logice współpracującej z czujnikiem. I szczerze powiedziawszy, nie potrafię sobie tego wyobrazić.
Rozwiązanie ze sterowaniem na podstawie pozycji Słońca (oczywiście dla każdej rolety osobno) wydaje się w mojej opinii najlepsze, bo powoduje, że siedząc przy komputerze nigdy nie będę oślepiany, jak i światło nie będzie padało na monitor.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18324
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

ALEX pisze: pn lip 30, 2018 7:28 pm Nie rozumiem jak miało by to działać...

Czujnik jest wewnątrz. Stwierdza, że jest jasno. Zasłania rolety. Czujnik stwierdza, że jest ciemno. Odsłania rolety. I tak w kółko? Oświetlenie elektryczne w pokoju nie jest załączane. Jest jednak monitor, którego zmianę jasności należy uwzględnić w logice współpracującej z czujnikiem. I szczerze powiedziawszy, nie potrafię sobie tego wyobrazić.
Rozwiązanie ze sterowaniem na podstawie pozycji Słońca (oczywiście dla każdej rolety osobno) wydaje się w mojej opinii najlepsze, bo powoduje, że siedząc przy komputerze nigdy nie będę oślepiany, jak i światło nie będzie padało na monitor.
Przecież system wie czy roleta jest zamknięta czy otwarta wie też która jest godzina i jaka pora roku. Taki wewnętrzny czujnik miałby pomóc
w podjęciu decyzji, a nie ma jej podejmować. Jeżeli ma utrzymywać odpowiednie natężenie oświetlenia w pomieszczeniu to lepiej jak czujnik jest wewnątrz niż na zewnątrz. Jedynym elementem zakłócającym jego działanie jest sztuczne oświetlenie ale to też da się ogarnąć.
ALEX
Posty: 47
Rejestracja: pt gru 01, 2017 7:03 pm

Obawiam się, że piszemy o zupełnie innych kwestiach. Ja piszę o takim sterowaniu rolet, żeby światło słoneczne nie padało na monitor (może to być cokolwiek), Ty piszesz o utrzymaniu jasności. Jeżeli zastosujemy czujnik światła odbitego od sufitu, to rzeczywiście można tak sterować zasłonięciem rolety aby uzyskać pożądane natężenie oświetlenia w pomieszczeniu. Było by to nawet całkiem fajne przy pogodzie gdzie zmiany natężenia światła zewnętrznego będą płynne i powolne - w innym wypadku roleta będzie cały czas pracowała, czego ja osobiście ze względu na hałas sobie nie wyobrażam.
Żeby nie przeciągać - podałem pod rozwagę propozycję (harmonogram wynikający z zakresu położenia Słońca) rozwoju oprogramowania.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ZAMEL SRW-01”