Rygiel furtki z pamięcią

Masz pomysł na funkcjonalność lub koncepcję na rozwój projektu. Opisz wszystko tutaj.
Zybi
Posty: 1511
Rejestracja: ndz cze 26, 2016 4:24 pm

Czy jest możliwość oprogramowania modułu ESP-12 do współpracy z ryglem furtki z tzw. pamięcią. Jego działanie polega na tym, że nawet po krótkim 1-2 s załączeniu jest możliwość późniejszego jednorazowego otworzenia furtki w dowolnym czasie. Działanie programu widziałbym w taki sposób:

1. Naciśnięcie ikony otwarcia w smartfonie powoduje załączenie kanału na 2 s, przy czym następuje zmiana ikony z symbolu zamkniętej furtki na symbol z otwartą furtką. Przydałaby się tu pamięć stanu, a właśnie czytałam, że wprowadzono ją w module Sonoff.
2. Otworzenie furtki powoduje poprzez czujnik powrót do poprzedniego stanu, czyli zmiana ikony na symbol z zamkniętą furtką.
3. Obsługa dodatkowego wejścia w module, pod który podpięty by został (poprzez układ pośredni) przycisk w domofonie do ręcznego otwierania furtki. Działanie takie same jak w pkt 1. z odwzorowaniem stanu w aplikacji na smartfonie.

Jestem tym zainteresowany, ba właśnie taki rygiel mam w swojej furtce.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18335
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

To można zrealizować tym co już jest tj. modułem bramowym. Należy tylko ustawić czas impulsu na 0.5 sek. i jakoś zwracać stan czujnikiem otwarcia.
Zybi
Posty: 1511
Rejestracja: ndz cze 26, 2016 4:24 pm

Otworzyć to ja otworzę, ale nie będą miał informacji, jaki jest obecny stan - jest możliwość otwarcia furtki, czy nie. Jest to ważna informacja, aby np. nie zostawić furtki w stanie możliwym do otwarcia na noc dla niepożądanych gości. Chciałbym zaimplementować takie rozwiązanie, bo na chwilę obecną przy sterowaniu ręcznym też nie mam takiej wiedzy o stanie furtki, a tak "odpalam" apkę i wiem. Temat, ponadto wydaje mi się ciekawy do podjęcia, gdyż może się przydać w dalszym rozwoju aplikacji i przy innych zastosowaniach, nie tylko banalnej furtki.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18335
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Potrzebujesz na pewno czujnik otwarcia furtki. W oprogramowaniu potrzebna jest drobna modyfikacja, która zmienia stan czujnika otwarcia
w momencie wysłania sygnału do przekaźnika. Otwarcie furtki i ponowne zamknięcie furtki ustawia stan na ponownie zamknięty.
Awatar użytkownika
wojtas567
Posty: 2214
Rejestracja: ndz kwie 03, 2016 7:16 pm
Lokalizacja: Olsztyn

A może dałoby się podpiąć mały magnez do tej blaszki sprężystej w zaczepie i na zewnątrz kontaktron i już by było wiadomo w jakiej pozycji jest zaczep.
Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18335
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

wojtas567 pisze:A może dałoby się podpiąć mały magnez do tej blaszki sprężystej w zaczepie i na zewnątrz kontaktron i już by było wiadomo w jakiej pozycji jest zaczep.
Obawiam się, że takie rozwiązanie będzie zawodne.
Lepiej soft + czujnik otwarcia
Awatar użytkownika
wojtas567
Posty: 2214
Rejestracja: ndz kwie 03, 2016 7:16 pm
Lokalizacja: Olsztyn

no tak tylko furtka nie jest otwarta fizycznie tylko sam rygiel i ten czujnik otwarcia trzeba zamontować jakoś przy zamku
a myśląc o kontaktronie i magnesie - jak najbardziej podpiąć pod czujnik otwarcia
Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18335
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

wojtas567 pisze:no tak tylko furtka nie jest otwarta fizycznie tylko sam rygiel i ten czujnik otwarcia trzeba zamontować jakoś przy zamku
a myśląc o kontaktronie i magnesie - jak najbardziej podpiąć pod czujnik otwarcia
Dlatego pisałem, że trzeba tak zmienić soft aby przy każdorazowym wysłaniu impulsu do elektrozaczepu równocześnie zmieniać software-owo
stan czujnika otwarcia. Sam fizyczny czujnik otwarcia musiałby się "otworzyć" i zamknąć aby zmienić stan na "zamknięty"
Awatar użytkownika
slawek
Posty: 2465
Rejestracja: pn mar 14, 2016 11:48 pm
Lokalizacja: Biała Podlaska

wojtas567 pisze:no tak tylko furtka nie jest otwarta fizycznie tylko sam rygiel...
Problem w tym, że rygiel nie jest "otwarty", a tylko odblokowany i trzeba niestety załatwić to softem...
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika
wojtas567
Posty: 2214
Rejestracja: ndz kwie 03, 2016 7:16 pm
Lokalizacja: Olsztyn

slawek pisze:Problem w tym, że rygiel nie jest "otwarty", a tylko odblokowany i trzeba niestety załatwić to softem...
rygiel nie ale tam jest specjalna blaszka która odbija i wraca na swoje miejsce dopiero po otwarciu drzwi/furtki ja tak zrozumiałem działanie tego mechanizmu (nie mam takiego zamka).
Pozdrawiam
Wojtek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomysły i koncepcje”