WI-FI BUTTON firmware for SONOFF BASIC

Awatar użytkownika
Lucas
Posty: 833
Rejestracja: pn lip 31, 2017 7:11 am
Lokalizacja: Chrzanów

Sprawdziłem buttona dla Sonoffa i jak @Zybi napisał miałem wiele zabawy, normalnie się naklikałem :D
Tylko pewnie to wina mojego WIFI, bo aktualnie AP wystawiam z telefonu, ale nie za każdym razem miałem stuprocentową stabilność uruchamiania scen. Czasem nie było reakcji na przycisk, czasem scena uruchamiała się po kilkunastu sekundach. Żeby wywołać drugą scenę często musiałem przycisk przytrzymać ok. 3s.
Testowałem pierwszą wersję ze sterowaniem z przycisku w Sonoffie, bo aktualnie nie miałem, co podłączyć na zewnątrz.
Awatar użytkownika
wojtas567
Posty: 2209
Rejestracja: ndz kwie 03, 2016 7:16 pm
Lokalizacja: Olsztyn

A ja wgrałem to do 01 i muszę powiedzieć że działa idealnie, jedyny brak mrugajacej diody.
Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
flowerek
Posty: 411
Rejestracja: wt mar 06, 2018 2:24 pm

oświećcie mnie - nie elektronika niestety

5-pin to który?? i rozumiem, ze przycisk zewnętrzny (ma być monostabilny) podłączamy pomiędzy 5 pinem a masą?

a czy można do tego sonoffa dołożyc jeszcze termometr - w przyszłości moze posłużyć do sterowania poprzez logikę np. roletami
11xSRW-01, 1x Sonoff mini schodowy, 3xSonoff SV, 5xSonoff S26, 4xSonoff Basic, 1xGosund Sp-111, 1xSonoff Touch, 1xH801, 1xSonoff Dual, czujnik poczty w skrzynce DIY, 1x Loratap roletowy (test trwa), 1x MiniTiger (test trwa), 1 x zawór wody BQ05 DIY
Awatar użytkownika
wojtas567
Posty: 2209
Rejestracja: ndz kwie 03, 2016 7:16 pm
Lokalizacja: Olsztyn

licząc od góry +3V, RX, TX, GND i GPIO14
pinout_frontx.jpg
pinout_frontx.jpg (117.26 KiB) Przejrzano 4931 razy
Pozdrawiam
Wojtek
Zybi
Posty: 1511
Rejestracja: ndz cze 26, 2016 4:24 pm

W załączniku najnowsza wersja softu tylko z dwiema scenami, ale dzięki temu o bardzo prostej obsłudze.
Dla przypomnienia parametry wgrywania:

Soft wgrywamy pod adres 0x00000
CrystalFreq 26M
SPI SPEED 40Mhz
SPI MODE DOUT
FLASH SIZE 8 Mbit (1MByte)
BAUDRATE 115200

Wejście w tryb konfiguracji bezpośrednio po flashowaniu wyczyszczonego modułu jest automatyczne, co sygnalizowane jest kilkoma szybkimi błyśnięciami diody, a następnie zapaleniem jej na stałe.

Komputer lub smartfon logujemy do sieci WiFi o nazwie : ESP_WIFI_BUTTON, hasło: 12345678
W przeglądarce wpisujemy adres strony konfiguracyjnej modułu, tj. 192.168.4.1

Przy pierwszej konfiguracji parametry serwera, tj Host, Https Port i FingerPrint są "podpowiadane".
Uzupełniamy pozostałe parametry i SAVE. Moduł zresetuje się i będzie gotowy do pracy. W czasie łączenia się z siecią WiFi dioda LED CONFIG wolno pulsuje, a po połączeniu jest wygaszona. Przy kolejnych wejściach w tryb konfiguracji wszystkie dane sczytywane są z pamięci i wyświetlane na stronie konfiguracyjnej modułu.

Obsługa oryginalnym przyciskiem na Sonoff-ie:
"krótkie" przyciśnięcie do 2s - uruchomienie pierwszej sceny
"długie" przyciśnięcie powyżej 2s, ale mniejsze niż 5s - uruchomienie drugiej sceny
"bardzo długie" przyciśnięcie powyżej 5s - wejście w w tryb konfiguracji

1. Po naciśnięcie przycisku następuje pierwsze błyśnięcie diody, a wtedy zwalniamy przycisk i wykona się pierwsza scena.

2. Gdy przycisk po pierwszym błyśnięciu diody przytrzymujemy dalej, to po 2 s dioda błyśnie drugi raz, a w wtedy zwalniamy przycisk i wykona się druga scena.

3.Gdy przycisk po pierwszym i drugim błyśnięciu diody przytrzymujemy dalej, to po 5 s dioda błyśnie trzeci raz, a w wtedy zwalniamy przycisk i moduł wejdzie w tryb konfiguracji, co sygnalizowane jest kilkoma szybkimi błyśnięciami diody, a następnie zapaleniem jej na stałe.

4. Gdy jesteśmy w trybie konfiguracji naciśnięcie przycisku powoduje restart modułu, ponowny proces inicjalizacji i przygotowanie modułu do pracy.

Jeżeli po rozkazie wykonania sceny dioda zapali się na dwie sekundy świadczyć to może o zmianie FingerPrint Serwera i należy go uaktualnić (szczegółowe informacje można uzyskać z konsoli)

.
Awatar użytkownika
flowerek
Posty: 411
Rejestracja: wt mar 06, 2018 2:24 pm

A daloby sie zrobic taka wersje ale sterowana z 5 pinu?.
Chodzi mi o to ze schowam sonoffa pod przyciskiem monostabilnym (mam takie glebokie puszki z pocznym przedluzeniem...powinien tam sie zmiescic) i podlacze do przycisku z 5 pinu. No i beda smigac 2 sceny...ale gdy bede chcial zmienic sceny to musialbym odkrecac przycisk i dostawac sie do oryginalnego przycisku sonoffa zeby wejsc w tryb konfiguracji...

Albo najlepiej na fotce pokazcie jak podlutowac przycisk monostabilny do oryginalnego przycisku sonoffa...to ten ostatni soft tez bedzie tak dzialal 😁
11xSRW-01, 1x Sonoff mini schodowy, 3xSonoff SV, 5xSonoff S26, 4xSonoff Basic, 1xGosund Sp-111, 1xSonoff Touch, 1xH801, 1xSonoff Dual, czujnik poczty w skrzynce DIY, 1x Loratap roletowy (test trwa), 1x MiniTiger (test trwa), 1 x zawór wody BQ05 DIY
Awatar użytkownika
flowerek
Posty: 411
Rejestracja: wt mar 06, 2018 2:24 pm

Zybi pewnie czytales to juz wielokrotnie...ale pozwole sobie powtorzyc..."jestes Wielki !"

Dzieki raz jeszcze.

Najciekawsze jest to ze ty szybciej spelniasz zyczenia forumowiczow modyfikujac swoje softy...niz ja jestem w stanie je przetestowac 😁.
11xSRW-01, 1x Sonoff mini schodowy, 3xSonoff SV, 5xSonoff S26, 4xSonoff Basic, 1xGosund Sp-111, 1xSonoff Touch, 1xH801, 1xSonoff Dual, czujnik poczty w skrzynce DIY, 1x Loratap roletowy (test trwa), 1x MiniTiger (test trwa), 1 x zawór wody BQ05 DIY
Zybi
Posty: 1511
Rejestracja: ndz cze 26, 2016 4:24 pm

flowerek pisze: pn cze 04, 2018 8:57 pm Zybi pewnie czytales to juz wielokrotnie...ale pozwole sobie powtorzyc..."jestes Wielki !"

Dzieki raz jeszcze.

Najciekawsze jest to ze ty szybciej spelniasz zyczenia forumowiczow modyfikujac swoje softy...niz ja jestem w stanie je przetestowac 😁.
flowerek pisze: pn cze 04, 2018 4:50 pm A daloby sie zrobic taka wersje ale sterowana z 5 pinu?.
...
Pobierz jeszcze raz.

Proszę bardzo, do wyboru obie wersje z przyciskiem na GPIO14 (tzw. piąty pin) lub GPIO0.
Zmieniłem także sposób sygnalizacji diodą LED Config.
Obecnie wygląda to tak:

1. Po naciśnięcie przycisku następuje pierwsze błyśnięcie diody, a wtedy zwalniamy przycisk i wykona się pierwsza scena - reakcja na przycisk od 100 ms do 1 sekundy.

2. Gdy przycisk po pierwszym błyśnięciu diody przytrzymujemy dalej, to po 2 sekundach dioda błyśnie dwa razy, a wtedy zwalniamy przycisk i wykona się druga scena - reakcja na przycisk od 2 do 5 sekund.

3.Gdy przycisk po pierwszej i drugiej sygnalizacji przytrzymujemy dalej, to po 5 sekundach dioda błyśnie trzy razy, a wtedy zwalniamy przycisk i moduł wejdzie w tryb konfiguracji, co sygnalizowane jest szybkim błyskaniem diody - reakcja na przycisk od 5 do 25 sekund.

4. Gdy jesteśmy w trybie konfiguracji naciśnięcie przycisku powoduje restart modułu, ponowny proces inicjalizacji i przygotowanie modułu do pracy. W czasie łączenia się z siecią WiFi dioda powoli pulsuje, a po połączeniu jest wygaszona.
Awatar użytkownika
flowerek
Posty: 411
Rejestracja: wt mar 06, 2018 2:24 pm

Jestem na wyjezdzie ale po powrocie w niedziele zamierzam przetestowac i uruchomic pierwsza zabawke tj. Zamykanie / otwieranie wszystkich rolet z fizycznego przycisku monostabilnego przy drzwiach wyjsciowych (mam takowe bo pierwotny projekt kablowy przewodywal tylko zwykle przekazniki przy roletach i centralny przycisk przy drzwiach...wyszla supla...kabelki niepotrzenbe w scianach...a przycisk bez sensu wisi przy drzwiach...wiec go "ożywię"

Ale mam inny pomysl...i prosbe o odpowiedni soft od Zybiego.

Mianowicie mozna uzyc zewnetrznych urzadzen typu czujnim czadu czy zalaniowy...albo centralka alarmowa ktore maja na wyjscih przekaznik...nie wiem jak to sie fachowo nazywa...taki ktory "zwiera" bezpotencjalowo.
Czy mozna zrobic taki soft zeby zwarcie nz stale (czyli wiecej niz 5 czy 10 sekund) wywolywalo scene?
Wowczas np. Integrujac sonoffa z czujnikiem czadu mozna scena albo zaalamowac albo np. Zamknac zawor gazu...analogicznie z czujnikiem zalania.


Brakuje mi urzadzenia (modulu) ktore moznaby podpinac do innych urzadzen ktore maja na wyjsciu przekaznik ktory albo "zwiera" albo podaje "niskie napiecie" jako sterowanie...i w ten sposob integrowac suple z innymi urzadzeniami...np. podpiac sonnoffa do centralki alarmowej i jak sie wlaczy alarm dostac chociazby powiadomienie.

Jesli dobrze rozumuje korzystajac z odpowiednio przygotowanego softu od Zybiego i scen od kolegi Fracz...mozna to uzyskac ??
11xSRW-01, 1x Sonoff mini schodowy, 3xSonoff SV, 5xSonoff S26, 4xSonoff Basic, 1xGosund Sp-111, 1xSonoff Touch, 1xH801, 1xSonoff Dual, czujnik poczty w skrzynce DIY, 1x Loratap roletowy (test trwa), 1x MiniTiger (test trwa), 1 x zawór wody BQ05 DIY
wsosniak
Posty: 718
Rejestracja: sob cze 02, 2018 8:02 am

Witam

Gdyby ktoś NIE chciał się bawić w przeprogramowywanie SONOFFów to …. ja to zrealizowałem troszkę naookoło ale działą super :

- mam urządzenie SONOFF S20 ktore nazwałem ROLETY . Ten sonoff działa mi z oprogramowaniem EWELINK (czyli standardowo dostarczanym przez chińczyków) . DO wyjść tego sonoffa NIC nie podłączam.

- mam 6 sterowników do rolet SRW-01. Stworzyłem skrypty na https://supla.fracz.com : otwarcia wszystkich rolet i zamkniecie wszystkich rolet

- na stronie IFTTT połaczyłem sie z moim kontem EWELINK gdzie widze przełącznik sonoff o nazwie ROLETY . i tworze zdarzenie : IF ROLETY is ON Then uruchom skrypt otwarcia rolet (usługa WEBHOOK która wywołuje skrypt otwarcia rolet z https://supla.fracz.com). I to samo kiedy wyłączam ten przycisk wtedy wywołuje skrypt zamkniecia rolet.

MOzna sobie wyobrazić że kupuję SONOFF TOUCH 3 kanałowy . Wtedy mogę przypiąć 6 róznych skryptów (2 do każdego przycisku)

Zalety :
- prosto szybko i sprawnie mozna konfigurować/zmieniać skrytpty pod określone zdarzenia włączenia/wyłączenia sonoffa
- użycie tego sonoff touch ..... design tego sonoff touch jest super (jak dla mnie, ale to sprawa gustu oczywiście )
- az 6 skryptów może obsługiwać jeden przełącznik 3 kanałowy

Wady :
- niestety trzeba mieć konto ewelink zeby obsługiwac zdarzenia w IFTTT. A tak na marginesie ...to intergracja z IFTTT włączników SUPLA , też by się przydała.
- zdarza sie czasami , że jak naciskam ten przyisk na SONOFie to rolety reagują po kilku sekundach (pewno jakieś opóźnienia..... moze w IFTTT ?) - ale to rzadko się zdarza.


pozdr!
Zablokowany

Wróć do „Nowości”